Dla Ciebie, na zdrowie!

W Islandii uczą 4-miesięczne niemowlaki stania

Czteromiesięczne dziecko może samodzielnie stać bez podparcia – choć wydaje się to niewiarygodne, doświadczenia nauczyciela pływania z Islandii pokazują, że w ciągu 12-tygodniowego kursu można niemowlaka nauczyć tej czynności. Naukowcy na razie przyglądają się z ostrożnością i zaciekawieniem temu co dzieje się w szkole Snorri Magnússona pod Reykjavikiem.
Dzieci na basenie
Źródło: 123RF
Spis treści

Do tej pory pediatrzy byli zgodni co do tego, jakie są kolejne etapy rozwoju dziecka w pierwszym roku jego życia i przekonani, że maluch jest w stanie stać samodzielnie dopiero około 7-9. miesiąca życia. To co dzieje się na pływalni w islandzkim Mosfellsbæ wywraca te teorie do góry nogami.

Dwanaścioro dzieci mających ok. 4,3 miesiąca (najmłodsze miało 3,6 miesiąca życia) ukończyło tam 12-tygodniowy kurs pływania dla niemowląt, w ramach którego maluchy nauczyły się samodzielnie stać. 11 osesków stało na desce trzymanej przez instruktora nauki pływania lub jego dłoni, przez 15 sekund, jednemu dziecku sztuka ta udała się nieco krócej – 8 sekund. Niby niewiele, ale i tak zdjęcia i filmy umieszczone przez szkołę w Internecie wywołały lawinę komentarzy i zaciekawienie naukowców.

Zobacz wideo: Snorri Magnússon uczy niemowlaki stania na nogach

– Dzieci mogą zrobić więcej niż myślimy. Poddane pewnemu treningowi mogą stanąć o wiele wcześniej, niż się przypuszczało, nawet zanim skończą 4. miesiąc życia. Te doświadczenia mogą dostarczyć nam wielu informacji na temat rozwoju równowagi i zdolności do kontrolowania naszych ruchów – mówi profesor neuropsychologii Hermundur Sigmundsson z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii, autor pracy na temat metody wykorzystywanej na kursach pływania dla niemowląt, opublikowanej w „Frontiers of Psychology”.

Prof. Sigmundsson przyznaje, że kiedy opowiedział swoim kolegom z Norwegii o pracy instruktora Snorri Magnússona w Islandii, nie wierzyli mu. Gdy pokazał im filmy z kursu pływania, na który widać 4-miesięczne stojące maluchy przecierali oczy ze zdumienia.

Reklama

Kim jest ten czarodziej Snorri Magnússon?

Snorri Magnússon, który urodził się w 1960 roku w Akranes na Islandii, większą część swojego życia poświęcił trenerstwu i pedagogice, ukończył Islandzki Uniwersytet Edukacji na Wydziale Sportu i Wychowania Fizycznego, zdobył dyplom w dziedzinie pedagogiki społecznej i stał się pierwszym w kraju instruktorem pływania niemowląt. Dziś jest prezesem islandzkiego stowarzyszenia pływania dla niemowląt i na co dzień oswaja z wodą nie tylko maleńkie dzieci, ale także osoby niepełnosprawne. Swoją pasją zaraził dwie córki bliźniaczki, które pracują razem z nim.

Reklama

Dla rodziców to szok, gdy dziecko staje

Pierwsze lekcje pływania i nurkowania dla niemowląt Snorri rozpoczął jesienią 1990 roku na basenie Skálatún w Mosfellsbæ. Od tego czasu kursy ukończyło tam ponad 5800 dzieci. Od dwóch lat elementem jego nowatorskiej metody nauki jest balansowanie dzieckiem trzymanym na dłoni lub desce do pływania, tak, żeby złapało pion i potrafiło stać bez żadnych podpór. Zajęcia zawsze zaczynają się od rozgrzewki i ćwiczeń wzmacniających kręgosłup, bo silne plecy to zdaniem Snorri, podstawa. Elementem nauki są także specjalne ćwiczenia zalecane do wykonywania w domu. Po dwutygodniowym kursie maluchy są gotowe do zaprezentowania swoich umiejętności.

– Rodzice są zawsze bardzo zaskoczeni tym, co potrafią zrobić ich dzieci – przyznał Snorri w jednym z wywiadów dla islandzkiej prasy.

Reklama

Maluchy stoją, tylko po co?

Do tej pory młodzi rodzice spotykali się z teoriami na temat tego, że nie należy przyspieszać w sztuczny sposób rozwoju motorycznego dziecka, bo jego stawy oraz kości są delikatne i podatne na urazy. Dlatego najlepiej, kiedy dziecko samo osiągnie etap, w którym powinno siadać, raczkować, wstać z łóżeczka i robić pierwsze kroki. 

Norweski neuropsycholog tłumaczy jednak, że metoda Snorri Magnússona może pozytywnie wpływać na rozwój dzieci, bo przyspiesza powstawanie pewnych połączeń nerwowych, dzięki którym niemowlęta mogą robić rzeczy wcześniej, niż się powszechnie sądziło do tej pory. Wielkie pytanie brzmi: czy stymulowanie do wcześniejszego samodzielnego stania wpływa także na przyspieszenie kolejnych etapów rozwoju dziecka, takich jak np. mówienie?

Na razie Snorri Magnusson publikuje tylko wyniki badań, według których 4-letnie dzieci, które uczyły się pływania w wieku niemowlęcym mają lepszą motorykę i łatwiej utrzymują równowagę niż dzieci, które nie miały takiego kontaktu z wodą. Na badania sensowności nauki stania w tak wczesnym wieku musimy jeszcze poczekać. Prof. Sigmundssona przyznaje jedynie, że dzieci, które opanowały tę sztukę, już tego nie zapomną.

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie niemowlaka i noworodka
Ciemiączko - jak wygląda i kiedy zarasta? Czy zapadnięte powinno martwić?
Dziecko z wypukły ciemiączkiem
Prężenie się niemowlaka - podczas karmienia i snu. Co robić?
Niemowlak w czasie snu pręży się z powodu kolki jelitowej
Śmierć łóżeczkowa (SIDS) – co to i do kiedy grozi? Przyczyny
Puste łóżeczko dziecięce
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Kobieta karmiąca dziecko
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?
Wcześniak w inkubatorze
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Dziecko z odruchem ATOS
Odruch ATOS - do kiedy trwa i jak go wygasić u dziecka?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!