Nowy sklep

już ON-LINE

Uważaj – to nie zmęczenie, to anemia!

Zawrotne tempo współczesnego życia sprawia, że zaczynamy przyzwyczajać się do zmęczenia i osłabienia, uważając te dolegliwości wyłącznie za naturalną konsekwencję przepracowania. Zarwane noce chcemy odespać w weekend, a solidnie odpocząć dopiero na urlopie. Co jednak zrobić, gdy mimo odpoczynku nasze samopoczucie nadal jest kiepskie. Przyczyną może być choroba zwana anemią, albo inaczej niedokrwistością.
 

Anemia może być spowodowana różnymi czynnikami - genetycznymi, środowiskowymi, żywieniowymi – a dokładny podział tej choroby na rodzaje jest dosyć złożony. Zawsze jednak charakteryzuje się tym samym – niedostateczną ilością czerwonych ciałek (erytrocytów) we krwi lub zbyt małym stężeniem hemoglobiny, która przenosi tlen do komórek naszego organizmu. Rozpoznać anemię jest bardzo łatwo - wystarczy wykonać morfologię krwi. Wykrycie przyczyny choroby wymaga już bardziej szczegółowych badań.

Do głównych przyczyn pojawiania się niedokrwistości można zaliczyć:

-utratę krwi, np. w wyniku urazów, zabiegu operacyjnego, podczas miesiączek
-niedobory żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego w organizmie
-niewydolność szpiku kostnego, który wytwarza krwinki czerwone, spowodowaną różnymi chorobami, np. nowotworową lub reumatoidalnym zapaleniem stawów
-uboczne działanie leków.

Zmęczony, słaby, brzydki

Osłabienie i łatwe męczenie się to nie jedyne objawy typowe dla niedokrwistości. Wynikiem zmniejszonego dopływu tlenu do mózgu są bóle i zawroty głowy, problemy z pamięcią oraz koncentracją, z kolei niedotlenianie serca powoduje bóle w klatce piersiowej, przyspieszenie pulsu, kłopoty z oddychaniem. Niedobór żelaza wpływa także na naszą urodę: włosy stają się łamliwe, cera blada, paznokcie rozdwajają się i pojawiają się na nich pionowe bruzdy. Cierpimy na brak apetytu, wzdęcia czy zaparcia, senność, szum w uszach, mroczki przed oczami, dreszcze oraz nadwrażliwość na zimno.

Niedokrwistość ciężarnych

Na anemię cierpi wiele kobiet, które mają obfite miesiączki. Jest to anemia wynikająca z utraty krwi. Natomiast powodem niedokrwistość u kobiet w ciąży jest zwiększenie się objętości krwi, która wzrasta przy tym nierównomiernie, jeśli chodzi o poszczególne jej składniki. Znacznie szybciej wzrasta objętość osocza krwi niż hemoglobiny i krwinek czerwonych, stąd rozwodnienie krwi i spadek poziomu hemoglobiny. Niedokrwistość u kobiet ciężarnych powoduje zaburzenia czynności skurczowej macicy i przedłużenie się porodu, może też prowadzić do porodów przedwczesnych i zakażeń połogowych.

Czytaj też: Niedokrwistość w nieswoistych zapalnych chorobach jelit

Leczenie anemii

Wcześnie wykryta niedokrwistość charakteryzuje się lekkim przebiegiem i łatwiej się jej pozbyć. W większości przypadków przyczyną jest zła, uboga w żelazo dieta.  Czasem wystarczy tylko zmiana nawyków żywieniowych. Znaczną niedokrwistość leczymy w zależności od jej rodzaju, jednak najczęściej przez podawanie preparatów zawierających żelazo tak długo, aż stężenie hemoglobiny we krwi wróci do normy. Anemię leczą również kwas foliowy, witamina B12, a w niektórych przypadkach anaboliki lub transfuzja krwi czy środki immunosupresyjne.

Odpowiednia dieta

Chorzy na anemię powinni codziennie jeść pięć posiłków bogatych w warzywa i owoce. Co najmniej jeden posiłek powinien zawierać mięso, trzy razy w tygodniu należy jeść jajka, które są bogatym źródłem żelaza. Trzeba pamiętać o produktach bogatych w witaminę C. Konieczne jest ograniczenie picia herbaty i kawy, które blokują przyswajanie żelaza przez organizm. Leczenie anemii warto połączyć z odpowiednio dobranym wysiłkiem fizycznym. Poprawia ukrwienie organizmu, pobudzając wytwarzanie czerwonych krwinek.

Czytaj też: Osłabienie organizmu - objawy, przyczyny i leczenie

Morfologia co trzy miesiące

Osoby po przebytej anemii lub szczególnie na nią narażone powinny robić regularne badania krwi. Zaleca się wykonywać je co trzy miesiące. Choroba zawsze może powrócić, a w żadnym wypadku nie można jej bagatelizować. Anemia sprzyja chorobom bakteryjnym, immunologicznym i nowotworom, a stałe niedotlenienie jest groźne dla prawidłowej pracy naszego mózgu i serca.

Zobacz: Anemia - co się za nią kryje?

Czytaj też: Anemia w ciąży. Co jeść, by uniknąć niedokrwistości?

Zobacz także: Anemia u dzieci i niemowląt - objawy, przyczyny, dieta i leczenie

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)