Urazy głowy na stoku narciarskim

Coraz lepszy sprzęt narciarski to szybsza jazda i częstsze uszkodzenia ciała
 

W ostatnich dekadach obserwuje się znaczący wzrost technologii, a co za tym idzie podnosi się bezpieczeństwo sprzętu narciarskiego. Z drugiej strony na coraz lepszym sprzęcie jeździmy coraz szybciej. A to sprawia, że zwiększa się liczba urazów, w tym urazów głowy na stoku narciarskim.

Urazy głowy – cichy zabójca

Według najnowszych statystyk Światowej Organizacji Zdrowia stanowią one trzecią po chorobach sercowo-naczyniowych oraz nowotworach, przyczynę zgonów. Z uwagi na rangę powyższego problemu, urazy głowy są określane niejednokrotnie terminem „cichej” epidemii XXI wieku. Urazy głowy a w szczególności ich konsekwencje, stanowią bardzo istotny a zarazem narastający problem współczesnej medycyny, psychologii czy nawet etyki.

Czytaj: Na narty z głową (i) w kasku

Urazy głowy, które spotykamy na stoku narciarskim dzielimy na otwarte i zamknięte. W urazach otwartych następuje uszkodzenie powłok czaszki z przerwaniem ciągłości skóry, urazy zamknięte to urazy bez przerwania ciągłości skóry, może im towarzyszyć złamanie lub wgniecenie kości czaszki. Ciężkie uszkodzenie mózgu możliwe jest również bez złamań.
Następstwa zamkniętych urazów głowy mogą być wczesne i odległe. Następstwa wczesne ujmowane są tradycyjnie, jako wstrząśnienie mózgu, stłuczenie mózgu oraz ucisk mózgu spowodowany przez krwawienie śródczaszkowe lub obrzęk mózgu. Wśród następstw odległych należy wymienić zespół subiektywny oraz encefalopatię pourazową.

Wypadek na stoku

Wzrost częstości urazów głowy na stoku obserwuje się u osób młodych w wieku 15-24 lat, zaś następny u starszych po 70 roku życia. Urazy głowy na stoku występują częściej u mężczyzn niż kobiet, proporcja ta wynosi 1,9: 1, świadczy to o tym, że kobiety jeżdżą na nartach ostrożniej.

Spośród wszystkich urazów 79% przypadków to urazy lekkie, pozostałe to urazy umiarkowane ( 12%) oraz ciężkie (9%).
Po przebytym urazie głowy stwierdzane są otarcia naskórka lub głębokie zranienia. W miejscu uszkodzenia odczuwany jest ból. Urazy mogą przebiegać z utratą lub bez utraty przytomności. Następstwem emocji związanych z wypadkiem na stoku są bladość, zaburzenia tętna. Mogą dołączyć się zawroty głowy i wymioty świadczące o wstrząśnieniu błędnika. Uraz głowy przebiegający z krótkotrwałą utratą przytomności świadczy o wstrząśnieniu mózgu. Poszkodowany jest blady, ma wiotkie kończyny, niskie ciśnienie tętnicze. Po kilku, kilkunastu minutach świadomość powraca, dołączają bóle i zawroty głowy, wymioty. Chory nie pamięta przebiegu zdarzenia.

Widząc wypadek na stoku należy powiadomić grupę ratowniczą. 10% poszkodowanych wymaga leczenia w specjalistycznych ośrodkach, pozostałe 90% osób po urazie trafia do leczenia w trybie ambulatoryjnym.

Aby zapobiec urazom na stoku należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa:
•    Jeździć ostrożnie dostosowując tempo jazdy i rodzaj trasy do umiejętności
•    Nie pić alkoholu
•    Nie przyjmować narkotyków
•    Nosić kask i odpowiedni strój
•    Stosować zasadę ograniczonego zaufania
Miłego wypoczynku i bezpiecznej jazdy na stoku!

Ek

Przeczytaj także: Sezon narciarski bez kontuzji

Przeczytaj także: Pierwszy raz na nartach? Koniecznie przeczytaj!

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA