Uwaga – zapalenie zatok

Kapryśna wiosenna pogoda sprawia, że przeziębiamy się łatwo i często. Tymczasem nawet banalna infekcja może być przyczyną zapalenia zatok.

 A co jednak gdy katar męczy cię już długo, a do tego ciągle boli cię głowa i masz stan podgorączkowy? To nie musi być uparte przeziębienie. Przyczyną problemów może być zapalenie zatok przynosowych. Co roku zmaga się z nim nawet kilka milionów Polaków.

Zatoki to wypełnione powietrzem jamy znajdujące się w kościach czaszki. Otaczają one jamę nosową, z którą połączone są odpowiednimi przewodami. Zapewnia to swobodny przepływ powietrza oraz ewakuację stale wytwarzanej w zatokach wydzieliny. Zatoki wraz z jamą nosową ogrzewają, nawilżają i oczyszczają wdychane powietrze, a jako narząd rezonacyjny wpływają na barwę głosu.

Jakie są przyczyny problemów z zatokami?

Najczęściej zapalenie zatok jest następstwem przeziębienia lub grypy. Obrzęknięta z powodu infekcji błona śluzowa nosa zamyka ujścia zatok, co uniemożliwia odpływ powietrza i zalegającej w zatokach wydzieliny. Powstają warunki sprzyjające rozwojowi bakterii. Nawracająca choroba może być także spowodowana nieprawidłowościami anatomicznymi, np. skrzywieniem przegrody nosowej. U dzieci przyczyną zapalenie zatok bywa przerośnięty migdałek gardłowy lub ciało obce w jamie nosowej.

Objawy zapalenia zatok

Najczęstsze objawy zapalenia zatok to gorączka, złe samopoczucie, osłabienie, żółty katar oraz ból zlokalizowany w chorej zatoki, z towarzyszącym uczuciem rozpierania. Jest on spowodowany uciskiem unieruchomionej w zatokach wydzieliny oraz powietrza. Ból ten nasila się w godzinach porannych, przy pochylaniu głowy, kaszlu i większym wysiłku fizycznym.

W przypadku zapalenia zatok sitowych, położonych w pobliżu wewnętrznych kącików oczu, dochodzi także do obrzęku powiek oraz osłabienia węchu. Zajęcie zatok szczękowych powoduje natomiast bóle górnej szczęki oraz zębów. Gdy udrożnimy ujścia zatok, dolegliwości te szybko ustępują. Niektóre osoby skarżą się też na nieprzyjemny zapach z ust i poranną chrypkę. Zdarza się, że infekcje zatok mijają samoistnie, ale jeśli symptomy utrzymują się przez kilkanaście dni, nie ma na co czekać – trzeba zgłosić się do lekarza. W przeciwnym razie ta dolegliwość może przekształcić się w przewlekłe zapalenie, które dużo trudniej wyleczyć.

Sprawdź: Zapalenie zatok - rodzaje powikłań

Domowe sposoby leczenia

- W przypadku przeziębienia krótkotrwale stosujmy leki zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa (w postaci kropli do nosa lub tabletek).
- Więcej pijmy - ułatwi to rozrzedzenie gromadzącej się w zatokach gęstej wydzieliny.
- Dbajmy o prawidłowe nawilżenie powietrza, zwłaszcza w okresie grzewczym. Jeśli nie posiadamy nawilżacza, wystarczą mokre ręczniki wieszane na kaloryferach.
- Pomocne bywają inhalacje pary wodnej oraz ciepłe okłady na twarz.
- Aby oczyścić nos z gęstej wydzieliny, można także wypłukać go roztworem soli fizjologicznej.

Z zatokami u lekarza

Objawy towarzyszące zapaleniu zatok są na tyle charakterystyczne, że zwykle już po przeprowadzeniu wywiadu lekarz wie, co nam dolega i kieruje na badania, które pozwalają stwierdzić, jakie drobnoustroje je wywołały i dobrać właściwy antybiotyk. Bardzo ważne jest to, by zapisany lek przyjmować przez cały określony czas (najczęściej około dwa tygodnie), nawet jeśli dolegliwości ustąpią wcześniej. W przeciwnym razie część mikrobów może przetrwać i po pewnym czasie spowodować, że stan zapalny powróci.
Jeśli antybiotykoterapia nie przyniesie rezultatów lub mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem, lekarze mają do dyspozycji jeszcze inne metody. Jedną z najnowszych technologii jest płukanie zatok przy użyciu Hydrodebridera. To urządzenie stosuje się w trakcie zabiegów endoskopowych umożliwiających operacyjne otwarcie zatok przynosowych. Podczas takiej procedury do zatoki objętej stanem zapalnym wprowadzany jest, po uprzednim jej udrożnieniu, cienki i elastyczny przewód zakończony giętką i obrotową końcówką, a następnie jamę zatokową przepłukuje lekarz roztworem soli fizjologicznej pod ciśnieniem. W ten sposób usuwana jest zalegająca wydzielina.

Pamiętajmy, że żadne zapalenie zatok nie powinno zostać zlekceważone. Bliskie sąsiedztwo zatok przynosowych z jamami czaszki powoduje, że w rzadkich przypadkach może dojść do poważnych powikłań.

Czytaj: Zapalenie zatok przynosowych – jak je leczyć?

Zobacz też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA