Turysto, uważaj na żółtą febrę

Żółta gorączka lub inaczej żółta febra to choroba wywoływana przez wirusy z rodziny Flaviviridae. Największe ryzyko zakażenia występuje w Afryce, nieco mniejsze – w Ameryce Południowej, zwłaszcza w Brazylii i Peru. Wirusy wywołujące żółtą gorączkę dostają się do organizmu człowieka podczas ukąszenia przez komara z rodzaju Aedes.
 

Zakażenie wirusem żółtej febry może mieć bardzo zróżnicowany przebieg. U niektórych wirus nie wywołuje żadnych objawów i nie dochodzi do rozwoju choroby. U innych zakażenie ma przebieg łagodny z objawami przypominającymi zwykłą grypę  (gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowo-kostne). Zdarzają się jednak bardzo ciężkie przebiegi, prowadzące nawet do zgonu. Do wyżej wymienionych objawów dołącza się wówczas zespół krwotoczny: z krwawieniami z nosa, z przewodu pokarmowego, a nawet z pęcherza moczowego. Utrata krwi powadzi do spadku tętna i ciśnienia.  Stan chorego coraz bardziej się pogarsza, a w skrajnych przypadkach dochodzi do zgonu. Na żółtą febrę umiera co 10 zakażona osoba!

Zobacz też: Urlop w tropikach - jak się przygotować.

Żółta gorączka

Żółta gorączka jest chorobą wirusową, i podobnie jak w przypadku grypy, nie ma na nią skutecznego leczenia przyczynowego. W zależności od stanu chorego leczy się jedynie objawy choroby, a więc podaje leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe itd.

W profilaktyce zachorowania na żółtą febrę najważniejszą rolę odgrywają szczepienia ochronne. Powinno się o nich pomyśleć co najmniej na 10 dni przed podróżą w rejony endemicznego występowania choroby, gdyż dopiero po tym czasie od przyjęcia szczepionki rozwija się pełna odporność na zachorowanie. Jednorazowa dawka szczepionki uodparnia na około 10 lat. Warto zaznaczyć, że szczepienie przeciwko żółtej febrze jest obowiązkowe, a okazanie świadectwa jego przebycia w tzw. żółtej książeczce (czyli Międzynarodowym Świadectwie Szczepień) jest warunkiem wjazdu do wielu krajów. W zapobieganiu chorobie pewną rolę odgrywa też ochrona przed ugryzieniami komarów, a więc stosowanie środków odstraszających owady (tzw. repelentów), unikanie miejsc zacienionych, chronienie ciała przez odzież, a nocą – stosowanie moskitier.

Zobacz też: Choroby tropikalne. Śmiertelne i przerażające

Zobacz: Szczepienia ochronne zalecane w podróżach do krajów tropikalnych

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA