To może cię dopaść latem!

Letnia grypa
Pojawia się latem, a objawy choroby są takie jak przy klasycznej grypie: gorączka, katar, ból głowy, ból gardła, brak sił. Wyróżnia ją biegunka i mdłości, czasami wymioty.
 

Na szczęście letnia grypa przebiega dużo łagodniej nie ma wiele wspólnego z tą „prawdziwą”, na którą sezon zaczyna się na przełomie jesieni o zimy.

Letniej grypie winne są różne czynniki chorobotwórcze, zarówno enterowirusy, jak i bakterie, do których należny salmonella. Nie ma przeciwko niej szczepionek, bo zbyt wiele rodzajów wirusów może ją wywoływać i ciężko się przed nimi ochronić. Osoby dotknięte grypą letnią powinny udać się do lekarza, aby zapobiec ewentualnym powikłaniom.

Zobacz: Jak rozpoznać czy to przeziębienie czy grypa?

Postępowanie podczas letniej grypy:

1. Przez pierwsze dwa dni nie należny nic jeść, ale bardzo dużo pić, aby wyrównać straty płynów. Odpowiednia będzie lekka słodzona herbata, woda mineralna niegazowana, odgazowana coca-cola. Soki owocowe pijemy dopiero drugiego dnia - to konieczne, aby włączyć je do diety, ponieważ zawierają substancje mineralne, m.in. potas, spełniający ważną funkcję w pracy organizmu.

2. Trzeciego dnia zaczynamy jeść lekko strawne pokarmy, takie jak bułka z masłem, sucharek, utarte jabłko, banan, zupa ziemniaczana, ryż gotowany na wodzie.

3. Leki, jakie powinno się zażywać, to węgiel aktywny (dla dzieci specjalny węgiel w płynie o smaku coli), oraz preparaty o działaniu przeciwbakteryjnym. Lekarz może także zlecić przyjmowanie żywych bakterii, które przyczyniają się do odtworzenia prawidłowej flory jelitowej i wyparcia czynników chorobotwórczych. Skuteczne mogą być też leki homeopatyczne, dostępne w aptekach bez recepty.

4. Nie zaszkodzi spędzić dwóch lub trzech dni w łóżku. Letnie grypa nie trwa z reguły dłużej, ale „wyleżana” minie jeszcze szybciej.

Zobacz: Grypa - profilaktyka w pigułce

Jak chronić się przed infekcją?

Przede wszystkim trzeba zadbać o własny silny system odpornościowy. Pomogą temu bogate w witaminy pożywienie, dużo ruchu, ograniczenie kawy i alkoholu. Latem trzeba zwracać szczególną uwagę na przechowywanie produktów, które mogą się łatwo psuć w wysokich temperaturach. Higiena, a zwłaszcza częste mycie rąk są także istotne w upalne dni. Paradoksalnie latem trzeba też zwracać bacznie uwagę, aby się nie przeziębić. Sprzyja temu zbyt długie przebywanie w lekkim ubraniu w przeciągu lub klimatyzowanym pomieszczeniu. Podobnie jak przegrzanie na skutek intensywnego opalania.

Elżbieta Kwiat

Czytaj też: Grypa kontra profilaktyka

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA