Twoje dziecko jest na to narażone w przedszkolu i szkole!

Twoje dziecko jest na to narażone w przedszkolu i szkole!
Źródło: 123RF
Wesz głowowa potrafi doskonale zagnieździć się na każdej owłosionej głowie. Zarówno na włosach brudnych jak i czystych, długich i krótkich, gęstych i rzadkich. Wszy często stają się zmorą dzieci i ich rodziców właśnie we wrześniu. Dlaczego? To proste - dzieci wracają do szkoły czy przedszkola po wakacyjnej przerwie. A w grupie, jak wiadomo, wszy mają ogromne pole do popisu.
 

Wesz głowowa ma średnicę od 2 do 4 mm. Jej pożywienie stanowi niewielka ilość krwi czerpana ze skóry głowy żywiciela. Rozmnaża się składając jaja zwane gnidami we włosach, bardzo blisko skóry głowy. Wesz może przeżyć na żywicielu nie więcej niż 10 dni, gnidy, które bardzo mocno trzymają się włosa - nawet 3 tygodnie. Są owalne, mają jasny kolor, a ich wielkość wynosi od 0,5 do 1,5 mm.

Zwróć uwagę na objawy

Dziecko jest niespokojne, drapie się po głowie, za uszami, na karku na linii włosów. Bywa jednak, że wiele dzieci nie zauważa śladów pasożytów i nie drapie się. Przeglądając głowę dziecka szczególną uwagę zwracajmy na miejsca za uszami i na karku, tam najczęściej gnieżdżą się wszy. Oprócz wesz na włosach możemy zauważyć gnidy.

Zobacz: Nowy rok szkolny - okres zmian i stresu

Zobacz wideo: Jaki sport wybrać dla dziecka?

Leczenie

Należy zastosować zalecane przez lekarza lub farmaceutę środki zabijające wszy i gnidy. Postępujemy ściśle zgodnie ze wskazówkami podanymi w instrukcji na opakowaniu. Niektóre środki wyposażone są w specjalny grzebyk z gęsto usadzonymi ząbkami, który dobrze sprawdza się przy wyczesywaniu gnid. Staraj się myć głowę dziecka tak, aby szampon nie miał kontaktu z jego oczami i twarzą. Zabieg niszczenia pasożytów należy powtórzyć po 7 dniach. Po umyciu głowy dokładnie przeczesujemy włosy i usuwamy z nich gnidy.

Jak zapobiegać wszawicy

Samo leczenie nie wystarcza. Musimy przestrzegać stosowania kilku podstawowych reguł. Pamiętaj, że wszy mogą przeżyć do 48 godzin na ubraniu czy meblach.

- szczotki i grzebienie umyj i wygotuj;

- sprawdź głowę pozostałym członkom rodziny, bardzo możliwe, że dziecko przeniosło pasożyty także na nich;

- poinformuj nauczyciela, że dziecko na wszy;

- sprawdzaj włosy domownikom co 10 dni;

- zniszczone gnidy i wszy z włosów mogą jeszcze znajdować się w mieszkaniu. Dlatego koniecznie wypierz ręczniki, pościel, ubrania, maskotki, czapki w gorącej wodzie (przynajmniej 50 st. C). Rzeczy, których nie możesz poddać praniu wyczyść na sucho;

- cały dom dokładnie odkurz, podłogi wyczyść na mokro;

- przedmioty dziecka, których nie możesz wyprać (duże pluszaki, kołdra) szczelnie zamknij w worki na dwa tygodnie, żeby przed ich ponownym użyciem minął czas rozmnażania wszy;

- wyczyść siedzenia samochodowe i fotelik dziecka;

- profilaktycznie na przyszłość - zabroń dziecku pożyczania innym uczniom szczotek, grzebieni, gumek do włosów.

Czy wiesz, że: Fobia szkolna to też nerwica

Ochrona?

Jest raczej mało możliwa - jeśli w szkole już panuje wszawica, twoje dziecko także może zostać zarażone. Nic nie pomoże częste mycie głowy. Należy sprawdzać głowę dziecka i przystąpić do działania natychmiast, nie dopuszczając do nadmiernego rozmnożenia pasożytów.

Czytaj też: Pomóż dziecku polubić szkołę

Zobacz: Odrzucenie przez rówieśników groźne dla ucznia - jak pomóc dziecku

Czytaj też: Wszy łonowe. Jak skutecznie zwalczyć wszawicę?

Ewa Pol

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Co Twoim zdaniem najlepiej pomaga na odparzenia?

  kąpiel w krochmalu

  zasypywanie odparzeń mąką ziemniaczaną lub talkiem

  częsta zmiana pieluchy/bielizny

  specjalistyczne maści na odparzenia z lanoliną

  wietrzenie odparzonych miejsc

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA