Uroki lata

Lato, słońce, woda, plaża. Dla większości z nas to marzenie wakacji. A wraz z nim nieodparta chęć uzyskania pięknej, zdrowej opalenizny.

Wydawałoby się że promieniowanie słoneczne niesie za sobą same pozytywy. W końcu czym byłaby Ziemia bez Słońca. To ono jest głównym motorem życia. Niestety przez wiele lat ingerencja człowieka znacznie osłabiła naturalną ochronę ozonową, czego efektem jest niebezpieczne dziś dla zdrowia i życia promieniowanie UV.

Pomimo nakazów i zakazów populacja ludzka nie przejmuje się tymi zagrożeniami. Szczególnie młodzi ludzie. W czasie, gdy opalenizna jest odnośnikiem seksu i atrakcyjności trudno jest odbiec od stereotypu i zrezygnować z symbolu pożądania. Dlatego coraz częstszym wyzwaniem lata jest zdobycie jak najpiękniejszego, złocistego odcieniu skóry. Nie byłoby w tym nic złego, gdybyśmy się nauczyli umiejętnie korzystać z uroków kąpieli słonecznych.

Niestety! Ciągłe życie w biegu, stres i notoryczny brak czasu sprawiają, że ludzie nie chcą korzystać z filtrów faktorami, ponieważ uważają, że się nie opalą lub opalą słabo. Długotrwałe przebywanie na słońcu bez ochrony z pewnością przyspieszy wizualny efekt opalenia. I może się niektórym wydawać, że ich cel został szybko i tanio osiągnięty.

SPF, PPD i IPD - tarcza na słońce

Niebezpieczne promienie słoneczne

W końcu spędzając czas na łonie natury, oczekuje się pamiątki z udanego wypoczynku. Niestety entuzjazm szybko mija, gdy do objawu czerwonej skóry dochodzi ból, pieczenie, oraz ogólne złe samopoczucie. I tak, zbyt zachłanne czerpanie z uroków pięknej słonecznej pogody niesie za sobą nieprzyjemne konsekwencje w postaci oparzenia,755,0,1.html">oparzeń słonecznych.

Gdy dojdzie do nieprzyjemnych poparzeń skóry, należy jak najszybciej działać. Dlatego niezbędną czynnością po powrocie z plaży jest chłodny prysznic, który uśmierzy ból oraz pozwoli na zmycie zanieczyszczeń i pozostałości wszelkich niepotrzebnych już kremów z powierzchni skóry.

Cera wysuszona i spieczona słońcem potrzebuje nawilżenia i ukojenia. Ulgę i przyjemne ochłodzenie przyniesie jej okład z chłodnego kefiru, naturalnego jogurtu lub kwaśnego mleka. W razie konieczności można zakupić w aptece odpowiednie preparaty łagodzące oparzenia (np. maści zawierające witaminę E i środki łagodzące takie jak allantoinę, pantenol).

Ważne jest, aby NIE nakładać na sparzone miejsca ciężkich tłustych kremów, balsamów, które zatrzymują ciepło i wzmagają odczucie oparzenia.

Udar, oparzenia, uczulenie na słońce – jak sobie z nimi radzić na urlopie?

Poparzenia słoneczne

Ponadto osoba dotknięta poparzeniem słonecznym powinna schronić się w zacienionym miejscu i unikać kolejnych ekspozycji na promieniowanie słoneczne, aż do momentu ustąpienia bólu i rumienia.

W przypadku nie ustąpienia objawów po 2-3 dniach i pogorszenia samopoczucia niezwłoczna jest konsultacja z lekarzem.

Świadomość zagrożenia, jakie niesie za sobą promieniowanie słoneczne, powinna podkreślić fakt, iż najlepszym lekarstwem jest profilaktyka. Istnieje wiele porad i zaleceń, które pozwalają na zapobieganie negatywnych skutków opalania.

Przede wszystkim należny unikać długotrwałego przebywania na słońcu. Początkowy czas ekspozycji nie powinien przekraczać 20 minut. Stopniowe przygotowania na kontakt ze słońcem pozwoli na odpowiednie przystosowanie skóry do warunków termicznych. Największa emisja promieniowania odbywa się między godziną 11.00 a 15.00. Są to tak zwane godziny szczytu, dlatego popołudnie jest najbardziej optymalną porą dnia na plażowanie.

W innym wypadku należy pamiętać o używaniu preparatów z filtrem przeciwsłonecznym adekwatnych do wieku i karnacji.

U dzieci powyżej pierwszego roku życia zaleca się stosowanie kremów z najwyższym filtrem UV, z dużą dokładnością aplikacji. Natomiast osobom ze znamionami barwnikowymi zaleca się używania kosmetyków chroniących niemal całkowicie przed słońcem, aby nie dopuścić do rozwoju zmian nowotworowych.

Urlop z dzieckiem – jak się przygotować?

Ostrożnie nad wodą

W przypadku korzystania z kąpieli wodnych zaleca się smarowanie ciała grubszą warstwą wodoodpornego kremu przed wejściem do wody oraz powtórzenie aplikacji zaraz po wyjściu i osuszeniu. Jasny ubiór odgrywa równie ważna rolę, ponieważ nosząc koszulki z długim rękawem oraz szerokie spodnie lub kapelusze zakrywa się skórę nie narażając jej na bezpośrednią ekspozycję UV.

Wszelkie ostrzeżenia przed negatywnym promieniowaniem są poparte badaniami naukowymi, dlatego nie warto ignorować ustalonych zaleceń i ryzykować zdrowia oraz urody. Przestrzegając powyższych zasad, można się cieszyć słońcem na długo i bez przykrych konsekwencji. To chyba niewielka cena za beztroskie przyjemności.

 Zobacz: Jak się opalać, żeby sobie nie zaszkodzić?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA