Ukąszenia, użądlenia – jak sobie z nimi radzić?

Starszy niż rok
Kiedy wylegujemy się na plaży czy spacerujemy po lesie, spożywamy posiłki na świeżym powietrzu i pijemy słodkie napoje, nasz błogi spokój może zostać zakłócony przez ukąszenie komara, meszki, pszczoły, osy czy innego owada.

W takich sytuacjach – szczególnie jeżeli ukąszona osoba jest uczulona na jad owadów – należy działać szybko. Oto kilka wskazówek, co zrobić, żeby zminimalizować nieprzyjemności związane z ukąszeniem i reakcją alergiczną, jaką może ono wywołać. 

Aby uniknąć pogryzienia przez dokuczliwe komary czy meszki, przed planowanym pobytem w wilgotnych, mocno zalesionych miejscach (zwłaszcza jeśli ma to być w porach popołudniowych), należy odpowiednio się zabezpieczyć. Przede wszystkim warto użyć preparatu odstraszającego owady: wśród najczęściej polecanych znajdują się OFF, Mugga, SIO (w sprayu, kulce). Jeżeli jednak mimo tych zabezpieczeń zostaniemy ugryzieni przez komara lub meszkę, dobrze jest przyłożyć do swędzącego miejsca wacik nasączony wodą lub octem – przyniesie to natychmiastową ulgę. Należy również posmarować ukłute miejsce popularnym fenistil-0-1-zel-1-mg-g-30-g,6845.html">Fenistilem lub preparatem przeciwzapalnym na bazie ziół – takim, jak np. Sanofil.

Zobacz: Prewencja i pierwsza pomoc w przypadku użądleń

Co mam robić po ukąszeniu pszczoły?

Osy, trzmiele i szerszenie mają żądła „wielokrotnego użytku”, w przeciwieństwie do pszczoły, która użądlić może tylko raz. Jeżeli ty lub twoje dziecko zostaniecie użądleni przez osę, nie wpadaj w panikę, ale działaj szybko i zdecydowanie. Najważniejsze w takim przypadku jest neutralizowanie skutków działania jadu. Jeśli chodzi o pszczoły, ich żądło musi być usunięte – jeżeli pozostaje dłużej w skórze, jad jeszcze przez kilkadziesiąt sekund będzie wprowadzany do krwi.

  1.  Żądło trzeba usunąć delikatnie, paznokciem lub igłą, żeby nie wywołać wniknięcia jadu przez skórę.
  2.  Na użądlone miejsce należy nałożyć zimny okład, można również dodać do niego sodę oczyszczoną lub ocet w celu zmniejszenia bólu. Dobrze jest również potrzeć miejsce po ukąszeniu cebulą lub pietruszką – ich sok przyniesie ulgę i zmniejszy opuchliznę.
  3.  Po użądleniu najlepiej położyć się na jakiś czas z uniesionymi nogami.
  4.  Pilnujmy, aby nie drapać użądlonych miejsc, aby nie doszło do powtórnego zakażenia.
  5.  Kiedy owad użądli w język, należy od razu napić się czegoś zimnego lub possać kawałek lodu. Można również rozpuścić w buzi łyżeczkę soli, która zneutralizuje jad.

Jeśli jesteśmy świadkami użądlenia, należy w pierwszej kolejności zapytać użądloną osobę, czy jest uczulona. Jeżeli tak, istnieje możliwość wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, który jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia. Do najczęstszych objawów anafilaksji należą: znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, duszności, zawroty głowy, uczucie silnego osłabienia, kołatanie serca, nudności i wymioty.

Sprawdź: Czy jad jest groźny?

Jakie leki podać?

W takiej sytuacji od razu podajmy choremu mocne środki antyalergiczne. Najlepszym rozwiązaniem byłby wykonany choremu domięśniowy zastrzyk z adrenaliną (np. 0,3 ml leku Adrenalina WZF). Jeśli jednak nie posiadamy przy sobie odpowiedniego leku, od razu dzwońmy po pogotowie. Może zdarzyć się, że osoba użądlona straci przytomność – wtedy, nie czekając na karetkę, należy natychmiast udrożnić jej drogi oddechowe, wykonując w razie potrzeby sztuczne oddychanie.

Owady rzadko atakują bez powodu – często sami nieświadomie je wabimy. Przygotowując się na wycieczkę za miasto, nie należy używać zbyt mocnych perfum ani ubierać się w kolorowe, kwieciste stroje.

Należy również bezwzględnie uświadomić dzieci o konieczności uważnego spożywania posiłków i picia słodkich napojów na świeżym powietrzu. Pamiętajmy także, aby unikać chodzenia boso po trawie i przestrzegać przed tym dzieci.Kiedy zauważymy osę lub pszczołę brzęczącą nam obok głowy, nie wykonujmy gwałtownych ruchów, ale spokojnie się oddalmy.

Przy ukąszeniu najważniejsze jest to, aby zachować spokój i postępować zgodnie ze wskazówkami. Jeśli wiemy, że jesteśmy uczuleni, przed każdą wyprawą koniecznie zaopatrzmy się w potrzebne leki. Tylko w ten sposób będziemy mogli bez przeszkód oddać się przyjemności obcowania z przyrodą.

Czytaj też: Pierwsza pomoc w anafilaksji i wstrząsie anafilaktycznym

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA