Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Leczenie kaca - czym najczęściej leczą kaca internauci?

Leki, węgiel, banany, glutamina czy kapusta - niesamowity jest przekrój metod leczenia kaca. Zapytaliśmy naszych Czytelników w jaki sposób radzą sobie po wypiciu większej ilości alkoholu. Zobacz je wszystkie.
Spis treści

Na kaca nie ma jak dotąd jednego skutecznego sposobu. Każdy, szczególnie na drugi dzień, poprzysięgając sobie wstręt do alkoholu, szuka jednocześnie metody jak ulżeć w cierpieniu. A sposobów na tą przypadłość jest tak wiele jak samych użytkowników alkoholu.

Reklama

Leki – aspiryna, ibuprofen, paracetamol

Jedni twierdzą, że spożycie ibuprofenu lub aspiryny może skutecznie odpędzić kaca. Aspiryna łykana na pusty żołądek to dobry sposób ale na wrzody żołądka.

Miejmy świadomość, że oba preparaty należą do grupy leków przeciwbólowych i jedyne co mogą nam oferować to ograniczyć uporczywy ból głowy. Jeszcze gorszym rozwiązaniem są tabletki paracetamolu, który w połączeniu z alkoholem niszczy obciążoną i tak wątrobę.

Reklama

Banany na kaca

Banany można jeść zawsze i wszędzie. Że są zdrowe i pożywne może świadczyć fakt, iż banany stanowi pierwszy posiłek w życiu półrocznego malca.

Z drugiej strony banany są szczególnie polecane gdy oprócz typowych objawów kaca czujesz niepokój czy strach. Zwierają duże ilości serotoniny odpowiedzialnej za uśmiech i dobry humor.

Reklama

Trawa jęczmienna do picia

Taki koktajl to mieszanka witamin, składników mineralnych, dużej ilości białek i enzymów. Wszystko to może sprawić, że poczujesz się trochę lepiej po wyskokowym wieczorze. Tym bardziej, że alkohol ma to do siebie, że usuwa i niszczy sporą część naszych niezbędnych do życia substancji. 

Reklama

Bloody Mary czyli alkohol po raz drugi

Niektórzy uważają, że najlepsze na syndrom dnia poprzedniego jest alkohol. Zgodnie z zasadą rodem z homeopatii – czym się strułeś, tym się lecz. Krwawa Mery nie jest zwykłym drinkiem. Przygotowuje się ją z soku pomidorowego i kieliszka wódki.

Mimo sporej dozy optymizmu, nie polecamy tego sposobu. Alkohol mocno obciąża wątrobę. A ten kto da radę wypić na kaca klina jest na dobrej drodze do uzależnienia.

Reklama

Popularne leki na kaca

Tabletki z węglanem sodu, węglanem wapnia i węglem drzewnym wykorzystuje przemysł farmaceutyczny w walce ze skutkami imprez z dużą ilością alkoholu. Wszystkie te środki przyspieszają metabolizm trujących związków alkoholu i łagodzą bóle głowy, osłabienie, drżenie czy zaburzenia żołądkowe.

Skuteczność preparatów jest różna - jedni są zachwyceni zmniejszeniem dolegliwości zespołu dnia poprzedniego, inni natmiast twierdzą, że leki nie działają.

Reklama

Gorąca kąpiel czy prysznic i sen

Gorąca kąpiel w sytuacji upojenia, kiedy jest nam bez wody gorąco nie jest dobrym pomysłem. Dodatkowe ciepło może tylko zwiększyć objawy kaca, szczególnie bóle głowy. O wiele lepszy jest chłodny prysznic.

Reklama

Sok z kiszonych ogórków/ kiszonej kapusty

Niewątpliwie to jeden z najstarszych sposobów na pozbycie się niekorzystnych dolegliwości poalkoholowych. Kiszone ogórki, kapusta to cenne źródło witaminy C i kwasu mlekowego. Szczególnie ten ostatni jest pomocny w walce z kacem. Kwas mlekowy hamuje rozwój niepożądanych bakterii w jelitach dzięki czemu reguluje i poprawia trawienie. Sery, jogurtym kefiry, maślanka, serwatka czy wreszcie kwaśne mleko to również bogactwo pożytecznego kwasu mlekowego.

Wiele osób za najlepszy sposób uznaje picie surowych jaj. Okazuje się, że jajka zawierają spore ilości cysteiny - aminokwasu, którego brakuje nam po alkoholowej zabawie.

Cysteina bierze udział w syntezie glutationu i odpowiada za neutralizację wolnych rodników tlenowych powstających podczas przeminany alkoholu w organizmie. Wolne rodniki to cząsteczki siejące spustoszenie w komórkach. Skutkiem takich działań są różne dolegliwości.

Oczywiście są substancje ograniczające szkodliwość rodników, a jedną z nich jest glutation, którego są braki. Dostarczając cysteinę wpływamy na zwiększenie glutationu, co sprawia, że skutki przepicia są dużo łagodniejsze. Podobnie ochronnie i łagodząco na kaca działa glutamina.

Niektórym amatorom alkoholu wydaje się, że najszybszą metodą na pozbycie się kaca są koktajle owocowo-warzywo-jajeczno-miodowe. Rzeczywiście takie mieszanki zawierają na ogół większość składników wypłukanych lub zniszczonych przez alkohol. Uzupełnienie zaś poziomu niezbędnych minerałów czy enzymów może skutecznie złagodzić dolegliwości "syndromu dnia poprzedniego".

Zobacz też:

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Boli głowa z lewej strony
Hermafrodyta - co to jest obojnactwo? Narządy płciowe
Kobieta z przyklejonym plastrem na podbrzuszu
Podobne artykuły
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Kobieta z objawem gorączki przy koronawirusie
Gorączka przy Covid-19 - ile trwa i jak jest wysoka?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Ile promili po piwie?
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie środki stosujesz, aby złagodzić suchy kaszel?
Unituss Junior