Unia Europejska chce rewolucji w branży tytoniowej

Starszy niż rok
Komisja Europejska przyjęła rewolucyjny projekt nowelizacji dyrektywy tytoniowej. Proponowane zmiany zakładają m.in. zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i popularnych „slimów” oraz ujednolicenie wszystkich opakowań.

Projekt przewiduje zakaz stosowania aromatów smakowych w wyrobach tytoniowych, co w praktyce oznaczałoby zakaz sprzedaży papierosów mentolowych oraz tzw. slimów (jak wyjaśniają eksperci, choć wszystkie papierosy są szkodliwe, w papierosach smakowych działanie ulepszaczy ma większe działanie rakotwórcze niż w papierosach klasycznych). Ujednolicony miałyby zostać także wygląd wszystkich opakowań, na którym aż 75 proc. powierzchni zajmować mają ostrzeżenie wizualne i słowne. Dyrektywa zakłada też wprowadzenie tzw. retail sale ban, czyli zakazu umieszczania wyrobów tytoniowych w sklepach na widocznej ekspozycji. Pomysłodawcy projektu uważają, że dzięki tym działaniom wyroby tytoniowe nie będą dla konsumentów tak atrakcyjne jak dotychczas.

Zobacz: Chcesz rzucić palenie? Zrób to dziś

Nowe przepisy

Kontrowersyjne zmiany, jakie zaproponowane zostały w Brukseli, budzą sprzeciw osób zatrudnionych w branży tytoniowej – ich zdaniem nowelizacja oznaczałaby bowiem kryzys wśród producentów, dystrybutorów i detalicznych sprzedawców, co z kolei odbiłoby się na budżecie wielu państw. Producenci zapowiadają także, że w związku z zakazem istnieje poważna groźba zwiększenia przemytu z krajów, gdzie unijne prawo nie obowiązuje.

Nowa dyrektywa będzie miała skutek nie tylko ekonomiczny. Jak mówią pomysłodawcy dyrektywy, nowe przepisy mają doprowadzić do spadku liczby osób hospitalizowanych i zmarłych z przyczyn sercowo-naczyniowych. – Liczby mówią same za siebie: tytoń zabija co drugiego palacza i silnie uzależnia – komentuje przyjęcie wniosku Tonio Borg, komisarz odpowiedzialny za zdrowie i politykę konsumencką UE.

Czy wiesz, że: Bierne palenie może grozić nagłą śmiercią

Zakłada się, że przyjęcie projektu zmian dyrektywy nastąpi w 2014 roku – Komisja Europejska przewiduje, że nowe przepisy mogą wejść w życie w 2015 lub 2016 roku.

Czytaj także: Pożegnanie z papierosem – 10 wskazówek przydatnych w walce z nałogiem

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA