Trądzik może doprowadzić do depresji

Starszy niż rok

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Trądzik czy inne problemy dermatologiczne szczególnie dla młodych ludzi mogą być prawdziwym dramatem.

Spis treści

Ostatnie doniesienia głoszą, że trądzik może prowadzić do wystąpienia depresji i myśli samobójczych. Wcześniej uważano, że pojawienie się depresji może być skutkiem ubocznym leczenia trądziku.

Problemy z cerą, szczególnie dla młodych ludzi mogą być powodem poważnych problemów. Trądzik najczęściej dotyka nastolatków w ważnym okresie ich życia, kiedy wkraczają w dorosłość. W tym czasie dochodzi do głosu niezależność i wygląd fizyczny osoby. Trądzik staje się przyczyną wycofania młodych ludzi z życia społecznego. Blizny powstające po trądziku, stają się przyczyną obniżonej samooceny, do tego dochodzi poczucie osamotnienia, mniejszej wartości i ogólnie negatywnego spostrzegania własnej osoby.

Zobacz: Co pomoże na trądzik?

Trądzik a samoocena

\Jon Anders Halvorsen wraz z naukowcami z University of Olso rozpatrywał 3775 przypadki osób w wieku 18 – 19 lat. Badania ukazały, że młodzież z problemami z cerą miała częściej myśli samobójcze niż ich rówieśnicy bez takich kłopotów. Okazało się, że ciężkie postacie trądziku młodzieńczego powodują dwukrotnie częściej pojawienie się myśli samobójczych u dziewcząt, a trzykrotnie u chłopców.

Samo występowanie myśli samobójcze wydaje się być wynikiem przeżywanych emocji związanych ze schorzeniem. Trądzik może również zwiększać ryzyko innych zaburzeń psychicznych. Tłem do ich wystąpienia jest osłabienie więzi z rówieśnikami, brak kontaktów intymnych oraz słabe wyniki w nauce.

Przedstawione wyniki prac mają pomóc w leczeniu i opiece młodych ludzi dotkniętych tym problemem.

Zobacz też: Jak zwalczać trądzik?

Zobacz: Jesienna chandra. Poznaj sposoby na jesienią depresję

Pytanie: Jak często sprawdzasz swój poziom cukru?

  Kontroluję go regularnie

  Sprawdzam, przy okazji innych badań/zabiegów

  Zdarzyło mi się raz może dwa

  Nigdy nie sprawdzałem/łam