Uwaga – zabójcze słońce!

Starszy niż rok
Pamiętajmy o rozsądnym korzystaniu z dobrodziejstw słońca. Nie tylko podczas urlopu na rodzimej plaży i w górach, ale przede wszystkim gdy zafundujemy sobie wakacje na południu naszego kontynentu.

Tam zbyt długie przebywanie na słońcu może mieć dużo poważniejsze konsekwencje niż w Polsce.

Każdy kto wystawiony jest na nadmierny upał, kiedy nie funkcjonuje regulacja temperatury ciała z powodu pocenia się, może dostać udaru słonecznego. Wtedy temperatura ciała wzrasta, zwiększa się częstotliwość bicia serca i oddechu. Dotknięte udarem osoby odczuwają zamęt i mogą dostać drgawek. Udar słoneczny pojawia się nagle, bez wcześniejszych objawów. Zobacz: Kiedy słońce pomaga? Kiedy szkodzi?

Groźne podrażnienia

Porażenie słoneczne spowodowane jest podrażnieniem opon mózgowych i mózgu na skutek bezpośredniego działania promieni UV na odkrytą głowę. Najbardziej narażone są więc osoby łyse oraz dzieci, u których cienka kostna pokrywa czaszki słabo chroni mózg przed promieniami słonecznymi. W przypadku dzieci należy podejrzewać udar słoneczny, jeśli siedziały one długo w słońcu bez ochrony i jeśli nagle skarżą się na silny ból głowy. Dalsze objawy choroby to wymioty, zmęczenie, brak apetytu, zaburzenia orientacji. Objawy te z reguły występują nagle. Skóra twarzy staje się gorąca i silnie zaczerwieniona, w przeciwieństwie do zimnej i bladej skóry reszty ciała.

Udar cieplny

Udar cieplny jest skutkiem przegrzania organizmu. Wynika z utrudnionego oddawania nadmiaru ciepła do otoczenia, zwłaszcza przy intensywnym wysiłku fizycznym i dużej wilgotności powietrza, która hamuje wydzielanie potu. Objawy zwiastujące to: silne pragnienie, zawroty głowy, mroczki przed oczami, utrata siły, a także drgawki. Charakterystyczne jest szybkie narastanie temperatury ciała. Przy 41 stopni Celsjusza może dojść do utraty świadomości.

Sprawdź: Słońce i nowotwory skóry. Kiedy jest zagrożenie?

Zasady pierwszej pomocy

W obu przypadkach postępowanie w oczekiwaniu na lekarza jest podobne:
- przenieść chorego w chłodne, zacienione miejsce
- jeśli jest przytomny, ułożyć go na plecach z głową i tułowiem uniesionymi pod kątem ok. 30 stopni. Chorego nieprzytomnego należy ułożyć na boku
- głowę i kark owinąć zimnym, wilgotnym kompresem. Gdy okład zrobi się ciepły, schłodzić go ponownie. Nie można stosować lodu ani opakowania z zimnym żelem. Nie należy także obniżać temperatury poprzez zanurzenie chorego w zimnej wodzie, gdyż istnieje wówczas ryzyko zatrzymania krążenia
- osobie przytomnej trzeba podać do picia chłodne płyny, najlepiej niegazowaną wodę mineralną lub napoje izotoniczne. Taki napój możemy zrobić samemu: zmieszać ćwierć litra soku owocowego z łyżeczką soli i kilkoma łyżeczkami cukru i dolać wody mineralnej.

Jak uniknąć udaru

Przede wszystkim w czasie upałów musisz dużo pić. Ubieraj siebie i dziecko stosownie do pogody, nigdy nie przegrzewaj ciała. Chroń głowę przed słońcem, noś chusteczki, czapki lub kapelusze. W godzinach największego nasłonecznienia unikaj wystawiania się na słońce, nigdy także nie pozwalaj ani sobie ani swemu dziecku na drzemkę na słońcu.

Zobacz: Udar, oparzenia, uczulenie na słońce – jak sobie z nimi radzić na urlopie?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA