Uzależnienie od opalania. Gdy za bardzo lubisz brąz

Latem z ochotą oddajemy się opalaniu. Kilkanaście minut wystarczy, by zdrowo i naturalnie zbrązowieć. Są jednak osoby, którym to nie wystarcza. Ciągła, nieodparta chęć opalania się może być oznaką tanoreksji.

Spis treści

Tanoreksja – uzależnienie od opalania

Osobom mającym problem z nieumiarkowaniem w opalaniu doskwiera ciągłe niezadowolenie z uzyskanej opalenizny. Tanorektycy opalają się zarówno latem, jak i zimą za pomocą solarium. Wyróżniają się spośród innych nienaturalnie brązowym odcieniem skóry.

Przyczyny uzależnienia

Przyczyn tanoreksji należy szukać przede wszystkim w promowanym kanonie piękna, który uwzględnia brązowy odcień skóry. Do tego dochodzi niska samoocena osoby uzależnionej i ciągłe pragnienie bycia atrakcyjnym. Od opalania uzależniają się również te osoby, które mają tendencję do innych uzależnień, na przykład nikotyny czy alkoholu.

Skutki nadmiernego opalania

Niestety, to osobliwe uzależnienie może prowadzić do poważnych schorzeń i nowotworów skóry. Podczas częstego opalania się dochodzi do poparzeń skóry. Promienie słoneczne mają również niekorzystny wpływ na znamiona, w których może rozwinąć się czerniak.

Do innych, równie poważnych skutków nadmiernego opalania można zaliczyć szybsze starzenie się skóry, wcześniejsze pojawianie się zmarszczek oraz uciążliwy trądzik na twarzy. Do tego dochodzą różnego rodzaju stany zapalne na ciele wynikające z nadmiernego naświetlania skóry.

Dermatolodzy biją na alarm

Wieloletnie, częste opalanie się doprowadza do wyniszczenia organizmu i nieodwracalnych skutków w postaci blizn po poparzeniach oraz nowotworów skóry, które rozwijają się coraz szybciej i częściej.

Skóra tanorektyka nie ma czasu na regenerację, stąd jej kondycja pogarsza się z każdym kolejnym opalaniem. Na skórze pojawiają się plamy i przebarwienia, które sprawiają, że wygląda nienaturalnie, jak przybrudzona. Staje się na dodatek bardzo sucha, szorstka i matowa.

Dermatolodzy twierdzą, że jest to zasługa nie tylko uzależnienia od opalania, ale także zbyt wielkiej ufności pokładanej w kremy do opalania z ochroną przez promieniami UV. Specjaliści tłumaczą, że nawet najwyższy filtr nie jest w stanie uchronić skóry, jeśli jest zbyt często eksponowana i poddawania działaniu promieni słonecznych.

Zobacz: Opalanie w solarium? Lepiej nie ryzykować!

Szkodliwe uzależnienie

Tanorektycy nie uważają swojego uwielbienia do opalania za uzależnienie. Trudno jest wytłumaczyć dotkniętej tanoreksją osobie, że jej zbyt częste opalanie jest problemem i może w przyszłości doprowadzić do nieprzyjemnych skutków zdrowotnych.

Czytaj też: Kiedy słońce jest niebezpieczne?

Leczenie tanoreksji

Póki co w Polsce leczeniem tanoreksji zajmują się dermatolodzy, a nie, jak w Stanach Zjednoczonych, psycholodzy i psychoterapeuci. Tanoreksja, jak każde uzależnienie, ma swój początek w psychice, dlatego ważne jest przeprowadzenie terapii. Zdrowotnymi skutkami nadmiernego opalania zajmują się następnie dermatolodzy.

Czytaj też: Jak się opalać, żeby sobie nie zaszkodzić?

Zobacz: Opalanie natryskowe - bezpieczna i natychmiastowa opalenizna

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij