Unijny Certyfikat COVID w aplikacji mojeIKP to spokojne wakacje

Staranne przygotowania poczynione przed wyjazdem zagranicznym zapewnią nam komfort w trakcie pobytu poza krajem. Oprócz skrupulatnego planu podróży, wykupienia ubezpieczenia czy aktywacji konta walutowego, nie zapomnijmy zainstalować aplikacji mojeIKP.
Unijny Certyfikat COVID
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Przez ostatni rok tęskniliśmy za podróżami, nie tylko tymi związanymi z urlopem, ale nawet służbowymi. Dziś mamy już możliwość przemieszczania się, co bardzo cieszy, zwłaszcza ze względu na okres wakacyjny. W związku z planowanymi wyjazdami warto posiadać Unijny Certyfikat COVID (UCC). To elektroniczne zaświadczenie ułatwiające poruszanie się poza granicami kraju w czasie pandemii. Możemy je wydrukować lub dla komfortu i bezpieczeństwa mieć w swoim smartfonie czy na tablecie. Wystarczy zainstalować na urządzeniu aplikację mojeIKP. Aplikacja jest do pobrania z Google Play oraz App Store.

Czym jest Unijny Certyfikat COVID (UCC)?

Unijny Certyfikat COVID zawiera kod QR i unikalny identyfikator. Jest elektronicznym zaświadczeniem, które umożliwia swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej w czasie pandemii. Korzystając z aplikacji mojeIKP będziemy zawsze mieli pod ręką UCC, przyznawany automatycznie i bezpłatnie każdej osobie, która:

  • otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje indywidualnie decydują, czy wymagają od podróżnych pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki)
  • lub uzyskała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (certyfikat jest wówczas ważny przez 48 godzin dla testów PCR i antygenowych)
  • lub też wyzdrowiała po przebyciu tej choroby (dokument będzie ważny od 11-tego do 180- tego dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

Podczas podróży i rodzinnych wakacji służby graniczne skanując kod, będą mogły przekonać się, że nie stwarzamy zagrożenia epidemicznego. Ponadto, co jest bardzo ważne, nie musimy wówczas poddawać się kwarantannie. Jeśli więc jesteśmy zaszczepieni, niezakażeni albo ozdrowieńcami, możemy łatwiej wyjechać na wymarzony urlop, mając w swoim telefonie dokument, uznawany we wszystkich krajach unijnych, jak również w Islandii, Norwegii, Szwajcarii oraz Liechtensteinie.

Rozwiązanie to wprowadzone zostało 1 lipca 2021, ale z prawem do sześciotygodniowego okresu przejściowego. Z tego względu przed podróżą zagraniczną należy sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju docelowym, w tym informacje, czy musimy być podwójnie zaszczepieni szczepionką dwudawkową, czy wystarczy tylko pierwsza z nich oraz czy konieczne będzie wypełnienie dodatkowej ankiety. Aktualne zasady przemieszczania się znajdziemy na stronie Re-open EU

UCC przydatne nie tyko zagranicą

          Jeśli planujemy urlop w kraju, warto również zainstalować aplikację mojeIKP. Dzięki temu szybko przedstawimy dokument w miejscach publicznych. Jest to przydatne, bowiem osoba zaszczepiona po 14 dniach od podania ostatniej dawki szczepionki nie jest wliczana do limitu osób uczestniczących w imprezach, weselach, wydarzeniach sportowych i kulturalnych (np. w kinie, teatrze lub na koncercie). Jeżeli wyrazimy na to zgodę, za pomocą UCC możemy w łatwy sposób wykazać swój status zdrowotny w kontekście uczestnictwa w danym wydarzeniu.

UCC w aplikacji mojeIKP

          Będąc proszonym o okazanie certyfikatu wystarczy, że uruchomimy aplikację w swoim smartfonie, wprowadzimy PIN i wejdziemy w menu. Pierwszą pozycją będzie „UCC – Unijny Certyfikat COVID”. Po jej kliknięciu pojawi się ikona „Twój UCC szczepienia” otwierająca dokument.

Dzięki funkcjonalności umieszczonej pod kodem QR możemy szybko zmienić wersję tekstu na język angielski. Oprócz tego na dole dokumentu znajdziemy dwie opcje – „Podgląd PDF”, który może się przydać, gdy sytuacja wymaga przesłania UCC przez Internet lub SMS-em, oraz „Pokaż więcej” rozwijająca informacje dotyczące naszego certyfikatu. Tam znajdziemy dokładny opis tego, czego dotyczy nasz dokument: szczepienia, testu lub przebytej choroby i szczegółów takich, jak choćby rodzaju przyjętej szczepionki.
Aplikacja jest prosta w obsłudze, intuicyjna i pozwoli szybko przejść przez kontrolę, dzięki czemu nasze wakacje lub wyjazd służbowy będą przebiegały sprawniej.

Komfort bezpiecznych wakacji

          Z dala od domu często brakuje nam przedmiotów, które zostawiliśmy lub jakich zapomnieliśmy zapakować do walizki. Może się choćby zdarzyć, że będziemy mieli problem z przypomnieniem sobie sposobu dawkowania nowych leków, które otrzymaliśmy od swojego lekarza przed wyjazdem. Nie musimy już pamiętać o zabieraniu ze sobą papierowych notatek, bo o wszystkim będzie pamiętał nasz smartfon. Aplikacja mojeIKP zawiera nie tylko UCC, ale także e-recepty i e-skierowania. Dzięki nim w dowolnym miejscu na świecie i o każdym czasie mamy dostęp do informacji dotyczącej przepisanych leków, ich dawkowania oraz ulotki. Druga funkcjonalność pozwoli pamiętać o umówionej na podstawie e-skierowania wizycie, co sprawia, że możemy spokojnie planować swój kalendarz, nawet leżąc pod palmą na plaży.

          Jeśli ważny jest dla nas spokój, poczucie bezpieczeństwa i komfort w trakcie wyjazdu, zaplanujmy wszystko zawczasu. Bez względu na to, dokąd się wybieramy, najwygodniej będzie poruszać się z aplikacją mojeIKP. Nasz smartfon zyska nową funkcjonalność, a my spokój w czasie wyjazdu.

Aplikację można zainstalować z Google Play oraz App Store.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama