Dla Ciebie, na zdrowie!

To jest niestrawne!

Oj, chyba przesadzasz… Nie ma takiego smakołyku, którego nie dałoby się pochłonąć a potem… zapomnieć o tym, że nasz układ pokarmowy właśnie podjął wyzwanie. O tym, że każdy posiłek to wysiłek wiesz na pewno. Bez względu na to, co zjadasz, zanim odczujesz przypływ energii czujesz przypływ senności i ociężałości. To właśnie układ pokarmowy zaczyna przetwarzać… dane, danie. Jeśli panuje w nim równowaga, żołądek, jelita oraz wątroba i pozostałe organy pracują sprawnie, poradzi sobie i z surowymi warzywami z twojej ukochanej sałatki, i z golonką, i ze stertą tłustoczwartkowych pączków. Czasem jednak praca układu pokarmowego pozostawia wiele do życzenia. Gdzie szukać przyczyny?
Ciężkostrawne produkty leżące na stole
Źródło: 123RF
Spis treści

Artykuł sponsorowany

Reklama

Nadkwaśność i niedokwaśność

Obserwacje zacznij o poranku. Pierwszy lekki posiłek podpowie ci, czy cierpisz na nadkwaśność czy przeciwnie: w twoim żołądku jest za mało kwasu solnego. Jeśli po śniadaniu masz wrażenie, że do żołądka wlano ci płynny ołów, choć zjadłeś raptem kanapkę i wypiłeś kubek kawy, a w końcu czujesz drapanie w gardle i zaczyna ci się kwaśno odbijać – masz zapewne nadkwaśność. Ilość kwasu solnego w żołądku jest zbyt duża. Refluks, czyli cofanie się treści pokarmowej w górę, ku przełykowi, jest wtedy bardzo nieprzyjemny: gardło szczypie, piecze, pali. Oto zgaga w pełnym rozkwicie. Uspokojenie rozkołysanej fali kwasu żołądkowego jest warunkiem wyciszenia objawów nadkwaśności. Sięgamy więc po środki zobojętniające kwas solny, leki na trawienie i dość szybko odczuwamy ulgę, sprawdź Leki na trawienie, refluks, nadkwaśność, zgagę - Ranimax, Pantoprazol. Dolegliwości mijają, ale nie znaczy to, że zostały wyeliminowane. Warto pokusić się o wizytę u gastrologa, który stwierdzi, czy mamy jedynie skłonność do nawracających dolegliwości dyspeptycznych, „bo taka nasza uroda”, czy jest to jeden z objawów jakiegoś schorzenia, które należy poddać szerszej diagnostyce, np. zespół jelita drażliwego.

Na drugim biegunie sytuuje się niedokwaśność, czyli zbyt mała ilość kwasu solnego w żołądku. Objawy? Mogą być takie same jak przy nadkwaśności, ale bardziej prawdopodobne, że nie będziesz mieć zgagi, bo... nic nie zjesz - brak apetytu o poranku to jeden z objawów niedokwaśności. Na szczęście możesz samodzielnie sprawdzić, z którą z przypadłości się męczysz. Zrób domowy test: rano, na czczo, wypij pół szklanki ciepłej wody, w której uprzednio rozpuściłeś pół łyżeczki sody oczyszczonej. Jeśli w ciągu około minuty nie odbije ci się gazem (tak jak po wypiciu napoju gazowanego) oznacza to, że masz niedokwaszony żołądek. Niedokwaśność utrudnia trawienie białek, stąd kłopoty żołądkowe po wypiciu mleka czy kanapce z białym serem albo z szynką. Zanim zjesz śniadanie następnego dnia (i każdego kolejnego), wypij szklankę wody z cytryną, łyżkę octu jabłkowego albo herbatę z melisy – wszystkie one pomogą zakwasić twój żołądek i/lub wzmogą wydzielanie kwasu solnego. Podsumowując: zanim sięgniesz po leki na nadkwaśność, wyklucz niedokwasotę. W przeciwnym wypadku tylko sobie zaszkodzisz.

Reklama

Refluks i zgaga – jest coś, co pomaga

Bez względu na stan zakwaszenia żołądka, nawet najzdrowszym ludziom zdarzają się kłopoty z trawieniem wynikające z przejedzenia lub zjedzenia pokarmów wzdymających, smażonych, zbyt tłustych. Refluks i zgaga nie bez powodu atakują po biesiadach, kiedy do wyżej wymienionych pokarmów dołącza drażniący śluzówkę alkohol. Wtedy naprawdę warto sięgnąć po lek zobojętniający kwas żołądkowy, bo ulga jest natychmiastowa, a układ pokarmowy i tak musi wykonać swoją pracę i strawić wszystko, co wrzuciliśmy do żołądka.

Zaburzenia w pracy układu pokarmowego związane są nie tylko z żołądkiem i przełykiem. Do rangi choroby cywilizacyjnej urasta też problem z leniwymi jelitami i z zaparciami. Po leki na trawienie sięgają także osoby mające kłopoty z wypróżnieniami. Wydaje się czasem, że stan idealnej równowagi w układzie pokarmowym to jedynie stan życzeniowy. Tymczasem uregulowanie poziomu kwasu żołądkowego, zmiana nawyków żywieniowych oraz unormowanie pracy jelit są w zasięgu każdego z nas. Nie wystarczy w tym celu sięgać wyłącznie po leki na zgagę czy przeczyszczenie. Potrzebna jest zmiana jadłospisu, rytmu spożywania posiłków oraz świadomość tego, które pokarmy nam szkodzą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ pokarmowy
Ból brzucha po małej i dużej ilości alkoholu. Co robić?
Picie alkoholu powodujące ból brzucha
Jasny stolec może sugerować chorobę. Przeczytaj, co go wywołuje
Wizualizacja przewodu pokarmowego
Jaki jest prawidłowy kolor stolca? Sprawdź, jaki kolor kału powinien cię niepokoić
Kolory stolca
Podobne artykuły
Wizualizacja uchyłków esicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaki smak syropu na ból i gorączkę preferuje Twoje dziecko?
Opakowanie produktu Ibufen