Ucho - narząd szczególnej troski

O uszy trzeba dbać już od najmłodszych lat. Ucho to bardzo ważny narząd zmysłu połączony z narządem równowagi, który odbiera fale dźwiękowe i przekazuje je do kory mózgowej. Okazuje się jednak, że co piąte dziecko i co trzeci dorosły Polak ma problemy ze słuchem.

Spis treści

Kłopoty te mają różne przyczyny i mogą być wynikiem przebytej choroby, braku higieny, nadmiernego hałasu lub po prostu być spowodowane mechanicznym uszkodzeniem błony bębenkowej. Jak w takim razie dbać o uszy i sprawić, żeby dobrze nam służyły do później starości?

W czasie choroby najważniejsze jest porządne okrycie głowy i to włącznie z uszami! Nie pozwólmy im marznąć, dbajmy też o to, aby środek ucha był suchy, zwłaszcza wtedy, gdy wychodzimy na dwór. W czasie pływania używajmy zatyczek do uszu. Uszy czyśćmy też regularnie, ale nie za głęboko, ponieważ możemy doprowadzić do ich zatkania albo uszkodzenia.

U dzieci ważne jest zwrócenie uwagi na to, żeby wszystkie choroby nosa, zatok i gardła były wyleczone. Trzeba też je pilnować przed wkładaniem do ucha różnych przedmiotów.

Badanie słuchu raz w roku

Kłopoty z uszami wpływają negatywnie na nasze normalne funkcjonowanie w szkole czy w pracy i utrudniają komunikację międzyludzką. U dzieci i młodzieży mogą wystąpić trudności w uczeniu się i pisaniu oraz kłopoty z przyswajaniem języków obcych. Sytuacja taka powoduje stres, który objawia się drażliwością, bezsennością i stanem ciągłego podenerwowania.

Trzeba koniecznie pamiętać o wykonaniu przynajmniej raz w roku profilaktycznego badania słuchu. Po zauważeniu objawów jakichkolwiek bólów czy szumów w uszach należy szybko udać się do lekarza. Nie leczone choroby mogą doprowadzić bowiem do poważnych powikłań i zaburzeń, a nawet do utraty słuchu.

Zapalenie ucha środkowego

Jedną z poważniejszych chorób jest zapalenie ucha środkowego, które występuje najczęściej w okresie jesienno-zimowym. U dzieci często pojawia się jako powikłanie po chorobach zakaźnych, np. po ospie wietrznej lub odrze. Bywa też efektem komplikacji poanginowych oraz po zapaleniu gardła.

Zapalenie ucha środkowego łatwo rozpoznać, ponieważ objawia się silnym bólem wewnątrz ucha i wysoką gorączką. Objawy te mogą wystąpić też w łagodniejszej formie - takiej jak zatkany nos czy szum w uszach. Czasami pojawić się może także ropna wydzielina, która koniecznie musi być zbadana przez laryngologa. Zlekceważenie tego objawu może doprowadzić nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Ten potworny hałas

Jednym z ważniejszych czynników powodujących zaburzenia słuchu jest hałas. Jego szkodliwość zależy od częstotliwości, natężenia i indywidualnej wrażliwości człowieka na bodźce z zewnątrz. Oprócz zaburzeń słuchowych hałas może też powodować problemy z żołądkiem, układem nerwowym, a nawet być przyczyną pogorszenia stanu psychicznego.

Co prawda można pracować w hałasie przekraczającym 85 dB (decybeli), ale tylko wtedy gdy w ciągu dnia zrobimy kilka przerw w pracy. Wykonywanie czynności w hałasie od 95 do 100 dB nie może trwać więcej niż 100 minut. Z kolei praca przy 110 dB nie jest wskazana dłużej niż przez 10 minut.

Konieczna odrobina ciszy

Żyjemy w ciągłym hałasie, zwłaszcza w dużych miastach, dlatego czasami pozwólmy sobie na "totalną ciszę" - zamknijmy się w pokoju, włączmy delikatną muzykę (najlepiej odgłosy świata przyrody), połóżmy się na tapczanie albo podłodze i na 30 minut zapomnijmy o świecie na zewnątrz. Dzięki temu odzyskamy spokój i harmonię.

Czytaj też: Najczęstsze choroby uszu

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!