Trójglicerydy

Trójglicerydy to tłuszcze proste, inaczej określane mianem lipidów. Te związki chemiczne naturalnie występują w organizmie, niemniej jednak mogą być także dostarczane z zewnątrz pod postacią danych pokarmów. Niewielka ilość trójglicerydów wytwarzana jest także przez ludzkie ciało w trakcie metabolizmu węglowodanów i kwasów tłuszczowych. Inaczej nazywane TG są najważniejszym źródłem energii – ta natomiast może być wykorzystywana przez organizm od razu lub magazynowana w tkance tłuszczowej. Co jeszcze warto wiedzieć o trójglicerydach? Jaki jest ich właściwy poziom i co dzieje się w przypadku, gdy w ciele znajduje się ich nadmiar? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule!
Trójglicerydy

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Norma trójglicerydów – co warto wiedzieć?

Na początku warto zaznaczyć, iż norma trójglicerydów różni się w zależności od płci i wieku. Niemniej jednak przez specjalistów została ustalona tzw. norma ogólna, która wynosi do 150 miligramów na decylitr (mg/dl). Poniżej prezentujemy prawidłowe wartości tłuszczów prostych dla poszczególnych grup wiekowych i płci:

  • Dla kobiet – zakres od 35 do 135 mg/dl

  • Dla mężczyzn – zakres od 40 do 160 mg/dl

  • Dla dzieci – poniżej 100 mg/dl

Co to oznacza w praktyce? Jak już zaznaczyliśmy, TG są najważniejszym źródłem energii, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Specjaliści od zdrowego żywienia zalecają, aby trójglicerydy stanowiły około 30% prawidłowo zbilansowanej diety, spożywanej w trybie dziennym.

Podwyższony poziom trójglicerydów szkodzi zdrowiu!

Co, jeśli norma ogólna trójglicerydów zostanie przekroczona? Zbyt wysoki poziom TG szkodzi zdrowiu, a przede wszystkim podwyższa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Ponadto, spada wydajność całego organizmu – praca poszczególnych układów zostaje zaburzona.

Co oznacza podwyższony poziom trójglicerydów w organizmie? Po przeprowadzeniu specjalistycznych badań krwi, w analizie znajduje się informacja dotycząca TG. Jeśli tego typu tłuszcze proste mieszczą się w zakresie od 150 do 199 mg/dl to oznacza, iż należy zmniejszyć ich stężenie w organizmie, poprzez skorygowanie złych nawyków żywieniowych i zmiany siedzącego trybu życia na wykonywanie regularnej aktywności fizycznej.

Natomiast wysoki poziom trójglicerydów mieści się w przedziale od 200 do 400 mg/dl i oprócz zmiany stylu życia, wymaga także leczenia farmakologicznego.

Więcej o podwyższonym poziomie trójglicerydów, samych objawach i negatywnych skutkach dla ludzkiego organizmu przeczytasz tu - https://dietadlaserca.pl/artykuly/wszystkie/podwyzszony-poziom-trojglicerydow-objawy-i-skutki/.

Oceń artykuł

(liczba ocen 13)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->