Usta wiecznie młode

Starszy niż rok
Zmarszczki wokół ust pojawiają się z wiekiem i, jak wszystkie inne, są wynikiem procesu starzenia się. Ale zmarszczki mogą być też efektem systematycznego powtarzania przez lata określonego grymasu. Powstają najczęściej u palaczy oraz tych, których natura obdarzyła bogatą mimiką. Wygładzić je można na kilka sposobów: pielęgnacją domową, przy pomocy kosmetyczki lub fachowej ręki lekarza.

Podstawą domowej pielęgnacji wygładzająca jest stosowanie przeciwzmarszczkowych kremów. Dzięki zawartym w nich wypełniaczom przywracamy gęstość skóry w okolicach ust. Kremy, oprócz składników ujędrniających - m.in. ekstraktów roślinnych - są często wzbogacone w filtry UV oraz cząsteczki odbijające światło, dzięki czemu linie zmarszczek stają się mniej dostrzegalne dla oka. W gabinecie kosmetycznym zmarszczki wokół ust można wygładzić, wykonując zabiegi złuszczające np. z użyciem kwasów oraz poprzez mikrodermabrazję. Profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej należy dostosować do głębokości zmarszczek. Nie trzeba się do nich specjalnie przygotowywać. Wystarczy, aby skóra była zdrowa.

Mezoterapia

Ta kuracja wymaga co najmniej czterech wizyt w gabinecie lekarza. Na pewno zda egzamin, jeśli zmarszczki są jeszcze płytkie. Mezoterapia polega na wstrzykiwaniu małych dawek substancji leczniczej śródskórnie. Jej rodzaj dostosowuje się do problemów skóry. Wstrzykuje się m.in. koktajle nawilżające (również kwas hialuronowy), minerały, witaminy. Po zabiegu skóra może wyglądać na "podziurkowaną" (po metodzie "nappage", czyli dziurkowania), pojawiają się niewielkie bąbelki. Po kilkuzabiegowej kuracji lekarze zalecają zwykle dodatkowo trzy zabiegi wykonywane w miesięcznych odstępach. Koszt jednego to kilkaset złotych.

Botoks

Toksyna botulinowa, lepiej znana jako botoks, oddziaływuje w obrębie mięśnia, do którego została wstrzyknięta. Mechanizm jej działania opiera się na hamowaniu przewodzenia impulsu nerwowego do komórki mięśniowej. Powoduje to rozluźnienie mięśni i znajdującej się nad nimi skóry. Jednocześnie zapobiega jej fałdowaniu i marszczeniu. Efekt - skóra wygląda jak "wyprasowana". Zabieg trwa zaledwie kilka minut. Lekarz wykonuje go za pomocą cieniutkiej igły, na głębokości kilku milimetrów wstrzykując preparat w zmarszczkę. Zmarszczki znikają w ciągu kilku do kilkunastu dni. Toksyna otulinowa nie wymaga testów uczuleniowych i, prawidłowo zastosowana, raczej nie wywołuje powikłań. Najlepiej stosować botoks, gdy mamy problemy z opadającymi kącikami ust, które sprawiają wrażenie, że twarz jest smutna.

Kwas hialuronowy

Jest idealny, gdy zmarszczki są głębokie. Jego rola polega na wiązaniu wody w komórkach, dzięki czemu wypełnia załamania niczym implant. Jest bezpieczny, ponieważ powstaje w rezultacie naturalnej biofermentacji i wykazuje te same cechy, jak kwas hialuronowy obecny w ludzkich tkankach. Ten naturalny ma niepowtarzalne właściwości nawilżające, ale z wiekiem organizm produkuje go coraz mniej i zakłóceniu ulegają liczne zachodzące w skórze procesy. Objawia się to m.in. wiotczeniem cery. Do wypełnienia bruzd wokół ust stosuje się kwas gęstszy niż ten podawany podczas mezoterapii. Zabieg trwa zwykle kilkanaście minut. Po zabiegu skóra może być nieco opuchnięta, trochę asymetryczna. W razie asymetrii lub niezadowalającego rezultatu, zawsze możliwy jest drobny retusz, polegający na dostrzyknięciu preparatu bądź na odpowiednim masażu.

Czytaj też: Kwas hialuronowy - poznaj jego tajemnice

Po zabiegu nie wolno się opalać i należy unikać wysokich temperatur. Przeciwwskazania to:
-ciąża
-karmienie piersią
-zmiany skórne np. trądzik czy opryszczka

Domowe sposoby

Wspaniałym i sprawdzonym domowym sposobem na odmłodzenie ust jest masaż oliwą i miodem. Mieszamy dobrej jakości oliwę ze skrystalizowanym miodem oraz kilkoma kroplami cytryny. Taką mieszankę wcieramy w usta przez kilka minut. Stosujemy dwa razy w tygodniu. Po takim domowym peelingu usta będą jędrne i wyraźnie odmłodzone.

Sprawdź: Zabiegi na opadające kąciki ust

Zobacz też: Spierzchnięte i suche usta - przyczyny, leczenie i domowe sposoby

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA