Urazy kręgosłupa – jak pomagać

Urazy kręgosłupa mogą prowadzić do inwalidztwa, dlatego są tak niebezpieczne. Najważniejsze by wiedzieć, jak nieść pomoc by nie zaszkodzić bardziej
 

Kręgosłup, to część szkieletu człowieka, który stanowi główną podporę naszego organizmu. Składa się on z 33-34 kręgów, które są podzielone na części: szyjną, piersiową, lędźwiową, krzyżową i guziczną. W środku kręgów przebiega dobrze tam chroniony rdzeń kręgowy. Pomiędzy kręgami występują dodatkowo dyski, które amortyzują wstrząs i zapewniają ruchomość sąsiadującym kręgom.

Sprawdź, co robić gdy boli nas kręgosłup

Przesunięcie kręgów

O urazach kręgosłupa mówimy, gdy następują jakiekolwiek przesunięcia jego kręgów. Często występują one nagle, np. w wyniku wypadku samochodowego lub skoków do wody. Są one bardzo niebezpieczne, gdyż mogą prowadzić do inwalidztwa.

Zobacz wideo: Jak wygląda leczenie zachowawcze chorób kręgosłupa

Jeśli doszło do urazu kręgosłupa, pacjent może mieć nienaturalnie ułożoną głowę, mimowolnie oddawać mocz czy kał, mieć zaburzenia oddychania i może nie móc poruszać kończynami.

Jeżeli człowiek, u którego doszło do urazu kręgosłupa, jest przytomny, to należy wezwać pogotowie ratunkowe tuż po ewentualnym udzieleniu pierwszej pomocy. Podczas czekania na karetkę powinniśmy unieruchomić pacjenta, i tym samym ochronić go przed przemieszczaniem się kręgów.

Jeżeli człowiek nie wykazuje czynności życiowych, należy położyć go na twardym podłożu i wykonać sztuczne oddychanie oraz masaż serca. Niezwłocznie należy także wezwać karetkę.

Zobacz: Jak zadbać o kręgosłup? 7 skutecznych sposobów

Jeżeli występuje podejrzenie urazu kręgosłupa, należy unieruchomić szyję człowieka. Najlepszy będzie do tego kołnierz ochronny. Jeśli nie ma go pod ręką – można wykorzystać np. zwiniętą gazetę.

Jeśli pacjent traci świadomość w trakcie niesienia mu pomocy, nie należy go układać w pozycji bocznej.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA