Nowy sklep

już ON-LINE

Triathlon - Trzy razy tak!

Triathlon to dyscyplina sportu składająca się z trzech konkurencji, kolejno: pływania, jazdy na rowerze, biegu, jest to niezwykle widowiskowy sport dla oglądających zawody i atrakcyjny dla osób go uprawiających, także amatorsko.
 

Początki

Zobacz: Triathlon - sport dla każdego

Pierwszy triathlon w historii to zawody zorganizowane przez Jacka Johnstone'a i Dona Shanahana w Kalifornii.

Jack zaczął biegać w wieku 35 lat. Po dwóch latach treningu spróbował swoich sił w zawodach łączących bieg z pływaniem. Tak mu się to spodobało, że postanowił sam zorganizować podobną imprezę sportową. Kiedy Don zaproponował mu włączenie do wyścigu rowerów, Jack nie wahał się długo- mimo, że nigdy dotąd nie trenował kolarstwa, a nawet nie miał własnego roweru!

Pozostało tylko wydrukować ogłoszenie, zebrać po dolarze wpisowego i 25. września 1974r. zawody odbyły się. 46 osób ruszyło na bieg- boso po trawie i piasku 6 mil. Potem- 5 mil na rowerze. Na końcu 500 jardów w wodzie oświetlonej reflektorami zaparkowanych na plaży samochodów.

 

Ironman

W 1978 r. na Hawajach rozegrane zostały trzy odrębne imprezy sportowe. The Waikiki Rough Water Swim (2,4 mili), The Oahu Bike Race (112 mil) i The Honolulu Marathon (26,2 mili). Jak głosi legenda, w owym czasie zrodziła się dyskusja: która z tych trzech dyscyplin wymaga większej wytrzymałości? Wśród osób podejmujących polemikę był jeden z uczestników I Mission Bay Triathlon, John Collins. To właśnie on dał pomysł zorganizowania zawodów triathlonowych na dystansie 2,4-112-26,2 mili i tym samym odpowiedzenia na pytanie: „Kto jest bardziej wytrzymały- pływak, kolarz, czy biegacz?”. Tak zrodził się Ironman.

 

Możliwości ludzi z żelaza

Dziś najlepsi triathloniści podczas zawodów Ironman pokonują 3,8 km płynąc w czasie poniżej 50 minut, osiągają na rowerze średnią prędkość ponad 42 km/h, biegną maraton w tempie 3 min 45 sek/km.

W Roth Niemiec Andreas Raelert ukończył Ironmana czasie 7:41:33- jest to nieoficjalny rekord świata. Podczas tej samej imprezy Brytyjka Chrissie Wellington pobiła rekord świata kobiet, kończąc zawody na 5. pozycji w kategorii open z czasem 8:18:13.

Poznaj: Triathlonowe ewolucje

Dla każdego coś miłego

Dziś wyścigi triathlonowe są rozgrywane na różnych dystansach.

Najbardziej „magiczne” zawody, przyciągające najwięcej śmiałków, którzy chcą pokonać granice możliwości własnego organizmu, rozgrywane są na dystansie Ironman: 3,8 km pływania, 180 km jazdy rowerem i 42,2 km biegu (czyli maraton).

Wstępem do Ironmana, mniej morderczym, ale również wymagającym dużej wytrzymałości fizycznej i psychicznej, jest tzw. „połówka”, czyli pół-Ironman (1,9- 90- 21,1 km).

Najbardziej prestiżowe zawody rozgrywane są na dystansie klasycznym (dawniej nazywanym olimpijskim): 1,5-40-10 km. Dynamika i widowiskowość tego dystansu sprawiły, że w roku 2000 triathlon pojawił się w programie Igrzysk Olimpijskich.

Najodpowiedniejsze dla początkujących triathlonistów są sprint (750 m pływania, 20 km „roweru” i 5 km biegu) i super sprint (600m- 15km - 3km).

Organizatorzy imprez triathlonowych czasami wprowadzają własne modyfikacje dotyczące dystansów. Jedni skracają, na przykład proponując początkującym 1/10 Ironmana, inni wydłużają, serwując głodnym wrażeń Ultramana Triathlon, czyli 10 km pływania, 421 km jazdy na rowerze i 84 km biegu.

Jack miał 35 lat, kiedy zaczynał biegać. Każdy czas jest dobry na rozwój. Jack musiał sam wymyślić sobie triathlon i sam zorganizować zawody. Dziś wszyscy, niezależnie od wieku i predyspozycji fizycznych, możecie skorzystać z szerokiej triathlonowej oferty.

Czytaj też: Triathlon – sport dla zwykłych ludzi

fot. Sport Evolution/R.Meszka

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA