Trzy kroki pielęgnacji dłoni - peeling, krem i maska do rąk

Częste mycie i odkażanie rąk, a także noszenie rękawiczek jednorazowych negatywnie wpływa na stan skóry dłoni. Staje się ona sucha i popękana. Oprócz nieestetycznego wyglądu pojawia się także szczypanie lub pieczenie skóry. Jak sobie radzić w tym okresie? Poznaj trzy kroki pielęgnacji dłoni.
kobieta myje ręce
Źródło: 123RF

Spis treści

Dłonie codziennie narażone są na działanie wielu czynników – detergentów, drobnoustrojów, pogody czy pracy fizycznej. To wszystko sprawia, że skóra ulega uszkodzeniom. Jak sobie z nimi radzić? Jak dbać o dłonie?

Krok pierwszy: peeling dłoni

Pierwszym krokiem w pielęgnacji dłoni jest wykonanie peelingu. Na umyte dłonie należy nałożyć niewielką ilość kosmetyku i masować okrężnymi ruchami. Po kilku minutach zmyć ciepłą wodą. Peeling można wykonywać 1-2 razy w tygodniu.

Zawarte w nim drobinki spełniają następujące funkcje:

  • złuszczają martwy naskórek i usuwają zanieczyszczenia,
  • poprzez delikatny masaż poprawiają ukrwienie,
  • wygładzają skórę,
  • poprawiają koloryt,
  • przygotowują dłonie na przyjęcie kolejnych kosmetyków.

Niektóre z peelingów do rąk w składzie zawierają dodatkowo substancje nawilżające czy natłuszczające. Jednak w tym kroku warto skupić się na złuszczaniu. W zależności od stany skóry należy dobrać dla siebie peeling o odpowiedniej grubości drobinek. Dla delikatnej i wrażliwej przeznaczone są kosmetyki drobnoziarniste, natomiast gruboziarniste usuwają większą ilość naskórka, ale należy używać je ostrożnie.

Krok drugi: krem do rąk

Krem do rąk najlepiej mieć zawsze przy sobie i stosować po każdym myciu dłoni. W zależności od pory roku, stanu skóry, a także własnych preferencji należy wybrać odpowiedni kosmetyk. Na rynku dostępne są lekkie, nawilżające formuły lub cięższe, natłuszczające. Pierwsze z nich sprawdzą się w codziennej pielęgnacji i w czasie ciepłych dni. Natomiast natłuszczenie konieczne jest w przypadku niskich temperatur, wiatru, a także znacznego wysuszenia skóry.

Niektóre kremy zawierają w sobie mocznik lub kwas hialuronowy. Obie substancje skutecznie nawilżają skórę, wspomagają jej regenerację, pozostawiając ją miękką i delikatną.

Reklama

Krok trzeci: maska do rąk

Maski do rąk działają zdecydowanie bardziej intensywnie niż kremy. Mają zupełnie inną konsystencję niż lekkie emulsje. Są gęste, treściwe i pełne składników odżywczych. Najlepiej nakładać ich grubszą warstwę na noc, aby dać im czas na wchłonięcie w głębsze warstwy skóry.

Maska doskonale się sprawdza w przypadku wymagającej skóry dłoni, podrażnionej i znacznie przesuszonej. Jednak aby wszystkie składniki mogły się wchłonąć należy wykonać peeling i usunąć martwy naskórek. Działanie maski może wzmocnić nałożenie na posmarowane dłonie bawełnianych rękawiczek. Wytworzone ciepło aktywizuje wszystkie substancje czynne zawarte w kosmetyku, a do tego zapobiegnie transferowi na pościel czy ubranie.

Oprócz tradycyjnych kremowych formuł, dostępne są także wygodne maski w postaci rękawiczek nasączonych substancjami aktywnymi. Maskę można stosować kilka razy w tygodniu, w zależności od potrzeb.

Należy pamiętać, że w okresie pandemii koronawirusa mycie i odkażanie dłoni jest niezwykle ważne. Jednak warto do tego celu używać środki wzbogacone o substancje nawilżające i łagodzące, takie jak gliceryna, aloes czy inne olejki. Nie wypływają one na skuteczność płynów czy żelów odkażających, a są zdecydowanie bardziej łaskawe dla dłoni.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!