To ułatwi życie twoim bliskim czyli jak urządzić pokój chorego na Alzheimera

To ułatwi życie twoim bliskim czyli jak urządzić pokój chorego na Alzheimera
Starszy niż rok
W Polsce większość chorych na chorobę Alzheimera przez wiele lat, często do końca życia, pozostaje w domu. W domu/mieszkaniu chorzy spędzają najwięcej czasu, dlatego tak ważne jest, aby było ono jak najlepiej przystosowane do potrzeb i możliwości chorego.

Przede wszystkim chory powinien mieć w mieszkaniu swoje własne miejsce – pokój lub część pokoju, które zna i w którym czuje się bezpiecznie. Pokój chorego powinien być urządzony prosto i funkcjonalnie, ale też przytulnie.

Czytaj także: Jak leczyć alzheimera?

Wygodne łóżko i fotel

W pokoju powinno znajdować się wygodne łóżko, ewentualnie tapczan. W przypadku chorych leżących niezbędny będzie materac przeciwodleżynowy - można taki materac kupić w sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym. Do ściany obok łóżka powinien być przymocowany uchwyt ułatwiający podnoszenie się, a przy łóżku uchwyt ułatwiający utrzymanie pozycji pionowej po wstaniu.
Obok łóżka w pokoju powinien znajdować się wygodny i stabilny fotel oraz mały miękki stołeczek lub pufa, które można podsunąć pod nogi chorego, co ułatwia krążenie krwi i zapobiega powstawaniu obrzęków kończyn. Chorym, którzy dużo czasu spędzają siedząc w fotelu, dobrze byłoby podkładać pod lędźwie specjalną podkładkę, a na siedzeniu umieszczać poduszkę przeciwodleżynową.

Kanty, szkło, kable

Obok fotela należy umieścić stabilny stolik, na którym powinny znajdować się rzeczy, które chory lubi: książki, albumy, zdjęcia oraz przedmioty do trzymania w ręku - chorzy lubią trzymać coś w ręku.
Meble nie powinny mieć ostrych kantów i nie zawierać elementów szklanych (np. witryna w regale, szklany blat na stole itp.). Meble powinny być poustawiane pod ścianami, co ułatwi choremu poruszanie się po pokoju i zmniejszy ryzyko potknięcia się. Z tego samego względu należy usunąć z podłogi wszystkie długie przewody - kable elektryczne, przewody telefoniczne, telewizyjne. Jeśli jest to niemożliwe należy osłonić je specjalnymi listwami lub przykleić szeroką taśmą do podłogi.

Na podłodze zamiast dywanów lub wykładzin dywanowych lepiej położyć zmywalne wykładziny lub panele, ponieważ ułatwiają utrzymanie czystości i nie wchłaniają przykrych zapachów. Progi powinny być zniwelowane przez zamontowanie specjalnych listew (coś w rodzaju podjazdu).

Należy usunąć z pokoju chorego przedmioty, które mogą być niebezpieczne, a więc szklane, porcelanowe, ostre, mało stabilne oraz wszelkie dywaniki na podłodze, na których chory może się poślizgnąć. Należy też umieścić poza zasięgiem chorego takie przedmioty jak: zapałki, zapalniczki, klucze do mieszkania, klucze do samochodu, wszelkie dokumenty, leki oraz środki chemiczne (np. środki czystości, środki ochrony roślin).

Czytaj też: Myślisz, że masz Alzheimera? Możesz mieć rację

Światło, zegar, telefon

Obok łóżka chorego powinien znajdować się łatwo dostępny wyłącznik światła. Oświetlenie pokoju powinno być dość jasne, ściany pokoju pomalowane na jasne, ciepłe kolory. W pokoju powinno znajdować się też oświetlenie nocne, bardzo pomocne, gdy chory wstaje w nocy do toalety. Gniazdka wtykowe nie tylko w pokoju chorego, ale i w całym mieszkaniu, powinny być zabezpieczone specjalnymi zatyczkami.
Dobrze umieścić w pokoju chorego zegar ścienny z dużą tarczą – i cyframi arabskimi - oraz czytelny kalendarz, co ułatwi choremu orientację w czasie. Chory powinien też mieć łatwy dostęp do telefonu. Przy telefonie powinien być umieszczony czytelny wykaz ważnych numerów telefonów, w tym także telefon do opiekuna. Pomocne są aparaty telefoniczne z możliwością jednoklawiszowego wybierania numeru.

Część 2 pt: „Jak urządzić mieszkanie chorego na Alzheimera” już wkrótce.

Zobacz też: Choroba Alzheimera – jakie wykonać badania?

Czytaj: To odkrycie pomoże w walce z Alzheimerem

Materiały prasowe

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA