Tornistry - po co sprawdzać ich wagę?

Ile waży wiedza? Czasami zdecydowanie za dużo! Wiedzą o tym już kilkulatki, które dźwigają tornistry przekraczające znacznie dozwoloną wagę. Główny Inspektor Sanitarny alarmuje, że skutkuje to u najmłodszych zmniejszeniem pojemności płuc, bólami pleców, a także skrzywieniom kręgosłupa.
 

Stosunkowo lekki, prawidłowo dobrany i spakowany tornister to rzadkość. Dlatego w związku z rozpoczęciem roku szkolnego GIS przypomina, że ciężar noszonych książek i przyborów szkolnych nie powinien przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia. Zgodnie z zaleceniami tornistry powinny posiadać m.in. ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców i szerokie szelki. Dodatkowo warto zadbać, by wyposażenie szkolne było rozłożone symetrycznie (cięższe rzeczy można umieścić niżej, lżejsze – wyżej).

Zobacz: Nowy rok szkolny - okres zmian i stresu

Pomoc rodziców

Odpowiedzialność za problemy najmłodszych spoczywa na dorosłych, którzy niefrasobliwie kupują dzieciom nieprzystosowane do noszenia plecaki np. z ulubionym bohaterem. Rzadko też zwracają uwagę na to, że aby zapobiec dysfunkcjom układu ruchu, uczniowie powinni być aktywni fizycznie. Dotyczy to głównie spędzających przed telewizorami czy ekranami komputerów maluchów, które nie są przyzwyczajone do ruchu i dźwigania, co skutkuje przeciążeniem kręgosłupa.

Sprawdź: Szkolne ABC

Co zatem można robić, by uniknąć tego typu problemów? Główny Inspektor Sanitarny radzi, by unikać noszenia dodatkowych słowników czy książek, a także przedmiotów, które nie są związane bezpośrednio z programem nauczania (takich jak: pamiętniki, albumy, zabawki, butelki z napojami). Warto też zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany tornister lub plecak (waga pustego tornistra waha się od 0,5 kg do 2 kg) oraz sprawdzić możliwość pozostawiania części podręczników i przyborów w szkołach.

Czy wiesz, że: Fobia szkolna to też nerwica

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Co Twoim zdaniem najlepiej pomaga na odparzenia?

  kąpiel w krochmalu

  zasypywanie odparzeń mąką ziemniaczaną lub talkiem

  częsta zmiana pieluchy/bielizny

  specjalistyczne maści na odparzenia z lanoliną

  wietrzenie odparzonych miejsc

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA