Tracisz włosy? Nie trać głowy!

Jesteś młody i przystojny. Twoje włosy są zdrowe i gęste. Sam cieszysz się powodzeniem i radością życia, ale pewnego dnia zauważasz w lusterku, że twoje czoło jest coraz wyższe. Pomału zaczyna docierać do ciebie, że jesteś jednym z tych, których dotyczy problem łysienia.

Skąd to się bierze?

Przyczyny łysienia są różne. Mogą być spowodowane urazem mechanicznym, chorobą lub po prostu mieć podłoże genetyczne. Najpopularniejszym rodzajem utraty włosów jest łysienie androgenowe.

Czytaj: Pielęgnacja włosów? Naturalnie!

Organizm mężczyzny wytwarza wtedy hormony zwane androgenami, które są odpowiedzialne za męskie funkcje płciowe. Jednak z biegiem czasu ich produkcja jest słabsza, a włosy coraz rzadsze. Ze względu na specyficzny charakter problem wczesnej utraty włosów dotyczy głównie mężczyzn i rozpoczyna się już po trzydziestce.

Mężczyźni rzadko łysieją równomiernie. Najczęściej włosy rzedną im się z przodu u nasady czoła tworząc zakola lub na szczycie głowy. Jeśli etiologia ma podłoże genetyczne to zatrzymanie tego procesu jest bardzo trudne. Aczkolwiek odpowiednio wczesna podjęta terapia zwiększa szanse na zachowanie bujnej.

Nie załamuj się!

Często łysiejący mężczyźni mają obniżone poczucie wartości i próbują ukryć swój kompleks pod czapką. Całkiem niepotrzebnie! Łysina jest zwiastunem wysokiego poziomu testosterony, a więc oznacza prawdziwą męskość. Tacy mężczyźni są lepszymi kochankami i wspaniałymi ojcami. A czegoż więcej potrzeba kobiecie?!

Sprawdź: Jak dbać o włosy latem?

Jest ratunek

Jeśli niekontrolowana utarta włosów spędza Ci sen z powiek zapoznaj się z szeroką gamą preparatów zapobiegających wypadaniu. Są one dostępne w postaci ampułek, maści, szamponów, spray’ów kremów, pigułek. Większość z nich ma właściwości wzmacniające strukturę włosa i odbudowujące. Jednak nie łudź się, że któryś od razu spowoduje cudowny efekt. Tylko systematyczne i długotrwałe stosowanie preparatów przyniesie oczekiwane skutki. Niestety, w przypadku genetycznego charakteru łysienia, niedługo po zaprzestaniu stosowania kuracji proces wypadanie włosów powróci.

Co tak naprawdę działa?

Skuteczność i efektywność przyniesie jedynie przeszczep cebulek włosowych. Jest to jednak zabieg bardzo kosztowny. Tańszym sposobem jest długotrwała terapia hormonalna. Największą jej wadą stanowi fakt, że owa terapia wiąże się z obniżeniem hormonu męskości, a wraz z nią występującymi zaburzeniami erekcji. Przez spadek testosteronu pierwotny cel zostanie w sumie osiągnięty. Ale zastanówmy się czy na pewno warto?

Czytaj też: Wszystko, czego jeszcze nie wiesz o włosach

Zobacz: Przygotuj swoje włosy na czas niepogody

Sprawdź też: Przetłuszczające się włosy - przyczyny i sposoby na nadmiar sebum

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA