Dla Ciebie, na zdrowie!

Ukryte źródła soli. Czy na pewno wiesz, które produkty mają jej najwięcej?

Sód jest potrzebny naszemu ciału do sprawnego i prawidłowego funkcjonowania. Ale nadmiar tego pierwiastka w diecie prowadzi do rozwoju nadciśnienia tętniczego krwi, osteoporozy, kamieni nerkowych czy wrzodów żołądka. A to tylko niektóre z niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych wynikających z jego nadmiernego spożycia.
Spis treści

Zgodnie z zaleceniami maksymalna dzienna dawka to 5g (tj. płaska łyżeczka) soli kuchennej (w przeliczeniu ok. 2000 mg sodu). Okazuje się, że przekraczamy ten limit nawet o 3 razy!

Problem w tym, że sól jest wszędzie, nawet w produktach, w których nigdy byśmy się nie spodziewali. Na co powinniśmy uważać?

Reklama

1. Zacznijmy od oczywistości:

a. Wędliny, kiełbasa  - Zawartość soli w tych produktach zależy od producenta i od rodzaju wędliny, zazwyczaj jednak możemy przyjąć 2 - 3g soli na 100g. Polędwica luksusowa zawiera aż 4g soli/100g, a salami 5,2 g! Zatem 2 plasterki polędwicy luksusowej mogą już w połowie pokryć nasze dzienne zapotrzebowanie na sól!

b. Sery – najwięcej soli zawierają sery dojrzewające, żółte i topione. Wartości te mogą dochodzić aż do 4,7g w 100g! Na cenzurowanym powinny się znaleźć ser roquefort (z zawartością 3,8g soli) i ser feta (3,3g soli).
Lepiej wybierać twarogi i sery homogenizowane. One cechują się najniższą zawartością soli wśród serów.

c. Konserwy rybne i ryby wędzone – 100g wędzonej ryby dostarczy nam średnio ponad 3g soli. Zjadając 200g porcję już przekraczamy dzienny limit spożycia soli. 100g konserwy to natomiast ok. 1,3–1,7g soli.

d. Dania gotowe, zupki instant, słone przekąski – to prawdziwe bomby soli. W porcji niepozornej zupki znajdziemy aż 2,5g soli. 100g chipsów dostarczy ok. 2g soli. Słone paluszki to natomiast aż 4,5g soli!!!

e. Marynaty, sosy, gotowe mieszanki przypraw – te produkty zawierają ogromne ilości soli. Przoduje tu sos sojowy, sos teryaki, sosy rybne. Potrafią one dostarczyć 7-8 g soli w 100g. Co dodatkowo może zaskakiwać to:

i. Musztarda - Zawiera ona aż 6,3 g soli w 100g!
ii. Ketchup – 2,4 g soli/100g.
iii. Sos pomidorowy – 1g soli na 100g sosu.

Reklama

2. Chleb, bułki, pieczywo

Zazwyczaj nie myślimy o pieczywie jako o produkcie, który dostarcza nam dużych ilości sodu. Ale spożywany codziennie stanowi całkiem potężne źródło soli.  100g bułki pszennej czy bagietki to ok. 1,4 – 1,8 g soli.

Co zatem możemy zrobić? Wybierać pieczywo o jak najniższej zawartości soli. Czytać etykiety i pamiętać, że w chlebach pełnoziarnistych zazwyczaj sodu jest mniej.

Reklama

3. Płatki śniadaniowe

Tak. Płatki śniadaniowe przeładowane są solą. W 100g płatków kukurydzianych znajdziemy aż 2,5g soli! Gotowe smakowe płatki śniadaniowe też zawierają jej spore ilości, dlatego starajmy się wybierać płatki owsiane, żytnie, jęczmienne – zawsze bez dodatków.

Reklama

4. Wszelkie kiszone i marynowane warzywa: ogórki kiszone, oliwki, kapary

Kiszone ogórki i kapusta mogą wydawać nam się podejrzane, ale oliwki i kapary? O tych produktach zazwyczaj nie myślimy jako o źródłach soli. A 100g oliwek to aż 6g soli!

Kiszone ogórki średnio zawierają jej 2,4 g, a kiszona kapusta ok.0,7g, co wciąż jest wysoką wartością.

Reklama

5. Sok pomidorowy i soki warzywne

Zazwyczaj myśląc o sokach mamy obawy dotyczące zawartości cukru w tego typu napojach. W przypadku soków warzywnych problemem jest zawartość soli. Może ona dochodzić aż do 0,7-0,8g soli na 100 ml produktu! Pamiętajmy, że średnia zawartość małej butelki to 330ml, tak więc butelka np. soku pomidorowego dostarczy nam ponad 2 g soli!

Rada: czytaj etykiety i wybieraj opcje „bez soli” lub z najniższą zawartością sodu.

Jak sobie zatem radzić z wszechobecną solą? Czytajmy etykiety, zwracajmy uwagę na wielkości porcji, a w naszych domach nauczmy się przyprawiać dania mieszankami ziół, a kiedy tylko możliwe wybierajmy produkty o niskiej zawartości sodu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Żywienie
Koszerne jedzenie - co to jest żywność koszerna?
Koszerne jedzenie
Dieta przy zapaleniu żołądka – co jeść? Przykładowy jadłospis
Ryby to doskonały składnik diety przy zapaleniu żołądka
Śniadania z awokado – pomysły na zdrowe przepisy
Kanapka z awokado
Podobne artykuły
Jaglanka to idealne śniadanie w diecie przy uchyłkach jelita grubego
Dieta przy uchyłkach jelita grubego - co jeść? Jadłospis
Masło klarowane
Masło klarowane (ghee) - jak zrobić i do czego je stosować?
Produkty bogate w wapń
Źródła wapnia. Oto produkty bogate w wapń. Sprawdź, co jeść by być zdrowym
Zdrowy talerz w diecie przy menopauzie
Dieta w menopauzie - jadłospis. Co warto jeść, a czego lepiej unikać?
Produkty w diecie po usunięciu woreczka żółciowego
Dieta po usunięciu woreczka żółciowego – jadłospis

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!