
Spis treści
- Tympanometria
- Tympanogram
- Badanie tympanometryczne
- Tympanometria wyniki
- Tympanoskleroza
- Tympanometria u dzieci
Tympanometria – inaczej audiometria impedancyjna – ocenia sprawność części ucha zewnętrznego odpowiedzialnej za przekazywanie dźwięków pobranych z otoczenia przez małżowinę uszną do błony bębenkowej.
Badanie jest nieinwazyjne i polega na zmierzeniu odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w kanale słuchowym.
Tympanometria
Tympanometrię wykonuje się przy niedowładzie nerwu twarzowego oraz podejrzeniu różnych rodzajów niedosłuchu, m.in.:
- przewodzeniowym przy niezmienionej błonie bębenkowej lub z widocznym płynem w jamie bębenkowej,
- przewodzeniowym przy złej drożności trąbki słuchowej,
- przewodzeniowym z niemożliwością oceny jego przyczyny w innych badaniach,
- oraz odbiorczym.
Przeciwskazaniem do wykonania tympanometrii jest brak błony bębenkowej ucha. W takim przypadku badanie nie powinno zostać wykonane.
Tympanogram
Co warto wiedzieć o tympanometrii, jak przebiega to badanie słuchu? Przed jego wykonaniem należy pójść na badania otolaryngologiczne (w tym ocenę drożności trąbki słuchowej) oraz na subiektywne badania słuchu – audiometrię tonalną i słowną, czyli rozumienie mowy za pomocą testów słownych. Tympanometria to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, trwające kilkanaście minut. W trakcie jego wykonywania pacjent nie powinien mówić ani przełykać, gdyż ma to wpływ na szczelność przewodu słuchowego. Podczas tympanometrii możliwe jest odczuwanie dyskomfortu związanego ze zmianami ciśnienia w przewodzie słuchowym i głośnością podawanego dźwięku.
Badanie tympanometryczne
Tympanometria polega na wprowadzeniu do kanału słuchowego zewnętrznego sondy pomiarowej. Pozwala ona na zmianę ciśnienia w zakresie od -400 do + 400 mm słupa wody. Następnie do przewodu słuchowego lekarz wkłada zatyczkę uszczelniającą, do której dochodzą przewody z tympanometru. Zmiany ciśnienia skutkują wychyleniami błony bębenkowej, które są rejestrowane przez tympanometr, a następnie obrazowane w postaci wykresów, zwanych tympanogrami.
Tympanometria wyniki
W zależności od rodzaju patologii (lub jej braku) wyróżnia się pięć podstawowych krzywych tympanogramów. Ostateczny wynik badania podaje się także w formie opisu, który pozwala zrozumieć ewentualną wadę słuchu bez konieczności czytania wykresów. Należy pamiętać, by wyniki tympanometrii skonsultować z lekarzem.
Tympanoskleroza
Tympanoskleroza to dysfunkcja ucha zwana także stwardnieniem ucha środkowego. Schorzenie to powoduje włóknienie oraz powstawanie złogów soli wapnia w zakresie ucha środkowego, a także elementu ucha zwanego trąbką Eustachiusza. Może prowadzić do usztywnienia kosteczek słuchowych, a nawet do przerostu złogów. Konsekwencją jest upośledzenie bądź całkowita utrata słuchu.
Czytaj też: Otoskleroza
Tympanometria u dzieci
Badanie tympanometria u dzieci jest przeprowadzane tak samo, jak u dorosłych. Może być ono trudne do wykonania w przypadku dzieci małych lub bardzo niespokojnych, ponieważ w trakcie tympanometrii pacjent powinien pozostać bez ruchu. Dobrą metodą jest trzymanie malucha na kolanach i uspokajanie. Ważne jest, aby mały pacjent nie mówił i przede wszystkim nie płakał.
Oceń artykuł
(liczba ocen 28)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!