Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Tusz do rzęs i efekt sztucznych rzęs - jaki wybrać?

Jak działa tusz do rzęs z tzw. efektem sztucznych rzęs? Kosmetyk ma tak spektakularnie wydłużyć i pogrubić rzęsy, że będą wyglądały jak przedłużone i zagęszczone w salonie kosmetycznym. Sprawdź, jakiego tuszu użyć, aby osiągnąć efekt sztucznych rzęs.
Kobieta umalowana tusz do rzęs z efektem sztucznych rzęs
źródło:123RF
Spis treści

Kobiety pragną mieć długie, gęste i podkręcone rzęsy, które otworzą oko i nadadzą spojrzeniu zalotności oraz głębi. Potwierdzeniem tej tezy jest wszechobecna moda na przedłużanie rzęs. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych, który z każdym rokiem jest udoskonalany i wykonywany coraz nowszymi metodami.

Co jednak z kobietami, które marzą o pięknych rzęsach, ale z różnych powodów nie chcą lub nie mogą poddać się zabiegowi przedłużania rzęs? 

By wyjść naprzeciw ich potrzebom, firmy kosmetyczne stworzyły  odżywki na porost rzęs oraz tusze z tzw. efektem sztucznych rzęs. Jest to innowacyjna maskara ma tak spektakularnie wydłużyć i pogrubić rzęsy, że będą wyglądały jak przedłużone i zagęszczone w salonie kosmetycznym.  

Reklama

Tusz i efekt sztucznych rzęs – jak to możliwe? 

Czy za pomocą tuszu można uzyskać efekt sztucznych rzęs? Można, ale trzeba wiedzieć, co powinna zawierać taka maskara, aby maksymalnie wydłużyła rzęsy.

Ponadto musimy wiedzieć z czego powinna być wykonana szczoteczka do rzęs oraz jaki powinna mieć kształt. Po trzecie, musimy opanować technikę malowania. Skupmy się na składzie. Większość maskar dostępnych na rynku jest mieszaniną:

 • pigmentów, 
 • wosków, 
 • olejków
 • silikonów, 
 • utwardzaczy,
 • konserwantów. 

Jednakże w składzie tuszu z efektem sztucznych rzęs nie może zabraknąć włókien sztucznego jedwabiu, które otrzymuje się z naturalnych polimerów. Takie drobne włókna sztucznego jedwabiu (wiskozy) oblepiają naturalne rzęsy w taki sposób, aby je maksymalnie wydłużyć. 

Reklama

Szczoteczka do malowania i efektu sztucznych rzęs

O tym czy uzyskamy efekt sztucznych rzęs decyduje także kształt szczoteczki. Na rynku kosmetycznych znajdziemy całe mnóstwo tuszów do rzęs z przeróżnymi szczoteczkami – wykonanymi z włosia, plastikowymi, silikonowymi, cieniutkimi, grubymi, w kształcie klepsydry, okrągłymi, stożkowatymi etc.

Jaką szczoteczkę wybrać, aby rzęsy wyglądały teatralnie. Powinna to być szczoteczka do zadań specjalnych, tj:

 • wydłużająca, 
 • pogrubiająca, 
 • podkręcającą,
 • rozdzielająca rzęsy. 

Szczoteczki wydłużające rzęsy są zwykle wykonane z gęstego i krótkiego włosia lub wyglądem przypominają grzebień. Najczęściej są to niewielkich rozmiarów, cienkie szczoteczki. Inaczej wyglądają szczoteczki pogrubiające – są znacznie większe i mają gęste, dłuższe i puszyste włosie. 

Z kolei szczoteczki podkręcające rozpoznamy po innym kształcie – są zwykle wyprofilowane w łuk lub kształtem przypominają klepsydrę. Natomiast szczoteczki rozdzielające rzęsy są zwykle wykonane z plastiku lub silikonu. Jak zatem powinna wyglądać szczoteczka, która wypełni wszystkie te zadania? W tuszach z efektem sztucznych rzęs powinny się znaleźć specjalnie wyprofilowane, asymetryczne szczoteczki, będące swoistym połączeniem wszystkich wyżej wymienionych. 

Reklama

Tusz dwufazowy do efektu sztucznych rzęs

Ponadto wiele dostępnych na rynku maskar, które gwarantują efekt sztucznych rzęs to tzw. tusze dwufazowe, czyli z dwiema końcówkami. W jednej znajdziemy bazę, którą nakładamy na rzęsy jako pierwszą. Baza odpowiednio wydłuży, pogrubi i rozczesze rzęsy.

Większość baz jest dostępnych w białym kolorze, ale coraz częściej na rynku pojawiają się także przezroczyste oraz czarne. Po nałożeniu bazy przechodzimy do tuszowania rzęs. Użycie drugiej końcówki doda rzęsom objętości oraz odpowiednio je podkręci. 

Co warto podkreślić, w maskarze dwufazowej znajdziemy dwie różne szczoteczki – jedną cieniutką, najczęściej wykonaną z silikonu lub krótkiego włosia i drugą znacznie grubszą, z długim włosiem, zwykle wyprofilowaną. Użycie takiego tuszu 2w1 znacznie zwiększy nasze szanse na uzyskanie efektu sztucznych rzęs. 

Czytaj również

Bibliografia

 • https://www.elle.pl/artykul/szkodliwe-substancje-w-kosmetykach-na-co-trzeba-uwazac?page=4
 • http://blog.rzesymiu.pl/2017/11/07/na-czym-polega-przedluzanie-rzes/
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Konturowanie ust - kwasem, permanentnie. Na czym polega?
Malowanie ust permanentne
Oliwa z oliwek na twarz - jak stosować? Efekty działania na skórę
Maseczka z oliwy z oliwek
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Kobieta ma zajady
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Usta u kobiety
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie środki stosujesz, aby złagodzić suchy kaszel?
Unituss Junior