Ukąszenie żmii - co zrobić, jak postępować, jak go uniknąć?

ukąszenie żmii w 1 przypadku na 100 może się okazać śmiertelne. Jest ono szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci oraz osób starszych i schorowanych. Sprawdźmy, czym grozi ukąszenie przez żmiję, co zrobić w takiej sytuacji, jak uniknąć takiego zdarzenia, a także kiedy żmija atakuje człowieka.
Żmija zygzakowata siedząca na kamieniu
Źródło: 123RF
Spis treści

Ukąszenie żmii 

Żmija należy do tych nielicznych zwierząt występujących w naszej szerokości geograficznej, która żyjąc w naturze jest w stanie zagrozić człowiekowi. W praktyce ukąszenie żmii nie zdarza się często, jako iż gady te z natury unikają człowieka i atakują go jedynie wystraszone oraz osaczone

A zatem, ukąszenie może spotkać wyłącznie, gdy nieostrożnie wkroczymy na jej terytorium oraz będziemy mieć wystarczająco dużo pecha, by znaleźć się w zbyt bliskiej odległości i nie usłyszeć sygnałów ostrzegawczych, które zwierzę wysyła w pierwszej kolejności (charakterystyczne syczenie). Czym grozi ukąszenie przez żmiję? Co zrobić, gdy ukąsi żmija?

Żmija zygzakowata – ukąszenie

Najpowszechniejszym gatunkiem żmii w naszej części świata jest żmija zygzakowata. Jest to jadowity wąż z rodziny żmijowatych o długości do 80 centymetrów i wadze do 200 gramów. Ma ona charakterystyczne ubarwienie, a jej łuski mają kolor:

 • brązowy,
 • szary,
 • oliwkowy,
 • żółtawy,

niekiedy mogą przybierać rdzawy odcień. Na grzbiecie zaś znajduje się ciemniejsza pręga w kształcie zygzaka – stąd jej nazwa żmija zygzakowata. O jej wyjątkowości wśród innych węży świadczy też pionowa źrenica. 

Jak żmija zygzakowata może zagrozić człowiekowi? Zwierzę to nie należy do wybitnie jadowitych, niemniej jego ukąszenie prawie zawsze wiązać się będzie ze wstrzyknięciem jadu pod skórę ofiary, co stanowić może pewne zagrożenie szczególnie dla dzieci, a także osób starszych lub chorych. 

Ugryzienie żmii - objawy

Ukąszenie żmii pozostawia na ciele dwie niewielkie ranki oddalone o nie więcej, niż 10 milimetrów. Choć są bolesne, same w sobie nie są wielkim problemem. Zagrożenie stanowi toksyczny, alergizujący jad, który zostaje wstrzyknięty w momencie ugryzienia. Z tego powodu ukąszenie może nieść za sobą takie implikacje, jak zaburzenia krzepliwości krwi i rozpad krwinek czerwonych.

Mniej więcej co czwarta ofiara odczuwa objawy uogólnione, takie jak:

 • podwyższona temperatura ciała, 
 • nadmierna potliwość, 
 • zawroty głowy, 
 • nudności, 
 • wymioty. 

Objawy te nie są zazwyczaj groźne w przypadku zdrowego i silnego organizmu, mogą jednak okazać się tragiczne  w skutkach, jeśli toksyna przedostanie się do organizmu słabego i schorowanego człowieka.

W takiej sytuacji ukąszenie przez żmiję może prowadzić do:

 • gwałtownego spadku ciśnienia,
 • zaburzenia pracy serca,
 • ogólnego osłabienia. 

Ze statystyk wynika, że mniej więcej 1 na 100 przypadków ukąszenia żmii kończy się śmiercią ofiary. 

Co zrobić, jak ukąsi żmija?

Jak postępować w przypadku ukąszenia przez żmiję? W pierwszej kolejności - nie panikować i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Pamiętajmy, że machające kończyny będą działać jak pompa przyspieszająca przemieszczanie się trucizny w głąb organizmu

Pierwszą czynnością do wykonania jest unieruchomienie miejsca ukąszenia (ważne zwłaszcza w przypadku małych, żywotnych dzieci). W dalszej kolejności do niedawna zalecano jak najszybsze założenie opaski uciskowej nieco powyżej miejsca ukąszenia. Obecnie coraz częściej odchodzi się od tego poglądu, podobnie jak i od przeświadczenia, że jad z  rany po ukąszeniu żmii należy wyssać. Dla pewności  - wszak żyjemy w dobie wszechogarniającej telefonii komórkowej – należy wykonać telefon do stacji pogotowia ratunkowego. Z pewnością zasięgniemy kompletnych informacji odnośnie postępowania, a w razie konieczności możemy też wezwać karetkę.

Co zrobić w wypadku ukąszenia przez żmiję?

W rutynowej sytuacji leczenie specjalistyczne nie jest obligatoryjne, niemniej warto zasięgnąć konsultacji medycznej, nawet jeśli wydaje się nam, że ukąszenie żmii nie zrodziło poważniejszych konsekwencji. Zwłaszcza, że objawy mogą wystąpić z opóźnieniem.

W wielu przypadkach ukąszenie skutkuje koniecznością podania surowicy– w tym celu należy się udać do najbliższej stacji pogotowia ratunkowego. Możliwie, że w związku z przykrym incydentem, podane zostanie dodatkowo szczepienie przeciw tężcowi, antybiotyki lub leki przeciwalergiczne. 

Jak uniknąć ukąszenia przez żmiję?

Jak uniknąć ukąszenia przez żmiję? Nieco przerysowując, najbezpieczniej byłoby nie wychodzić z domu, a jeśli już – poruszać się jedynie po wyasfaltowanych czy wybrukowanych powierzchniach, uważnie przy tym patrząc pod nogi. Oczywiście takie zachowanie mogłoby zostać odebrane za objaw paranoi i w codziennym, realnym życiu ciężko je sobie wyobrazić. Co nie znaczy, że nie należy przestrzegać pewnych ogólnych zasad, które mogą nas uchronić przed ukąszeniem żmii. A zatem jak uniknąć ukąszenia przez żmiję?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, gdzie najłatwiej jest zetknąć się z jadowitym gadem i kiedy żmija atakuje człowieka. 

Żmije uwielbiają się wygrzewać w słońcu. Ulubione miejsca ich bytowania, to między innymi:

 • nasłonecznione leśne polany,
 • lekko nachylone stoki w niewysokich górach,
 • tereny skaliste,
 • składy drewna.

Kiedy żmija atakuje człowieka?

Nawet jeśli znajdziemy się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie, nie oznacza to, że z automatu staniemy się ofiarą ukąszenia żmii. Aby tak się stało, musimy wejść z nią niemal w bezpośredni kontakt – gwałtownie przydepnąć zwierzę, usiąść lub położyć się na nim.

W przeciwnym razie żmija sama powinna się oddalić, nie doprowadzając do zwarcia. Oczywiście, dostrzegając żmiję, dla własnego bezpieczeństwa należy trzymać się od niej z daleka. Nie wolno podejmować prób głaskania, czy brania na ręce – nawet jeśli uda nam się nawiązać bezpośredni kontakt, z dużym prawdopodobieństwem skończy się on ukąszeniem przez żmiję.

Czytaj również:

Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Czy pchły mogą przejść na człowieka?
Przeczytaj artykuł
Użądlenie przez osę - kiedy jest szczególnie niebezpiecznie?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Czy pchły mogą przejść na człowieka?
Użądlenie przez osę - kiedy jest szczególnie niebezpiecznie?
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama