Uzależnienia - podstawowe słownictwo

Każdy preparat, substancja odznacza się określoną zdolnością do wywołania uzależnienia. Liczy się dawka, rodzaj środka, sposób i okres przyjmowania. Niektóre substancje wywołują stany depresyjne, inne natomiast euforię i zadowolenie, a ta możliwość szybkiej zmiany stanu świadomości wciąż nęci nowych "poszukiwaczy".
 

Od czego możemy się uzależnić? Tak naprawdę od bardzo wielu substancji. Naukowcy wyróżniają różne stopnie uzależnienia, choć efekt pozostaje ten sam – bardzo trudno uwolnić się z nałogu.
Uzależnienia stały się ostatnio bardzo popularne, a nawet modne. Pojawiają się zakupoholiczki, siecioholicy jakby w opozycji do alkoholików czy erotomanów.

Zobacz: Pułapki nowoczesnych uzależnień

Nadużycie leków

– niewłaściwe stosowanie leków lub innych środków (przede wszystkim o charakterze narkotycznym); używanie ich w źle dobranej dawce i częstości, głównie dla celów niemedycznych;

Lek uzależniający

– substancje stosowane przez wystarczająco długi czas wywołujący stan zależności lekowej substancje chemiczne, preparat gotowy, zazwyczaj pochodzenia roślinnego modyfikujące czynność organizmu ludzkiego.

Lekozależność

– stan psychiczny, a czasem psychiczny spowodowany oddziaływaniem danego leku na żywy organizm, charakteryzujący się zmianami w zachowaniu i innymi reakcjami, które są związane z przymusem okresowego lub systematycznego przyjmowania danego środka w celu doznania określonych stanów psychicznych lub też uniknięcia złego samopoczucia związane z jego brakiem. Uzależnienie może być od jednego lub wielu środków.

Poznaj: Uzależnienia osób starszych​

Uzależnienie psychiczne

– niepohamowane zażycie środka, powodujące zazwyczaj uspokojenie i stan euforii.

Uzależnienie fizyczne

– powstaje w wyniku włączenia się leku uzależniającego w procesy biologiczne organizmu. Brak danego leku we krwi powoduje zaburzenia w przemianach komórkowych i czynnościowych różnych narządów przez występowanie głodu narkotycznego.

Głód narkotyczny

– abstynencja, zespół objawów charakterystycznych dla zależności fizycznej: łzawienie, wymioty, bóle mięśni, bóle głowy i brzucha, wzrost ciśnienia krwi tętniczej, zaburzenia widzenia, lęk, rozpacz. Objawy nasilają się a nie podanie leku uzależniającego doprowadza do zgonu.

Tolerancja

– wzrost odporności organizmu na dany środek w wyniku czego dochodzi do konieczności przyjmowania coraz większych dawek w celu uzyskania takich samych wyników działania. Nie musi wystąpić.

Zespół zależności lekowej

– (wg Edwardsa i Arifa) – socjologiczno-biologiczny zespół objawiający się zmianami w których użycie psychoaktywnych leków lub grupy leków uzyskuje znaczną przewagę przed innymi sposobami zachowania które miały uprzednio dla danej osoby wielką wartość.

Poznaj: Nietypowe uzależnienia

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA