Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Ubranka dla wcześniaków: jak dobrać ciuszki i gdzie kupić?

Ubranka dla wcześniaków to bardzo ważny element wyprawki. Noworodki urodzone przedwcześnie walczą z problemami zdrowotnymi, jednocześnie wymagają specjalistycznej opieki. Wcześniaki różnią się zdecydowanie wielkością od dzieci, urodzonych o czasie. Warto wiedzieć, jakie wybrać ciuszki dla wcześniaka, aby zapewnić mu maksymalny komfort?
Czapeczki i skarpetki dla wcześniaków
źródło:123RF
Spis treści

Tradycyjne ubrania dla noworodków są zdecydowanie za duże dla wcześniaków. Skompletowanie wyprawki dla wcześniaka, w tym również zakup ubranek, z reguły odbywa się, gdy dziecko jest już na świecie. Przedwczesne narodziny dla większości rodziców są zaskoczeniem. Ale na przygotowanie ubrań dla wcześniaka jest wystarczająco dużo czasu w trakcie pobytu dziecka w szpitalu.

Wcześniaki pierwsze doby swojego życia spędzają w inkubatorze. Ciuszki potrzebne są z reguły przy wyjściu do domu. Jakie wybrać ubranka dla wcześniaka?

Reklama

Ubranka dla wcześniaków 

Wcześniak to dziecko przedwcześnie urodzone. Ta grupa obejmuje dzieci o różnym stopniu rozwoju, a tym samym o różnej masie i wielkości Niektóre są skrajnie niedojrzałe, a utrzymanie ich przy życiu jest ogromnym wyzwaniem dla lekarzy i medycyny.

Te urodzone bliżej zakończenia ciąży wymagają niewielkiej hospitalizacji, a ich życiu w zasadzie nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Ale każdy z tych maluchów wymaga odpowiedniej wyprawki, a tym samym zakupienia ubranek dla wcześniaków. 

Dzieci przedwcześnie urodzone początkowo przebywają w inkubatorze. Najczęściej są wtedy ubrane w pieluszkę. Ale każdy rodzic musi zaopatrzyć się w odpowiednie ubranka, potrzebne tuż po powrocie do domu.

Producenci oferują na rynku możliwość zakupu ciuszków dla takiego malucha już od rozmiaru na 32 cm.

Odpowiadają one dzieciom, których masa urodzeniowa wynosi 700-800 g. Po zakupie warto wyprać i wyprasować wszystkie nowe rzeczy. Wcześniaki mają wyjątkowo wrażliwą skórę i bardzo łatwo o podrażnienia.

Reklama

Ubranka dla wcześniaków – cechy

Gdy stan malucha pozwala na opuszczenie inkubatora, należy odpowiednio ubrać wcześniaka. Ważne, aby ubranka zapewniały swobodę ruchów dziecka. 

Oto podstawowe zasady wyboru ubranek dla wcześniaka:

 • delikatna skóra maluszków wymaga ubrań z delikatnych i naturalnych materiałów,
 • dobra jakość materiałów pozwala na oddychanie skóry,
 • dobór ciuszków dopasowywać do wagi i wielkości dziecka,
 • wewnętrzne szwy w ubrankach,
 • ukryte metki, aby nie podrażniać,
 • brak odstających elementów,
 • wybierać ubranka zapinane z przodu, najlepiej na rzepy,
 • kupować ciuszki zapinanena ramionach,
 • materiały powinny być rozciągliwe, aby zapewniały pełną wygodę maluchowi,
 • unikać szorstkich tkanin i aplikacji.

Dzianiny, z których szyte są ciuszki dla wcześniaków powinny posiadać odpowiednie certyfikaty. Jakiekolwiek dodatkowe napki czy zatrzaski powinny być antyalergiczne i bezniklowe. 

Reklama

Jak dobrać ciuszki dla wcześniaka? 

Aby prawidłowo dobrać ubranka dla wcześniaka należy dokładnie określić jego wagę i wielkość. Kupując ubrania trzeba dokładnie ocenić (nawet wzrokowo) długość tułowia ubranek, aby najbardziej pasowała do dzidziusia. Czasem miara podana na śpioszkach czy body nie zawsze dokładnie odpowiada rzeczywistym rozmiarom. Warto zatem przed zakupem dokładnie ocenić ich wielkość, bo praktyka uczy, że nie wszystkie produkty szyte są według jednej miary. 

Bardzo często ubranka dla wcześniaków mają za długie rękawy przy odpowiadającym rozmiarze. Ten problem dotyczy także nogawek. Dlatego też rodzice niekiedy wybierają koszulki nocne dla wcześniaków, wyposażone w specjalny sznurek w dolnej części, który umożliwia „zamknięcie” koszulki od dołu. Warto też kupić specjalne rękawiczki dla takiego malucha, aby nie podrapał się paznokciami.  

Ubierając wcześniaka należy zawsze pamiętać, aby zakładać o jedną warstwę ubranek więcej, niż ma na sobie osoba dorosła. Ważne, aby wcześniaka nie przegrzewać. 

Reklama

Ubranka dla wcześniaka – zestaw podstawowy

Dobrze i odpowiednio wyposażona szafa wcześniaka gwarantuje spokojne pierwsze dni w domu. Dziecko po pobycie w inkubatorze jest przyzwyczajone do odpowiedniej i stałej temperatury. Właściwie dobrana wyprawka dla wcześniaka zapewnia mu komfort i poczucie wygody. 

W podstawowym zestawie ubranek dla wcześniaków powinny znaleźć się:

 • body z krótkim rękawem,
 • body z długim rękawem,
 • śpioszki,
 • kaftaniki,
 • body z pajacykiem,
 • czapeczki bawełniane codzienne,
 • czapeczki bawełniane po kąpieli,
 • delikatne skarpetki (na przykład frotte),
 • rękawiczki „niedrapki”,
 • wierzchnie ubranko (na przykład na wyjście ze szpitala),

Warto mieć przygotowanych po kilka sztuk każdego rodzaju (z reguły 5), aby można było w razie potrzeby swobodnie przebierać malucha. Na początku dobrze jest kupić ubranka rozpinane na całej długości, aby uniknąć konieczności zakładanie śpioszków czy body przez główkę dziecka. 

Reklama

Gdzie kupić ubranka dla wcześniaków?

Rynek oferuje ogromny wybór ubranek dla wcześniaków. Można je kupić w każdym sklepie z ubraniami, sklepie dziecięcym czy nawet supermarkecie. Sklepy internetowe posiadają także ciuszki dla wcześniaków wszystkich producentów. Rodzice mogą dowolnie wybrać sposób dostawy i sposób płatności. W zasadzie każdy sklep, który posiada akcesoria dla dzieci, posiada także gamą ubrań. Przed dokonaniem zakupu należy określić swoje potrzeby i wymagania. Warto zapoznać się ze szczegółowym opisem produktu, aby idealnie dopasować go do potrzeb wcześniaka. 

Bardzo często sklepy, sprzedające aparaturę i sprzęt medyczny, posiadają także dodatkowo ciuszki dla wcześniaków. Te produkty są dostępne w różnych rozmiarach, nawet tych najmniejszych. Wiele sklepów oferuje już ubrania z naturalnych włókien. To idealne rozwiązanie dla dzieci przedwcześnie urodzonych. 

Czytaj również
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Smoczek dla wcześniaka – czy jest bezpieczny? Jaki kupić?
Wcześniak ze smoczkiem w buzi
Zasypka dla dzieci - jaką wybrać? Zastosowanie
Zasypka dla dzieci na dłoni
Podobne artykuły
Termofor i pluszowy miś
Termofor z pestek wiśni - jak go używać? Dla dorosłych i dla niemowlaka
Pomarańczowa gruszka do nosa
Gruszka do nosa - dla niemowlaka i dzieci. Jak używać?
Niemowlę w kąpieli
Mydło dla dzieci - jakie warto wybrać? Rodzaje
Dziecko z ręką w gipsie
Temblak dla dziecka - kiedy stosować?
Dziecko bawiące się zabawkami sensorycznymi
Zabawki sensoryczne - dla dzieci, niemowląt. Jak działają?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!