Tusz do rzęs - efekt sztucznych rzęs. Jaką maskarą uzyskać?

Jak działa tusz do rzęs z tzw. efektem sztucznych rzęs? Kosmetyk ma tak spektakularnie wydłużyć i pogrubić rzęsy, że będą wyglądały jak przedłużone i zagęszczone w salonie kosmetycznym. Sprawdź, jakiego tuszu użyć, aby osiągnąć efekt sztucznych rzęs.
Kobieta umalowana tusz do rzęs z efektem sztucznych rzęs
źródło:123RF

Spis treści

Tusz do rzęs z efektem sztucznych rzęs

Kobiety pragną mieć długie, gęste i podkręcone rzęsy, które otworzą oko i nadadzą spojrzeniu zalotności oraz głębi. Potwierdzeniem tej tezy jest wszechobecna moda na przedłużanie rzęs. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych, który z każdym rokiem jest udoskonalany i wykonywany coraz nowszymi metodami. Co jednak z kobietami, które marzą o pięknych rzęsach, ale z różnych powodów nie chcą lub nie mogą poddać się zabiegowi przedłużania rzęs? 

By wyjść naprzeciw ich potrzebom, firmy kosmetyczne stworzyły odżywki na porost rzęs oraz tusze z tzw. efektem sztucznych rzęs. Czym jest tusz do rzęs z efektem sztucznych rzęs? Ta innowacyjna maskara ma tak spektakularnie wydłużyć i pogrubić rzęsy, że będą wyglądały jak przedłużone i zagęszczone w salonie kosmetycznym.  

tusz-i-efekt-sztucznych-rzes-–-jak-to-mozliwe? ">

Tusz i efekt sztucznych rzęs – jak to możliwe? 

Czy za pomocą tuszu można uzyskać efekt sztucznych rzęs? Można, ale trzeba wiedzieć, co powinna zawierać taka maskara, aby maksymalnie wydłużyła rzęsy. Ponadto musimy wiedzieć z czego powinna być wykonana szczoteczka do rzęs oraz jaki powinna mieć kształt. Po trzecie, musimy opanować technikę malowania. Skupmy się na składzie. Większość maskar dostępnych na rynku jest mieszaniną:

 • pigmentów, 
 • wosków, 
 • olejków
 • silikonów, 
 • utwardzaczy,
 • konserwantów. 

Jednakże w składzie tuszu z efektem sztucznych rzęs nie może zabraknąć włókien sztucznego jedwabiu, które otrzymuje się z naturalnych polimerów. Takie drobne włókna sztucznego jedwabiu (wiskozy) oblepiają naturalne rzęsy w taki sposób, aby je maksymalnie wydłużyć. 

efekt-sztucznych-rzes-–-szczoteczka">

Efekt sztucznych rzęs – szczoteczka

O tym czy uzyskamy efekt sztucznych rzęs decyduje także kształt szczoteczki. Na rynku kosmetycznych znajdziemy całe mnóstwo tuszów do rzęs z przeróżnymi szczoteczkami – wykonanymi z włosia, plastikowymi, silikonowymi, cieniutkimi, grubymi, w kształcie klepsydry, okrągłymi, stożkowatymi etc. Jaką szczoteczkę wybrać, aby rzęsy wyglądały teatralnie. 

Powinna to być szczoteczka do zadań specjalnych – czyli:

 • wydłużająca, 
 • pogrubiająca, 
 • podkręcającą,
 • rozdzielająca rzęsy. 

Szczoteczki wydłużające są zwykle wykonane z gęstego i krótkiego włosia lub wyglądem przypominają grzebień. Najczęściej są to niewielkich rozmiarów, cienkie szczoteczki. Inaczej wyglądają szczoteczki pogrubiające – są znacznie większe i mają gęste, dłuższe i puszyste włosie. 

Z kolei szczoteczki podkręcające rozpoznamy po innym kształcie – są zwykle wyprofilowane w łuk lub kształtem przypominają klepsydrę. Natomiast szczoteczki rozdzielające rzęsy są zwykle wykonane z plastiku lub silikonu. Jak zatem powinna wyglądać szczoteczka, która wypełni wszystkie te zadania? W tuszach z efektem sztucznych rzęs powinny się znaleźć specjalnie wyprofilowane, asymetryczne szczoteczki, będące swoistym połączeniem wszystkich wyżej wymienionych. 

efekt-sztucznych-rzes-–-tusz-z-baza ">

Efekt sztucznych rzęs – tusz z bazą 

Ponadto wiele dostępnych na rynku maskar, które gwarantują efekt sztucznych rzęs to tzw. tusze dwufazowe, czyli z dwiema końcówkami. W jednej znajdziemy bazę, którą nakładamy na rzęsy jako pierwszą. Baza odpowiednio wydłuży, pogrubi i rozczesze rzęsy. Większość baz jest dostępnych w białym kolorze, ale coraz częściej na rynku pojawiają się także przezroczyste oraz czarne. Po nałożeniu bazy przechodzimy do tuszowania rzęs. Użycie drugiej końcówki doda rzęsom objętości oraz odpowiednio je podkręci. Co warto podkreślić, w maskarze dwufazowej znajdziemy dwie różne szczoteczki – jedną cieniutką, najczęściej wykonaną z silikonu lub krótkiego włosia i drugą znacznie grubszą, z długim włosiem, zwykle wyprofilowaną. Użycie takiego tuszu 2w1 znacznie zwiększy nasze szanse na uzyskanie efektu sztucznych rzęs. 

mascara-z-efektem-sztucznych-rzes-–-jak-malowac? ">

Mascara z efektem sztucznych rzęs – jak malować? 

Pamiętajmy, że nawet najlepsza maskara nie pomoże nam uzyskać efektu sztucznych rzęs, jeśli będziemy jej używać nieumiejętnie. Jak malować rzęsy, żeby osiągnąć spektakularny efekt? Najlepiej od nasady aż po końce, wykonując przy tym minimalne ruchy szczoteczką w prawo i lewo (tzw. ruch zygzakowaty). Malując w ten sposób, rzęsy zostaną idealnie rozdzielone przez co będą wyglądają na gęstsze. Unikniemy także efektu nieestetycznego sklejenia rzęs. Malowanie rzęs możemy też rozpocząć od wytuszowania samych końcówek. Dopiero kiedy tusz na końcówkach wyschnie, przechodzimy do malowania rzęs na całej długości (czyli od nasady aż po końce), wykonując przy tym ruch zygzakowaty. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu, przed tuszowaniem możemy użyć zalotki. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • https://www.elle.pl/artykul/szkodliwe-substancje-w-kosmetykach-na-co-trzeba-uwazac?page=4
 • http://blog.rzesymiu.pl/2017/11/07/na-czym-polega-przedluzanie-rzes/

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.
Zamknij