Turystyka medyczna – nowy trend czy sposób na oszczędność?

W poszukiwaniu tańszych i lepszych ofert coraz chętniej korzysta się dziś z turystyki medycznej. Jakie niesie ze sobą walory i jakie miejsca wybierane są najchętniej?

Spis treści

Wyjazd połączony z leczeniem

Zjawisko turystyki medycznej nie jest nowe – jego inicjatorem był Hipokrates, który waloryzował lecznicze wyjazdy i korzystanie z uzdrowisk w starożytnej Grecji. Od tego czasu niewiele się zmieniło. Turystyka medyczna, obok uzdrowiskowej i spa, jest jedną z najprężniej działających odmian turystyki zdrowotnej. Coraz chętniej korzystamy z tego typu udogodnień, łącząc wypoczynek z leczeniem.

Korzyści płynące z turystyki medycznej

Na tego typu leczenie decydujemy się przede wszystkim ze względów finansowych. Wystarczy zaznajomić się z ofertami zagranicznych placówek medycznych, by zorientować się, że koszty niektórych zabiegów albo terapii są znacznie niższe w innych krajach.

Na turystykę medyczną decydują się osoby, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego i mogą znacznie taniej, bez przeszkód, podjąć leczenie poza krajem. Bywa również tak, że w kraju nie ma specjalisty zajmującego się określonym schorzeniem, stąd też konieczny jest wyjazd za granicę. Leczenie tego typu wiąże się też z modą na zdrowy wygląd – wyjeżdżamy w poszukiwaniu relaksu dla duszy i ciała.

Reklama

Jakie choroby leczymy za granicą?

Najczęściej korzystamy z ofert leczenia chorób onkologicznych, nowotworowych czy sercowo-naczyniowych, a także rzadkich chorób genetycznych. Często korzysta się również z zagranicznych ofert medycyny estetycznej, chirurgii plastycznej oraz stomatologii. Z turystyką medyczną wiążą się też kwestie prawne – jeśli w kraju istnieją sankcje związane z określonymi zabiegami (takimi jak aborcja czy zapłodnienie in vitro), wiele osób decyduje się na leczenie w innym państwie.

Gdzie podjąć leczenie?

Miejscami, które najczęściej wybiera się w kontekście turystyki medycznej, są m.in. takie kraje, jak Tajlandia, Indie, Malezja oraz Singapur. To w tych miejscach zarejestrowano największą liczbę dobrze wyposażonych, specjalistycznych klinik, do których przyjeżdżają ludzie z całego świata.

Malezja słynie z ośrodków zajmujących się oparzeniami, w Indiach znajdują się specjalistyczne kliniki onkologiczne i kardiologiczne, podobnie w Singapurze. Tajlandię wybierają zaś osoby, które decydują się na operacje plastyczne.

Europejskie cele turystyki medycznej

W Europie natomiast najchętniej korzysta się z usług medycznych proponowanych przez Czechy, Węgry, Turcję, a także Polskę – dzięki znacznie niższym cenom oraz ujednoliceniu praw pacjenta w Unii Europejskiej (tzw. ustawa transgraniczna).

W naszym kraju, zwłaszcza na zachodzie oraz północy, najchętniej z ofert korzystają Niemcy, Anglicy, Szwedzi i Amerykanie. Turyści oddają się w ręce specjalistów z zakresu stomatologii, kardiologii, laryngologii, neurologii oraz rehabilitantów.

Turcja może pochwalić się klinikami z zakresu okulistyki, Czechy wybiera się ze względu na tańsze zabiegi stomatologiczne, ortodontyczne oraz okulistyczne, Węgry zaś popularne są dzięki rozwiniętej chirurgii plastycznej oraz leczeniu płodności metodą in vitro.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->