Uprawianie sportu z psem

Starszy niż rok
Myślisz jak miło i aktywnie spędzić czas? A Twoim pupilem jest pies? Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by zacząć uprawianie sportu wraz z czworonożnym przyjacielem, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Korzyści z uprawiania sportu są oczywiste – przyczynia się do poprawy kondycji i samopoczucia. Zanim jednak aktywności ruchowej zacznie towarzyszyć pies, należy zadbać o kilka szczegółów.

Odpowiedni wiek

Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim wiek zwierzęcia. Starszy pies nie będzie miał siły na długotrwałą aktywność. Ważny jest wybór nawierzchni, ponieważ bieganie po rozgrzanym, twardym betonie może uszkodzić łapy lub doprowadzić do kontuzji. Sport z psem najlepiej jest uprawiać wcześnie rano lub wieczorem - nadmiar słońca działa niekorzystnie. Należy zadbać o stały dostęp do wody. Pies powinien być posłuszny, choć oczywiście należy dać mu chwilę na „rozgrzewkę” w miejscu, w którym może się poruszać bez smyczy. Ostatnie, o czym należy pamiętać, to kilka smakołyków, które zachęcą do zabawy oraz woreczki na odchody.

Czytaj też: Posiadanie zwierzęcia dobre dla zdrowia? 5 powodów

Bieganie z psem

Uprawianie joggingu należy do tych dyscyplin, które nie wymagają znacznych nakładów finansowych. Poza tym biegać z psem można niemal wszędzie. Zadbać należy jedynie o odpowiednią smycz, która nie będzie krępowała jego ruchów. Zwykła smycz i obroża mogą dusić zwierzę. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalny pas, do którego przypina się gumową linkę dla psa. Podczas biegania powinien on znajdować się przed człowiekiem.

Właściwa będzie dla psów, które posiadają dobrą kondycję i nie męczą się zbyt szybko. Właściciel natomiast musi mieć nad psem kontrolę. Trzeba pamiętać, że powinien znajdować się po prawej stronie. W tym przypadku również warto pomyśleć o zaopatrzeniu w odpowiednią smycz, którą można przypiąć do pojazdu.

Frisbee

Jeśli nie lubisz biegać lub jeździć na rowerze, a pragniesz zapewnić sobie i swojemu psu świetną zabawę oraz aktywność na świeżym powietrzu, do gustu powinno przypaść frisbee. Dyscyplina ta polega na rzucaniu psu okrągłego, lekkiego dysku. Nie należy on do drogich gadżetów, a sprawia, że pies rusza się i bawi jednocześnie. Po opanowaniu podstawowych czynności rzucania i łapania dysku, warto urozmaicić tę dyscyplinę wprowadzając dodatkowe utrudnienia. Grać we frisbee można wszędzie tam, gdzie jest nieco przestrzeni.

Mimo że psy z natury lgną do wody, należy przed wspólnym pływaniem sprawdzić, czy zwierzę na pewno jest do niej przyjaźnie nastawione. Przyzwyczajanie bojaźliwego psa do wody powinno się przeprowadzać stopniowo. Gdy zacznie już pływać, należy pamiętać, by zawsze mieć go na oku. Pies powinien znajdować się z boku, nie może płynąć pod prąd ani pozwalać sobie na zaczepianie człowieka znajdującego się w wodzie.

Uprawiając sport z psem można kontrolować jego wagę, hamować procesy starzenia się oraz chronić zwierzę przed chorobami i schorzeniami wynikającymi z braku ruchu. Psy są doskonałymi kompanami, dotrzymują towarzystwa i podchodzą ochoczo do każdego pomysłu, na jaki wpadnie właściciel, pragnący nieco się poruszać.

Czytaj też: Dlaczego pies chroni dziecko przed alergią?

Sprawdź też: Dogoterapia - jak leczą psy?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA