Rozszerzanie diety dziecka to wyzwanie dla wielu mam. Należy je dostosować nie tylko do wieku, ale również indywidualnego rozwoju i wskazań specjalisty. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z pediatrą lub dietetykiem.
Reklama
Mleko modyfikowane
Mleko modyfikowane dostępne jest w różnych wariantach. W zależności od składu może być stosowane już od pierwszych dni życia dzieci, które nie mogą być karmione piersią (nawet u wcześniaków) – mleko początkowe, a także u starszych np. po 6 miesiącu. Mieszanki dostosowane są do potrzeb malucha, np. alergii, ulewania czy niskiej masy urodzeniowej. Najważniejsze, aby zawsze wybierać mleko zgodnie z jego przeznaczeniem.
Większość z mlek może służyć jako uzupełnienie karmienia piersią. Jednak należy zapoznać się z zaleceniami producenta. Na ulotce dostępna jest także instrukcja przygotowania.
Reklama
Kaszki dla dzieci
Po szóstym miesiącu życia można wprowadzić do jadłospisu dziecka kaszki i kleiki. Doskonale sprawdzają się w rozszerzaniu diety w czasie karmienia piersią, żywieniu mlekami hipoalergicznymi, czy preparatami mlekozastępczymi.
Na rynku dostępny jest szeroki wybór: kaszki jaglane, zbożowe, kukurydziane, orkiszowe, czy owsiane. Warto wybierać te naturalne, które nie zawierają cukru czy owocowych aromatów. Lepszym rozwiązaniem jest wzbogacenie zdrowej kaszki w świeże owoce.
Kaszki można przygotowywać na mleku lub bez. To doskonałe rozwiązanie gdy dziecko jest uczulone. W przypadku alergii należy dokładnie sprawdzać etykiety produktów, aby nie zawierały alergenów.
Reklama
Owocowe deserki dla dzieci
Kolejnym ważnym aspektem w rozszerzaniu diety dziecka jest wprowadzenie do jadłospisu owoców i warzyw. Są one źródłem wielu witamin oraz doskonałym urozmaiceniem smakowym. Na początku dziecko może mieć problem z rozdrabnianiem pokarmów, dlatego warto wybierać musy owocowe. Można je przygotować samodzielnie lub kupić gotowe. Dostępne są w słoiczkach lub wygodnych tubkach, z których starsze niemowlę może jeść samodzielnie, np. na spacerze czy w żłobku.
Bardzo ważne jest, aby wybierać musy owocowe zgodnie z wiekiem dziecka i wprowadzać je stopniowo, zwracając uwagę na reakcje układu pokarmowego oraz indywidualne preferencje malucha.
Reklama
Herbatki dla dzieci
Nawodnienie dziecka jest bardzo ważne. Na początku zapewnia je mleko matki, jednak w czasie rozszerzania diety należy do pokarmów stałych dołączyć również płyny. Najlepszym rozwiązaniem jest woda. U starszych dzieci można wprowadzić soczki owocowe, jednak w ograniczonych ilościach, gdyż są źródłem cukrów prostych.
W sklepach dostępne są również herbatki dla dzieci. Sprawdzają się przede wszystkim przy problemach trawiennych, np. zaparciach, wzdęciach i bólach brzucha. Warto wtedy wypróbować m.in. herbatkę z kopru włoskiego czy rumianku. Natomiast herbatka z lipy czy maliny wspiera organizm czy przeziębieniu.
Reklama
Przekąski dla dzieci
Dzieci uwielbiają słodkie przekąski, choć te niestety nie należą do najzdrowszych. Rodzice starają się je jak najbardziej ograniczać, jednak nie zawsze jest to możliwe. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej przekąsek z dobrym składem. Zamiast konserwantów i sztucznych barwników zawierają naturalne soki owocowe, przykładem są żelki, pianki czy galaretki.
Należy pamiętać, że przed podaniem dziecku słodkiej przekąski trzeba sprawdzić nie tylko jej skład, ale również przeznaczenie wiekowe.