Uważaj na to kupując perfumy!

Perfumy wyrażają naszą tęsknotę za pięknem i luksusem. Mówią wiele o naszym temperamencie, wrażliwości i guście.
 

Mogą być jak romantyczna mgiełka, zmysłowe, bardzo eleganckie lub klasyczne. Mają swój niepowtarzalny urok i charakter.

Jednym ze sposobów klasyfikacji substancji zapachowych jest podział ze względu na ich tradycyjne pochodzenie. Na tej zasadzie stworzono podstawowe kategorie. Są to zapachy:
- kwiatowe: pochodzące z olejków kwiatów, takich jak róże, jaśminy, bez,
konwalia, tuberoza.
- zielone, pochodzące z eukaliptusa, sosny, cytrusów, lawendy, rozmarynu, kamfory, bazylii.
- zwierzęce – pochodzące z piżma, cybetu, ambry i kastoreum (wydzielina z gruczołów bobra).
- korzenno-drzewne – pochodzące z ekstraktów z mchu dębowego, drzewa sandałowego, mirry, cynamonu i goździka.

Zobacz: Jak dobrać kosmetyki odpowiednie dla rodzaju i wieku skóry

Podział ze względu na motyw przewodni perfum.

Chypre – to mocne zapachy wschodnio- śródziemnomorskie. Na ich pierwsza nutę zapachowa składa się bergamotka, cytryna, neroli i pomarańcza, na średnią róża, jaśmin, goździki, kosaciec i bez, a na podstawową mech dębowy, paczula, żywica, cybet, piżmo
Fougere – paprociowy.
Aldehydowe – syntetyczne zapachy, których podstawa są związki chemiczne zwane aldehydami.
Ambrowe - związane z ciężkimi i intensywnymi zapachami kwiatowymi.
Skórzane
Drzewne

Substancje pochodzenia zwierzęcego

Tylko cztery substancje zapachowe są pochodzenie zwierzęcego: piżmo samca jelenia piżmowego, cybet z obu płci cybety, kostoreum z bobra i ambra z kaszalota.
- Piżmo ma drzewny, zwierzęcy zapach z mocnym półtonami miłosnych soków i kału. Ilość piżma zawarta we flakonie bywa niewielka, czasami rzędu miligrama. Obecnie piżmo wytwarzane jest także syntetycznie.

- Cybet – to biała ciecz, którą zwierzę wydziela do przyssawki analnej. Zwierzę mieszka w Afryce, może być hodowane na farmie.

- Kastoreum – olejsta substancja uzyskana z gruczołu analnego bobra dziko żyjącego w Kanadzie (lub z Rosji gdzie sag hodowane). Wydzielina znajduje się w woreczku gruczołowym pomiędzy tylnymi nogami. Posiada miły, zmysłowy, skórzany zapach, ale w stanie surowym raczej drażniący. Używany jest to perfum chypre oraz fougere.

- Ambra – bladoszary materiał powstaje w jelicie kaszalota (prawdopodobnie wynik niestrawności wieloryba.) Ambra ma trwały, słodki zapach, przypominający zapach drewna, mchu i glonów. Pływa po powierzchni morza, ale można znaleźć ją też na plaży.

Czy wiesz, że: Perfumy znanych marek są przyczyną silnych uczuleń

Jak kupować perfumy

Zwykle najlepszymi doradcami przy zakupie perfum są nasz własny nos oraz brak pośpiechu. Nos może rozpoznać najwyżej trzy zapachy jednocześnie. Przy większej ilości przestaje odróżniać poszczególne nuty. Nie ocenimy też trafnie zapachu rozpylonego na papierku. Ulatniający się spirytus skutecznie znieczuli nasz węch. Z tego samego powodu wąchanie korka lub szyjki flakoniku nie jest dobrym pomysłem. Idealnym sposobem jest zaaplikowanie odrobiny perfum w okolicy nadgarstka (nie rozcieramy ich na skórze, gdyż spowoduje to zważenie się perfum), następnie czekamy kilka chwil, aż spirytus się ulotni. Wtedy możemy sprawdzić, jak zapach komponuje się z ciałem. Skóra przetwarza kompozycję zapachową, w zależności od tego, czy ma odczyn bardziej zasadowy czy kwaśny. Dlatego często perfumy przyjaciółki, którymi się zachwycałyśmy, na nas pachną zupełnie inaczej.
Zmęczenie, katar i przyjmowanie antybiotyków zmienia skład chemiczny potu, a tym samym zapach na skórze. Nie bez znaczenia dla zakupów jest również pora dnia. Rano mamy najlepsze powonienie, po południu receptory pracują na zwolnionych obrotach. W dniu, w którym wybieramy nowy zapach, nie należy używać innych perfum.
Perfumy nanosimy na świeżo umytą skórę, w miejscach, gdzie przebiegają tętnice: na dekolt, przegub ręki, szyję, skroń, wewnętrzną stronę ud, także świeżo umyte włosy. Natomiast nie najlepszym miejscem jest okolica za uszami, gdzie skóra jest bardziej tłusta. Zapach utrzymuje się dłużej na ubraniach z włókien naturalnych. By uniknąć odbarwień, perfumujemy je po wewnętrznej stronie. Perfumy przechowujemy poza zasięgiem światła, najlepiej schowane w
kartoniku. Flakon musi być starannie zamknięty, by jego zawartość się nie utleniła.

Czytaj też: Ekologiczne kosmetyki – piękno bez chemii

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA