} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

TOP 5 produktów w odżywianiu dziecka

Najlepszym sposobem żywienia dziecka jest karmienie piersią, przynajmniej do 6. miesiąca życia. Niestety nie zawsze jest to możliwe, dlatego na rynku dostępne są specjalistyczne mleka modyfikowane. Dodatkowo niezwykle ważne jest stopniowe rozszerzanie diety dziecka. Sprawdź, jakie produkty wybrać.
Dziecko je
123RF
Spis treści

Rozszerzanie diety dziecka to wyzwanie dla wielu mam. Należy je dostosować nie tylko do wieku, ale również indywidualnego rozwoju i wskazań specjalisty. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z pediatrą lub dietetykiem.

Reklama

Mleko modyfikowane

Mleko modyfikowane dostępne jest w różnych wariantach. W zależności od składu może być stosowane już od pierwszych dni życia dzieci, które nie mogą być karmione piersią (nawet u wcześniaków) – mleko początkowe, a także u starszych np. po 6 miesiącu. Mieszanki dostosowane są do potrzeb malucha, np. alergii, ulewania czy niskiej masy urodzeniowej. Najważniejsze, aby zawsze wybierać mleko zgodnie z jego przeznaczeniem.

Większość z mlek może służyć jako uzupełnienie karmienia piersią. Jednak należy zapoznać się z zaleceniami producenta. Na ulotce dostępna jest także instrukcja przygotowania.

Reklama

Kaszki dla dzieci

Po szóstym miesiącu życia można wprowadzić do jadłospisu dziecka kaszki i kleiki. Doskonale sprawdzają się w rozszerzaniu diety w czasie karmienia piersią, żywieniu mlekami hipoalergicznymi, czy preparatami mlekozastępczymi.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór: kaszki jaglane, zbożowe, kukurydziane, orkiszowe, czy owsiane. Warto wybierać te naturalne, które nie zawierają cukru czy owocowych aromatów. Lepszym rozwiązaniem jest wzbogacenie zdrowej kaszki w świeże owoce.

Kaszki można przygotowywać na mleku lub bez. To doskonałe rozwiązanie gdy dziecko jest uczulone. W przypadku alergii należy dokładnie sprawdzać etykiety produktów, aby nie zawierały alergenów.

Reklama

Owocowe deserki dla dzieci

Kolejnym ważnym aspektem w rozszerzaniu diety dziecka jest wprowadzenie do jadłospisu owoców i warzyw. Są one źródłem wielu witamin oraz doskonałym urozmaiceniem smakowym. Na początku dziecko może mieć problem z rozdrabnianiem pokarmów, dlatego warto wybierać musy owocowe. Można je przygotować samodzielnie lub kupić gotowe. Dostępne są w słoiczkach lub wygodnych tubkach, z których starsze niemowlę może jeść samodzielnie, np. na spacerze czy w żłobku.

Bardzo ważne jest, aby wybierać musy owocowe zgodnie z wiekiem dziecka i wprowadzać je stopniowo, zwracając uwagę na reakcje układu pokarmowego oraz indywidualne preferencje malucha.

Reklama

Herbatki dla dzieci

Nawodnienie dziecka jest bardzo ważne. Na początku zapewnia je mleko matki, jednak w czasie rozszerzania diety należy do pokarmów stałych dołączyć również płyny. Najlepszym rozwiązaniem jest woda. U starszych dzieci można wprowadzić soczki owocowe, jednak w ograniczonych ilościach, gdyż są źródłem cukrów prostych.

W sklepach dostępne są również herbatki dla dzieci. Sprawdzają się przede wszystkim przy problemach trawiennych, np. zaparciach, wzdęciach i bólach brzucha. Warto wtedy wypróbować m.in. herbatkę z kopru włoskiego czy rumianku. Natomiast herbatka z lipy czy maliny wspiera organizm czy przeziębieniu.

Reklama

Przekąski dla dzieci

Dzieci uwielbiają słodkie przekąski, choć te niestety nie należą do najzdrowszych. Rodzice starają się je jak najbardziej ograniczać, jednak nie zawsze jest to możliwe. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej przekąsek z dobrym składem. Zamiast konserwantów i sztucznych barwników zawierają naturalne soki owocowe, przykładem są żelki, pianki czy galaretki.

Należy pamiętać, że przed podaniem dziecku słodkiej przekąski trzeba sprawdzić nie tylko jej skład, ale również przeznaczenie wiekowe.

 

 

Czytaj również
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dziecko
Anestezjologia w pediatrii - znieczulenie dziecka
Znieczulenie dziecka przez anestezjologa
Co pomaga na chrapanie u dziecka i jakie są jego przyczyny?
Dziecko chrapie w czasie snu
Jakie mogą być przyczyny bólu nóg u dziecka?
Lekarz bada nogi dziecku
Podobne artykuły
Wysypka na brzuchu u dziecka
Wysypka na brzuchu u dziecka – alergia czy choroba? Poznaj przyczyny
Dziecko z katarem
Jak zwalczyć katar u dziecka? Oto nasze sekrety!
Dziecko z wypryskiem skórnym
Opryszczka u dzieci - skąd się bierze i jak ją wyleczyć?
Ile godzin dziennie dziecko powinno oglądać tv?
Produkty bogate w magnez
Magnez dla dzieci – który jest najlepszy, jak go dawkować?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!