Trening siłowy - budowanie siły mięśni, trening tlenowy na spalanie kalorii

Chcesz schudnąć ale nie wiesz, jaki trening pozwoli Ci zgubić tłuszcz i zbędne kilogramy, a jaki wzmocni Twoje struktury mięśniowe. Z nami dowiesz się jaki trening powinieneś stosować aby osiągnąć swój cel.

Spis treści

Trening tlenowy pełni istotną funkcję w walce z otyłością

Badania opublikowane w „American Journal of Physiology” obejmowały 200 badanych przedstawicieli z problemem otyłości trzewnej i podskórnej. Przez osiem miesięcy zostali oni poddani treningowi tlenowemu o średniej intensywności ( Grupa A) i treningowi siłowemu (Grupa B).

Po upływie wyżej wymienionego okresu zaobserwowano znaczny spadek tkanki tłuszczowej trzewnej i podskórnej u przedstawicieli Grupy A. U przedstawicieli Grupy B zarejestrowano tylko redukcję w obrębie tkanki tłuszczowej podskórnej.

Czytaj też: Najczęstsze błędy popełniane na siłowni

"Jeśli jednak masz problem z otyłością (który to problem ma 2/3 populacji ) i chcesz zmniejszyć otyłość brzuszną, trening tlenowy daje najlepsze rezultaty bo spala najwięcej kalorii” – to słowa dr Chrisa Slentza prowadzącego badania.

Trening siłowy jest bardzo dobra formą na wzmocnienie struktur mięśni i zwiększenie mięśniowej masy ciała.

Intensywność treningu a redukcja tkanki tłuszczowej

Uczestnicy treningu tlenowego pokonywali dystans około 12 km ze średnia intensywnością. Od czasu do czasu przeprowadzano trening o wyższej intensywności co dawało dodatkowy pozytywny efekt.

Podczas badań nad inną grupą na Uniwersytecie Virginia zaobserwowano, że trening przeplatany z różną intensywnością jest idealnym sposobem na pozbycie się trzewnej i podskórnej tkanki tłuszczowej. Niska intensywność treningu nie wpłynęła tak pozytywnie na zredukowanie otyłości brzusznej.

Przeprowadzenie trzech treningów o zwiększonej intensywności z dwoma o niskiej w tygodniu dało najlepsze rezultaty.

Podsumowując oba badania można wywnioskować, ze nie pozbędziemy się nadmiernej tkanki tłuszczowej truchtając w parku lub podnosząc ciężkie ciężary na siłowni.

Poświęcenie i czas 

Podejmując się walki z nadwaga musimy zdać sobie sprawę, ze proces ten będzie wymagał naszego poświecenia i czasu.

„To co się liczy to ile ćwiczeń wykonasz, ile kilometrów przejdziesz, ile kalorii spalisz. Jeśli zdecydowałeś się na trening o niskiej intensywności musisz zdać sobie sprawę, ze pochłonie to więcej czasu” dodaje Slentz.

Otyłość

Nadmiar tłuszczu trzewnego, który otacza organy wewnętrzne w odcinku brzusznym jest odpowiedzialny za zwiększenie wystąpienia niebezpieczeństwa cukrzycy typu II, chorób serca i niektórych form nowotworowych. Zredukowanie go jest bardzo istotne dla naszego ogólnego zdrowia. Można by pomyśleć, że proces ten wymagać będzie od nas ciężkiej pracy i spędzenia wielu godzin na siłowni. Ale jesteście w błędzie! Musicie być cierpliwi.

EK

Poznaj: Szybki i łatwy trening na piękne ramiona

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!