Urządzenie, które uchroni pacjenta przed sepsą

Działanie specjalistycznej maszyny do walki z sepsą polega na szybkim oczyszczaniu krwi z patogenów. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki temu zakażenie krwi w warunkach pozaszpitalnych nie będzie już zagrażać życiu pacjenta.

Maszyna, zwana „sztuczną śledzioną”, powstała dzięki pomocy amerykańskiej agencji zaawansowanych projektów obronnych DARPA. Urządzenie najpierw miesza krew pacjenta ze specjalnym preparatem, w którym znajdują się namagnesowane nanokulki przymocowane do tzw. opsoninów. Są to szczególne rodzaje białek, które w naturalnych warunkach przyłączają się do antygenu i wspomagają układ odpornościowy organizmu.

Usuwanie patogenów z krwi

Naukowcom udało się jednak zmodyfikować opsoniny tak, by te dołączały się do bakterii, grzybów, wirusów i pasożytów. Krew, która następnie przepływa przez kanaliki, jest filtrowana, a patogeny z przyłączonymi nanokulkami są magnetycznie „wyciągane”.

Czytaj także: sepsa-komu-zagraza,3107880,1.html">Sepsa: komu zagraża?

Sepsa, która powstaje w wyniku zakażenia krwi, jest schorzeniem niebezpiecznym dla zdrowia. Zakażenie powodują najczęściej bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty. O ile walka z sepsą może stanowić wyzwanie już w warunkach szpitalnych, o tyle w przypadku warunków „polowych” stan zapalny krwi poważnie zagraża życiu. Dlatego też urządzenie do oczyszczania krwi, jakie skonstruowali naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, dedykowane jest głównie żołnierzom.

Sprawdź: Jakie są objawy sepsy?

Czytaj więcej: Jak można zapobiegać sepsie?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA