Trądzik może doprowadzić do depresji

Trądzik czy inne problemy dermatologiczne szczególnie dla młodych ludzi mogą być prawdziwym dramatem.

Ostatnie doniesienia głoszą, że trądzik może prowadzić do wystąpienia depresji i myśli samobójczych. Wcześniej uważano, że pojawienie się depresji może być skutkiem ubocznym leczenia trądziku.

Problemy z cerą, szczególnie dla młodych ludzi mogą być powodem poważnych problemów. Trądzik najczęściej dotyka nastolatków w ważnym okresie ich życia, kiedy wkraczają w dorosłość. W tym czasie dochodzi do głosu niezależność i wygląd fizyczny osoby. Trądzik staje się przyczyną wycofania młodych ludzi z życia społecznego. Blizny powstające po trądziku, stają się przyczyną obniżonej samooceny, do tego dochodzi poczucie osamotnienia, mniejszej wartości i ogólnie negatywnego spostrzegania własnej osoby.

Zobacz: Co pomoże na trądzik?

Trądzik a samoocena

\Jon Anders Halvorsen wraz z naukowcami z University of Olso rozpatrywał 3775 przypadki osób w wieku 18 – 19 lat. Badania ukazały, że młodzież z problemami z cerą miała częściej myśli samobójcze niż ich rówieśnicy bez takich kłopotów. Okazało się, że ciężkie postacie trądziku młodzieńczego powodują dwukrotnie częściej pojawienie się myśli samobójczych u dziewcząt, a trzykrotnie u chłopców.

Samo występowanie myśli samobójcze wydaje się być wynikiem przeżywanych emocji związanych ze schorzeniem. Trądzik może również zwiększać ryzyko innych zaburzeń psychicznych. Tłem do ich wystąpienia jest osłabienie więzi z rówieśnikami, brak kontaktów intymnych oraz słabe wyniki w nauce.

Przedstawione wyniki prac mają pomóc w leczeniu i opiece młodych ludzi dotkniętych tym problemem.

Zobacz też: Jak zwalczać trądzik?

Zobacz: Jesienna chandra. Poznaj sposoby na jesienią depresję

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA