To prawda: marihuana niweluje starcze dolegliwości

Po raz kolejny badacze udowodnili, że marihuana może mieć wartości lecznicze. Eksperyment naukowców z Tel Awiwu potwierdza, że konopie indyjskie przynoszą ogromną ulgę szczególnie w starczych dolegliwościach: m.in. łagodzą objawy jaskry i choroby Parkinsona.

Choć marihuana funkcjonuje w powszechnej świadomości jako niebezpieczny narkotyk, naukowcy ponownie poddają w wątpliwość zakaz jej stosowania. O dobroczynnym działaniu marihuany przekonała się grupa ochotników z domu opieki Hadarim w Izraelu.

Sprawdź: Jaka jest prawda o marihuanie? Leczy i szkodzi

Medyczna marihuana - eksperyment

W badaniu wzięło udział 19 osób w wieku od 69 do 101 lat. Osoby uczestniczące w eksperymencie cierpiały wcześniej na takie schorzenia jak: brak apetytu, drgawki, przewlekłe bóle czy skurcze mięśni. Pacjenci otrzymywali marihuanę trzy razy na dobę, m.in. pod postacią proszku, olejku, oparów lub popularnych skrętów.

Na pozytywne efekty działania marihuany nie trzeba było długo czekać – aż 17 pacjentów odzyskało prawidłową masę ciała, prawie wszyscy ochotnicy spali lepiej, spadł także poziom różnego rodzaju bólów czy drgawek. Badani odczuwali też znaczącą poprawę nastroju i zdolności komunikacyjnych. Co ciekawe, podczas monitorowania stanu pacjentów, u większości z nich zauważono także znaczny spadek zapotrzebowania na leki przeciwbólowe, psychotropowe i stabilizatory nastroju.

Prowadzący badania Zach Klein z Uniwersytetu w Tel Awiwie twierdzi, że marihuana może też zniwelować objawy dysfagii, czyli niebezpiecznych szczególnie dla osób starszych zaburzeń przełykania.

Zobacz też: To prawda: marihuana niweluje starcze dolegliwości.

Sprawdź: Czy marihuana leczy autyzm?

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA