Umiera więcej osób z cukrzycą

Starszy niż rok
Szokujący raport na temat śmierci chorych na cukrzycę
 

Aż 24 tys. przypadków śmiertelnych wywołanych cukrzycą można uniknąć każdego roku w Wielkiej Brytanii, gdyby pacjenci i lekarze lepiej prowadzili leczenie. Zobacz wyniki raportu

Śmierć w wyniku cukrzycy

W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w historii przeprowadzono audyt zgonów. Wynika z niego, że regularna kontrola zdrowia, dobra dieta i regularne przyjmowanie leków może zapobiec większości przypadkom śmiertelnym osób z cukrzycą.

Czytaj też: Cukrzyca zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych

Okazuje się że 2,3 miliona osób nie ma tam dostępu do najlepszej opieki zdrowotnej. Jedna trzecia obywateli nie zdaje sobie sprawy z dokładnego stanu własnego zdrowia. Oznacza to, że nie mogą oni poprawnie kontrolować poziomu glukozy. Może to doprowadzić do śmiertelnych powikłań u cukrzyków, takich jak niewydolność serca czy nerek.


Rocznie z powodu cukrzycy i w wyniku jej powikłań umiera w Wielkiej Brytanii 70-75 tys. osób. 1/3 spośród nich umiera z przyczyn, których można uniknąć. Wystarczy badać się i odwiedzać lekarzy regularnie. W odpowiedniej częstotliwości przyjmować leki. Trzeba też dbać o dietę.

W badaniach zaobserwowano również, że osoby z cukrzycą typu 1 mają 2,6 razy większe ryzyko zgonu niż reszta populacji. Osoby z cukrzycą typu 2 - 1,6 razy.

Wyniki badań świadczą o rosnącej liczbie zgonów osób z cukrzycą. Dlatego tak ważne są: stała kontrola zdrowia, badania, przyjmowanie leków i dieta.

Zobacz wideo: Cukrzyca jest chorobą naczyń

Czytaj też: Cukrzyca jest ciągle niebezpieczna

Najważniejsze informacje z raportu:

  • 70 - 75 tys. cukrzyków umiera każdego roku w Wielkiej Brytanii
  • 24 tys. zgonów spośród wyżej wymienionych można uniknąć
  • 3/4 zgonów odnotowano u osób w wieku 65 lat i więcej
  • średnio 2 osoby z cukrzycą w wieku 15-34 lat umiera tygodniowo
  • kobiety umierają równie często co mężczyźni

Czytaj: Cukrzyca - podstępny zabójca

BBC

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA