Uwaga! Popularne pigułki mogą być niebezpieczne dla zdrowia

Starszy niż rok
Pigułki, które znalazły się na cenzurowanym, to popularny lek Diane-35. Choć preparat pierwotnie stworzony został po to, by leczyć trądzik, stosowany jest głównie jako środek antykoncepcyjny.

Do zaprzestania korzystania z pigułek Diane-35 wzywa francuska Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Leków (ANSM). Tamtejsze ministerstwo zdrowia już wcześniej wyrażało wątpliwości dotyczące tzw. pigułek trzeciej (zawierających w swoim składzie dezogestrel i gestoden) i czwartej generacji, teraz jednak do opinii publicznej przedostały się szczegóły dotyczące konkretnych preparatów.

Czytaj więcej: Pigułki antykoncepcyjne trzeciej generacji zagrożeniem dla zdrowia.

Lek Diene-35

Choć środek Diene-35 pierwotnie leczyć miał tylko trądzik, powszechnie jest stosowany jako lek antykoncepcyjny. Jak podają francuskie źródła, to właśnie ten preparat mógł doprowadzić do śmierci przynajmniej czterech kobiet w wieku 18-28 lat. Jako przyczynę zgonu podaje się zakrzepicę. Producent leku Diane-35 odpiera zarzuty i twierdzi, że w ulotce leku znajduje się wyraźna informacja o możliwości wystąpienia działań niepożądanych – w tym ryzyka wystąpienia zatorów żylnych lub tętniczych i chorób zakrzepowo-zatorowych. Jeśli zatem podobne schorzenia występowały u pacjenta lub w jego rodzinie, pigułka nie powinna być przyjmowana.

Tymczasem lek Diene-35 zatwierdzony jest w 135 krajach (w tym także w Polsce). Nadal też jest dostępny w większości z nich i zalecany przez lekarzy. Z badań ANSM wynika, że pigułkę przepisują przede wszystkim interniści i ginekolodzy, a tylko w 7 proc. – dermatolodzy.  Eksperci przypominają także, że ryzyko wystąpienia zakrzepicy zwiększa także jednoczesne przyjmowanie tabletek hormonalnych i palenie papierosów.

Poznaj wszystkie metody antykoncepcji

Przeczytaj też: Amerykanie prowadzą badania nad żelem zmniejszającym produkję plemników

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA