Nowy sklep

już ON-LINE

Uzależnienia Polaków – raport

Uzależnienie Polaków od papierosów niemal nie zmniejszyło się od lat 90., więcej osób nadużywa za to alkoholu i narkotyków – takie wnioski płyną z opublikowanego niedawno raportu EZOP opracowanego przez najważniejsze placówki naukowe w kraju*.
 

Raport EZOP (Epidemiologia Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępność Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej) przygotowany został w oparciu o badania, jakie przeprowadzone zostały na próbie 10 tys. osób. W ankietach wzięli ludzie w wieku od 18 do 64 lat.

Uzależnienie od papierosów

Mimo licznych akcji społecznych statystyki dotyczące osób uzależnionych od nikotyny prawie nie zmieniły się od lat 90. Na wynik nie wpłynął nawet niedawno wprowadzony zakaz palenia w miejscach publicznych. Zmianie uległ jedynie odsetek kobiet, które palą (już ok. 10 proc.). Jak wynika z raportu, płeć piękna ma także większe problemy z rzuceniem palenia – w grupie tych, którzy zrezygnowali z używki, znajduje się pół miliona więcej mężczyzn niż kobiet. Co ciekawe, uzależnienie od nikotyny ma duży związek z poziomem wykształcenia – odsetek palących w grupie o najniższym poziomie wykształcenia jest ponad dwukrotnie wyższy, niż u osób wysokimi kwalifikacjami. 

Sprawdź: Czy istnieją mózgi odporne na uzależnienie?

Popularny alkohol

Zmianom uległ sposób, w jaki pijemy alkohol. Jeszcze 10 lat temu w Polsce piło się rzadko, ale dużo – obecnie już prawie 40 proc. mężczyzn pije w tzw. trybie tygodniowym. Jak twierdzą eksperci, alkohol stał się niemal produktem codziennego użytku. Rodzi to obawy, że częste sięganie po tę używkę prowadzić będzie do szybszych uzależnień. Nic nie zmieniło się jedynie w przypadku postaw abstynenckich, które są częstsze wśród kobiet  (25,5 proc.), niż wśród mężczyzn (10,9 proc.).

Z raportu wynika, że narkotyki nie kojarzą się Polakom ze zjawiskiem marginalnym. Dominującą używką są wciąż przetwory konopi (marihuana i haszysz), rzadziej sięgamy po środki halucynogenne. Używanie narkotyków nie jest też zależne od czynników społeczno-demograficznych - odsetek osób, które przyznają się do korzystania z narkotyków, jest prawie taki sam w każdej grupie wiekowej, niezależnie od wykształcenia czy zamieszkania.

*Raport przygotowało konsorcjum placówek naukowych: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH), Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie (IPiN) oraz Katedra Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (KPUM).

Czytaj też: Czy grozi nam uzależnienie od telefonu?

Sprawdź, czy grozi ci uzależnienie? Rady eksperta

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA