string(8) "szukanie" To już pewne – marihuana znacznie obniża IQ

To już pewne – marihuana znacznie obniża IQ

Młodzi ludzie, którzy palą konopie indyjskie, ryzykują nieodwracalnym spadkiem ilorazu inteligencji.

Spis treści

Treści pochodzą z badania, które objęło około 1000 osób w Nowej Zelandii. Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że u ludzi, którzy palili marihuanę przed 18. rokiem życia, czyli w czasie, kiedy mózg ciągle się rozwija – iloraz inteligencji zmniejszył się. Badacze twierdzą, że na podstawie wyników ich, trwających 20 lat testów, potrafią wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.

Sprawdź: Jaka jest prawda o marihuanie? Leczy i szkodzi

Marihuana zmniejsza iloraz inteligencji

Najpierw określili IQ dzieci, które nie miały jeszcze styczności z marihuaną. Następnie poddawali tych samych uczestników regularnym testom, aż do ukończenia przez nich 38. roku życia. Później porównali badania, z których jasno wynikało, że u tych z nastolatków, którzy regularnie palili marihuanę w okresie swojej wczesnej młodości, poziom inteligencji znacznie się obniżył. Badania pokazały także, że nawet, jeśli ktoś przestał palić, jego dawne IQ nie zostało przywrócone.

Naukowcy zaobserwowali także, że im więcej ktoś palił, tym spadek IQ był wyższy. Podkreślają oni, że wyniki ich badań są bardzo ważne, ponieważ pokazują, jak silnie marihuana wpływa na komórki mózgowe człowieka – szczególnie nastolatka.

bbc.co.uk

Zobacz: Marihuana niweluje starcze dolegliwości

Sprawdź: Czy marihuana leczy autyzm?

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij