W czym pomoże Ci farmaceuta?

Farmaceuta to osoba, której zadaniem jest sprzedanie leku. Czy tylko? Pomoc farmaceutyczna jest niezbędna, gdy nie wiesz, jaki lek będzie dla Ciebie najlepszy. Nie bój się więc pytać i korzystaj z porad farmaceuty.

Spis treści

Specjalista do spraw leków

Gdy nie wiemy, co nam dokładnie dolega i jaki lek będzie dla nas najlepszy, dobrze zasięgnąć porady u farmaceuty, którego na co dzień możemy spotkać w aptece. Farmaceuci są osobami, które specjalizują się w dziedzinie farmacji. Długoletnie studia, odpowiednie staże i ciągła konieczność dokształcania się sprawia, że stają się specjalistami upoważnionymi do udzielania porad zdrowotnych.

Udzielanie informacji

Farmaceuta jest odpowiedzialny przede wszystkim za udzielanie informacji dotyczących sprzedawanych leków. Podczas kupowania leku w aptece informuje klienta o jego działaniu, dawkowaniu oraz niepożądanych skutkach jego zażywania. Farmaceuta powinien udzielić również informacji o tym, by dokładnie przeczytać ulotkę znajdującą się w opakowaniu.

Czytaj też: Leki na przeziębienie, które nie działają. Jak wybierać?

Konsultacja

Jeśli dokuczają Ci drobne dolegliwości, wizyta u lekarza nie jest konieczna. W takim przypadku przyda się jednak konsultacja z farmaceutą. Jeśli nie wiesz, co dokładnie dolega Tobie lub członkom rodziny, możesz bez skrępowania opisać objawy aptekarzowi.  Udzieli odpowiedniej on porady i zaproponuje skuteczny lek.

Zdiagnozowanie choroby

Często zdarza się, że dokładnie nie wiemy, co nam dolega – przeziębienie, czy może już grypa? Odpowiedzi na to pytanie pomoże nam odszukać farmaceuta, który wypyta o objawy oraz ogólne samopoczucie. Wówczas wybierze lek, który poradzi sobie z nasilonymi oznakami choroby – katarem, kaszlem, bólem głowy czy zatok.

Wybór odpowiedniego leku

Informacje udzielane farmaceucie powinny być więc w miarę dokładne. Ważne jest, by podkreślić, do kogo trafi sprzedawany bez recepty lek. W zależności od wieku lub przebytych chorób lub uczulenia na któryś ze składników leku, farmaceuta dobierze odpowiedni specyfik. W razie wystąpienia niepożądanych skutków należy go o tym poinformować, by sporządził dokładną dokumentację stosowanego leku.

Zobacz: Jak prawidłowo przechować leki?

Doraźna pomoc

Porada aptekarza będzie również nieoceniona w momencie, gdy potrzebujesz doraźnej pomocy, na przykład w weekend. W przypadku nagłego bólu zęba, biegunki, niestrawności, bólu stawów czy choroby lokomocyjnej wystarczy konsultacja z farmaceutą i wybór odpowiedniego leku.

Wybór suplementu

Pracownik apteki jest również zobligowany do udzielenia informacji na temat suplementów diety, których na rynku jest coraz więcej. Trudno odnaleźć się w proponowanych przez firmy farmaceutyczne środkach, stąd też nieoceniona okazuje się pomoc aptekarza, który objaśni działanie leku oraz poinformuje o składzie i skuteczności stosowania suplementów.

Ostrzeżenie przez łączeniem leków

Sprzedając leki, farmaceuta powinien udzielić informacji o niepożądanych skutkach wynikających z łączenia poszczególnych składników. Jest to ważne, ponieważ w wyniku przyjmowania kilku lekarstw, często doprowadzamy do niepożądanych dla zdrowia skutków. Właśnie w takich chwilach pomoc farmaceuty jest bardzo pożyteczna. Pracownik apteki zadba bowiem, by nie dopuścić do szkodliwego pomieszania leków.

Zachęcanie do badań

Wsłuchujący się w nasze objawy farmaceuta może również zaproponować dodatkowe badania, dzięki którym możliwe będzie zdiagnozowanie choroby. Ze słów pacjenta może się okazać, że doskwiera mu anemia, wysoki cholesterol, migrena, alergia… objawy bywają podobne. A propozycja rozpoczęcia leczenia, która wychodzi od farmaceuty, powinna skłonić do myślenia i skierować klienta do najbliższego ośrodka zdrowia.

Tańszy zamiennik

Porada farmaceuty okazuje się pomocna także wówczas, gdy szukamy tańszych leków dostępnych bez recepty. Jeśli nie mamy wystarczających środków finansowych, aptekarz może zaproponować tańszy odpowiednik leku. Będzie zawierał ten sam lub zbliżony skład, który równie skutecznie poradzi sobie z męczącymi dolegliwościami.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij