Uwaga problem - biegunka w podróży

Biegunka występuje u 50 procent osób podróżujących do krajów egzotycznych.

Wybierając się do Azji czy Afryki pamiętajmy, że nasz organizm trafia do klimatu i warunków żywieniowych, których nie zna i nie rozumie.

A to oznacza, że musi minąć trochę czasu, zanim nasz żołądek przyzwyczai się do innej flory bakteryjnej. Zanim to nastąpi, możemy przez biegunkę stracić kilka bezcennych dni urlopu - zamiast bawić się, opalać i zwiedzać będziemy spędzać czas w toalecie, nierzadko dodatkowo cierpiąc na gorączkę, bóle brzucha i wymioty.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy stosować się do następujących zaleceń:

1. Pij wodę tylko z butelki. Poproś, aby kelner przy tobie odkręcił tę butelkę. Piwo, wino i napoje gazowane pij także tylko podawane w oryginalnych opakowaniach. Napoje przygotowane z wrzątku - kawa i herbata - są bezpieczne.

2. Do mycia zębów używaj wody mineralnej z butelki. Koniecznie zamykaj usta podczas brania prysznicu.

3. Nie kupuj żywności od ulicznych sprzedawców.

4. Unikaj sałatek składających się z surowych warzyw. Warzywa te były myte pod bieżąca wodą, a właśnie flora bakteryjna wody z kranu jest dla nas niebezpieczna.

5. Nie pij wody czy alkoholu z kostkami lodu - lód robiony jest z wody z kranu.

6. Unikaj jedzenia surowego lub niedogotowanego mięsa.

7. Często myj ręce w ciepłej wodzie z mydłem.

Podręczna apteczka

Koniecznie przed wyjazdem zaopatrz się w leki rodzimej produkcji przeciwko biegunce oraz uzupełniające elektrolity. Nieocenione usługi może oddać węgiel leczniczy w tabletkach, który koniecznie trzeba ze sobą zabrać. Jednak najlepsze lekarstwa od biegunki kupisz w miejscowej aptece - wystarczy wyjaśnić aptekarzowi zdrowotny problem, a on już będzie wiedział co najlepiej ci pomoże. Nie czekaj i nie wstydź się - pamiętaj, że statystycznie z podobnym problemem w jego kraju zmaga się co drugi przybysz z Europy. Gdy biegunka utrzymuje się mimo zażywania lekarstw, musisz zasięgnąć porady lekarza.

Czytaj też: Biegunka podróżnych

Zobacz także: Biegunka przed i podczas okresu – przyczyny

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA