Uzależnienia - podstawowe słownictwo

Każdy preparat, substancja odznacza się określoną zdolnością do wywołania uzależnienia. Liczy się dawka, rodzaj środka, sposób i okres przyjmowania. Niektóre substancje wywołują stany depresyjne, inne natomiast euforię i zadowolenie, a ta możliwość szybkiej zmiany stanu świadomości wciąż nęci nowych "poszukiwaczy".

Spis treści

Od czego możemy się uzależnić? Tak naprawdę od bardzo wielu substancji. Naukowcy wyróżniają różne stopnie uzależnienia, choć efekt pozostaje ten sam – bardzo trudno uwolnić się z nałogu.
Uzależnienia stały się ostatnio bardzo popularne, a nawet modne. Pojawiają się zakupoholiczki, siecioholicy jakby w opozycji do alkoholików czy erotomanów.

Zobacz: Pułapki nowoczesnych uzależnień

Nadużycie leków

– niewłaściwe stosowanie leków lub innych środków (przede wszystkim o charakterze narkotycznym); używanie ich w źle dobranej dawce i częstości, głównie dla celów niemedycznych;

Lek uzależniający

– substancje stosowane przez wystarczająco długi czas wywołujący stan zależności lekowej substancje chemiczne, preparat gotowy, zazwyczaj pochodzenia roślinnego modyfikujące czynność organizmu ludzkiego.

Lekozależność

– stan psychiczny, a czasem psychiczny spowodowany oddziaływaniem danego leku na żywy organizm, charakteryzujący się zmianami w zachowaniu i innymi reakcjami, które są związane z przymusem okresowego lub systematycznego przyjmowania danego środka w celu doznania określonych stanów psychicznych lub też uniknięcia złego samopoczucia związane z jego brakiem. Uzależnienie może być od jednego lub wielu środków.

Poznaj: Uzależnienia osób starszych​

Uzależnienie psychiczne

– niepohamowane zażycie środka, powodujące zazwyczaj uspokojenie i stan euforii.

Uzależnienie fizyczne

– powstaje w wyniku włączenia się leku uzależniającego w procesy biologiczne organizmu. Brak danego leku we krwi powoduje zaburzenia w przemianach komórkowych i czynnościowych różnych narządów przez występowanie głodu narkotycznego.

Głód narkotyczny

– abstynencja, zespół objawów charakterystycznych dla zależności fizycznej: łzawienie, wymioty, bóle mięśni, bóle głowy i brzucha, wzrost ciśnienia krwi tętniczej, zaburzenia widzenia, lęk, rozpacz. Objawy nasilają się a nie podanie leku uzależniającego doprowadza do zgonu.

Tolerancja

– wzrost odporności organizmu na dany środek w wyniku czego dochodzi do konieczności przyjmowania coraz większych dawek w celu uzyskania takich samych wyników działania. Nie musi wystąpić.

Zespół zależności lekowej

– (wg Edwardsa i Arifa) – socjologiczno-biologiczny zespół objawiający się zmianami w których użycie psychoaktywnych leków lub grupy leków uzyskuje znaczną przewagę przed innymi sposobami zachowania które miały uprzednio dla danej osoby wielką wartość.

Poznaj: Nietypowe uzależnienia

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy uważasz, że żywność ekologiczna jest smaczniejsza od tradycyjnej?

  Tak

  Nie

  Nie widzę różnicy

  Nie wiem

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA