Tonik – używać czy nie?

Tonik – używać czy nie?
Trzeba przyznać, że tonik jest kosmetykiem niedocenianym przez większość kobiet. To błąd, bo może bardzo wiele. Choć po demakijażu twoja skóra sprawia wrażenie czystej, nadal mogą zalegać na niej resztki kosmetyków. Z ich usunięciem znakomicie poradzi sobie właśnie tonik, który przy okazji przywróci skórze naturalne pH i ukoi podrażnienia.
 

Nowoczesne toniki potrafią nie tylko regulować pH skóry, ale i zapewnić jej odpowiednie nawilżenie, matować czy odmładzać. Trzeba je tylko dobrze dopasować do potrzeb cery, a na pewno szybko zauważysz rezultaty stosowania.

Jak działa tonik?

Skóra potrzebuje tonizowania, ponieważ wiele kosmetyków oczyszczających narusza, czyli podwyższa jej pH. To z kolei prowadzi do spowolnienia naturalnego procesu złuszczania naskórka oraz wysuszania. Poza tym tonik świetnie przygotowuje cerę do przyjęcia składników dostarczanych później w kremach. Dlatego właśnie powinnyśmy go używać nie tylko wieczorem, po demakijażu, ale także rano, zanim nałożymy krem na dzień. Można go również stosować częściej, do odświeżenia skóry lub ukojenia podrażnień. Ważne, by nie traktować go jako środka usuwającego makijaż, bo po prostu sobie z tym nie poradzi. Dotyczy to zwłaszcza kosmetyków wodoodpornych.

Twoja cera a rodzaj toniku

Aby tonik właściwie spełniał swe funkcje, a co więcej nie pogorszył stanu skóry, musi oczywiście odpowiadać jej potrzebom. Najbezpieczniej wybierać preparat pochodzący z tej samej linii co pozostałe stosowane przez ciebie kosmetyki, jak np. żel czy mleczko. Wtedy ich działanie wzajemnie się uzupełnia i staje się efektywniejsze. Tonik do skóry suchej nawilża, łagodzi i wzmacnia barierę ochronną naskórka, do dojrzałej musi nawilżać, ujędrniać i usuwać oznaki zmęczenia. Cerze naczyniowej powinien z kolei dostarczyć składników uszczelniających i wzmacniających kruche naczynka, przy okazji kojąc zaczerwienienia. Przy cerze tłustej musi działać bakteriobójczo, przeciwzapalnie i łagodzić wszelkie podrażnienia. Wybieraj zawsze preparaty hipoalergiczne, zdecydowanie bardziej bezpieczne dla skóry.

Beata Borys

Przeczytaj także:

Cera naczynkowa

Cera mieszana

Zadbaj o cerę wrażliwą

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA