Triathlonowe ewolucje

Triathlon, duathlon, sztafeta, aquathlon tak wiele rodzajów a fantazja uczestników nie ma granic!

Duathlon

Jest najstarszą i najpopularniejszą dyscypliną pokrewną triathlonowi. Składa się z trzech etapów i dwóch konkurencji. Zawodnicy kolejno biegną, jadą na rowerze i znowu biegną. Mimo to, że jest uboższy od triathlonu o pływanie to w opinii wielu zawodników jest od niego o wiele cięższy. Na drugim biegu nogi są już bardzo zmęczone przez co nie widać tej lekkości, którą można zaobserwować u czołowych triathlonistów.

Duathlon może być alternatywą dla osób, które słabiej pływają i fenomenalnie biegają. Może to być świetny początek, przepustka do triathlonu. 

Czytaj: Triathlon to sport dla każdego

Zimowy

Na zimowy triathlon składa się, kolejno bieg, jazda na rowerze górskim i bieg na nartach. Wszystkie konkurencje rozgrywane są na śniegu. Dystans dopasowuje się do warunków atmosferycznych, tak aby całość zajmowała najlepszym około 90 minut. 

Duathlon zimowy to bieg, bieg na nartach i kolejny klasyczny bieg.

W Polsce obie odmiany „winter” jeszcze nie przyjęły.  

Sztafety

Klasyczne zawody sztafetowe polegają na tym, że każdy z trzech zawodników (jednej płci) pokonują dystans całego triathlonu, jeden po drugim.

Natomiast mix-sztafety, ogromnie popularne od dwóch lat, angażują dwie zawodniczki i dwóch zawodników, każdy z nich kolejno: kobieta - mężczyzna - kobieta - mężczyzna pokonują kompletny  krótki triathlon. Popularny dystans to: 250m pływania - 5km jazdy na rowerze - 1,2km biegu 

Aquathlon

Inną dyscypliną sportu wywodzącą się od triathlonu jest aquathlon. Składa się z pływania i biegu, z pominięciem części rowerowej. W 2011 roku w Polsce odbyły się trzy takie imprezy, w Wąsoszach Gdyni i Żywcu. Aquathlon może być dobrym początkiem dla osób dobrze pływających, jest także alternatywą dla organizatorów, którzy w swoim mieście nie mogą rozegrać konkurencji rowerowej. 

Cross odmiana

Ta forma triathlonu, czy duathlonu różni się tym od klasycznej, że jest rozgrywana na „bezdrożach”. Zawodnicy jadą na rowerach górskich, a trasa biegowa może być wytyczona na przełaj.

Zawody crossowe mają wielką przyszłość. Kolarstwo górskie jest niezwykle popularne, a i organizacja takiej imprezy może być łatwiejsza. Z punktu widzenia zawodnika imprezy crossowe rozgrywane w konwencji z draftingiem stają się bardziej indywidualne - ponieważ w trudnym terenie jazda na kole ma mniejsze znaczenie, a na plan pierwszy wychodzą technika i odpowiednie przygotowanie kondycyjne. Jest to dobra odmiana dla osób słabiej pływających i słabiej biegających. 
 

Triathlonowa „rodzina” z roku na rok się powiększa. Wynika to głównie z fantazji organizatorów, poszukiwania dyscypliny jeszcze bardziej widowiskowej, wszechstronnej i jednocześnie spełniającej oczekiwania nowych zawodników. Ewolucja wynika także z problemów na jakie napotykają organizatorzy imprez w wielkich miastach: brak odpowiednich akwenów wodnych, trudności w przeprowadzeniu konkurencji rowerowej w centrum miasta.

Jak widać istnieje wiele odmian triathlonu. Z pewnością jeszcze jakieś powstaną. To bardzo pozytywne zjawisko, dzięki któremu każdy potencjalny zawodnik może znaleźć coś dla siebie.

fot. Derek Hyamson/ flickr.com, fawcettglenn/ flickr.com, foleymo/  flickr.com

Czytaj więcej: Triathlon – sport dla zwykłych ludzi

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA