Ubezpieczenia zdrowotne i na życie

Czym są ubezpieczenia? Na co może liczyć osoba z ubezpieczeniem zdrowotnym, a na co ta, która jest ubezpieczona na życie? Przede wszystkim warto wiedzieć, że według kodeksu cywilnego ubezpieczenie polega na tym, że ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłacenia świadczenia, jeżeli zajdzie wypadek, który był przewidziany w umowie. Czasami ubezpieczenie jest obligatoryjne (jak w przypadku osób posiadających pojazdy mechaniczne, jak samochody czy motory), jednak większość ubezpieczeń jest dobrowolna.
Ubezpieczenia zdrowotne i na życie

Artykuł sponsorowany

Spis treści

W Polsce coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia, jednak nadal nie jest to powszechne zjawisko. Edukowanie ludzi trwa i niestety w wielu przypadkach jest tak, iż człowiek decyduje się na zakup ubezpieczenia dopiero po wypadku, w myśl zasady „mądry Polak po szkodzie”.

Co zatem warto wiedzieć o ubezpieczeniach? Jakie są ich rodzaje i na co warto zwracać uwagę przy ich zakupie? Cóż, w zależności od tego, czego chce się od takiej usługi, będzie się wybierać różne typy ubezpieczeń.

Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne jest powszechne, ponieważ objęty jest nim każdy, kto posiada umowę o pracę. Często można mieć ubezpieczenie zdrowotne nawet na umowie zlecenie, jeżeli przekaże się pracodawcy chęć posiadania takowego.

Niemniej jednak wielu ludzi nie jest zadowolonych z tego, w jaki sposób funkcjonuje NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia), do wielu lekarzy specjalistów są ogromne kolejki, zarezerwowane na kilka lat do przodu. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na wykupienie osobnego ubezpieczenia zdrowotnego w prywatnej firmie.

Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu masz szansę nie tylko dostać się do zwykłego lekarza pierwszego kontaktu, ale także do lekarzy specjalistów w miarę szybkim terminie. Poza tym, w razie większego wypadku będziesz mógł pojechać do szpitala i za pobyt w nim nie dostaniesz rachunku, który potrafi być naprawdę spory w przypadku braku ubezpieczenia.

Ubezpieczenie na życie

Jest jednak coś, czego nie obejmuje ubezpieczenie zdrowotne, a mianowicie – śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu, który może uniemożliwić ci pracę albo przez długi czas, albo już na zawsze. Jeżeli takie coś się wydarzy, ty lub twoja rodzina możecie zostać bez środków do życia. I właśnie po to powstało ubezpieczenie na życie, którego składki są nieco większe niż ubezpieczenia zdrowotnego, ale także świadczenia będą znacznie większe.

Ogromnym plusem takiego ubezpieczenia jest fakt, iż w razie śmierci lub nieszczęśliwego wypadku, odszkodowanie może zostać wypłacone dowolnej osobie, którą wskażesz, nawet jeżeli nie jest ona uwzględniona w testamencie, ani nie dziedziczy niczego ze względu na pokrewieństwo.

Reklama

Jak się ubezpieczyć?

Najlepiej jest się ubezpieczać najbardziej kompleksowo jak się da, wiąże się to jednak z pewnymi comiesięcznymi wydatkami. Aby móc sprostać takiemu obciążeniu finansowemu, warto jest traktować je tak samo, jak różnego rodzaju opłaty za media.

Wpisz ubezpieczenie do swojego domowego budżetu i opłacaj składki regularnie. Dzięki temu będziesz postępować odpowiedzialnie, a w razie jakiegokolwiek wypadku będziesz w stanie opłacić lekarzy i pobyt w szpitalu.

Podsumowanie

Co prawda nadal w Polsce pokutuje przekonanie, że nie warto się ubezpieczać, jednak coraz więcej osób woli mieć czyste sumienie i spać spokojnie. Nadal spora część społeczeństwa myśli, że w razie wypadku jakoś sobie poradzi, niemniej jednak ubezpieczalnie odnotowują zwiększenie liczby ubezpieczonych, którzy wolą trzymać rękę na pulsie.

Oczywiście ubezpieczenia zdrowotne i na życie nie są jedynymi rodzajami ubezpieczeń, jakie funkcjonują na rynku, jednak są najbardziej podstawowe. Tak naprawdę w życiu można ubezpieczyć wszystko, od swojego zdrowia, poprzez swojego pupila, a na przedmiotach wartościowych kończąc. Czym jednak są przedmioty, jeżeli nie ma zdrowia?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->