NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Tympanometria (badanie ucha) - wyniki i normy

Tympanometria pozwala ocenić podatność błony bębenkowej na zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Jak przebiega badanie tympanometryczne? Jakie są jego normy i co oznaczają jego wyniki?
osoba podczas badania ucha
Źródło: 123RF
Spis treści

Tympanometria – inaczej audiometria impedancyjna – ocenia sprawność części ucha zewnętrznego odpowiedzialnej za przekazywanie dźwięków pobranych z otoczenia przez małżowinę uszną do błony bębenkowej.

Badanie jest nieinwazyjne i polega na zmierzeniu odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w kanale słuchowym.

Tympanometria

Tympanometrię wykonuje się przy niedowładzie nerwu twarzowego oraz podejrzeniu różnych rodzajów niedosłuchu, m.in.:

  • przewodzeniowym przy niezmienionej błonie bębenkowej lub z widocznym płynem w jamie bębenkowej,
  • przewodzeniowym przy złej drożności trąbki słuchowej,
  • przewodzeniowym z niemożliwością oceny jego przyczyny w innych badaniach,
  • oraz odbiorczym.

Przeciwskazaniem do wykonania tympanometrii jest brak błony bębenkowej ucha. W takim przypadku badanie nie powinno zostać wykonane.

Tympanogram

Co warto wiedzieć o tympanometrii, jak przebiega to badanie słuchu? Przed jego wykonaniem należy pójść na badania otolaryngologiczne (w tym ocenę drożności trąbki słuchowej) oraz na subiektywne badania słuchu – audiometrię tonalną i słowną, czyli rozumienie mowy za pomocą testów słownych. Tympanometria to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, trwające kilkanaście minut. W trakcie jego wykonywania pacjent nie powinien mówić ani przełykać, gdyż ma to wpływ na szczelność przewodu słuchowego. Podczas tympanometrii możliwe jest odczuwanie dyskomfortu związanego ze zmianami ciśnienia w przewodzie słuchowym i głośnością podawanego dźwięku.

Badanie tympanometryczne

Tympanometria polega na wprowadzeniu do kanału słuchowego zewnętrznego sondy pomiarowej. Pozwala ona na zmianę ciśnienia w zakresie od -400 do + 400 mm słupa wody. Następnie do przewodu słuchowego lekarz wkłada zatyczkę uszczelniającą, do której dochodzą przewody z tympanometru. Zmiany ciśnienia skutkują wychyleniami błony bębenkowej, które są rejestrowane przez tympanometr, a następnie obrazowane w postaci wykresów, zwanych tympanogrami.

Tympanometria wyniki

W zależności od rodzaju patologii (lub jej braku) wyróżnia się pięć podstawowych krzywych tympanogramów. Ostateczny wynik badania podaje się także w formie opisu, który pozwala zrozumieć ewentualną wadę słuchu bez konieczności czytania wykresów. Należy pamiętać, by wyniki tympanometrii skonsultować z lekarzem.

Tympanoskleroza

Tympanoskleroza to dysfunkcja ucha zwana także stwardnieniem ucha środkowego. Schorzenie to powoduje włóknienie oraz powstawanie złogów soli wapnia w zakresie ucha środkowego, a także elementu ucha zwanego trąbką Eustachiusza. Może prowadzić do usztywnienia kosteczek słuchowych, a nawet do przerostu złogów. Konsekwencją jest upośledzenie bądź całkowita utrata słuchu.

Czytaj też: Otoskleroza

Tympanometria u dzieci

Badanie tympanometria u dzieci jest przeprowadzane tak samo, jak u dorosłych. Może być ono trudne do wykonania w przypadku dzieci małych lub bardzo niespokojnych, ponieważ w trakcie tympanometrii pacjent powinien pozostać bez ruchu. Dobrą metodą jest trzymanie malucha na kolanach i uspokajanie. Ważne jest, aby mały pacjent nie mówił i przede wszystkim nie płakał. 

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama