Dla Ciebie, na zdrowie!

W jakich krajach jest koronawirus w Europie i na świecie?

Koronawirus na świecie, w szczególności w Europie i USA, zbiera tragiczne żniwo. Na dzień 6 kwietnia 2020 r choruje już blisko 1,3 mln ludzi, a życie straciło 70 tysięcy. Jednak końca pandemii nie widać. Zobacz, w jakich krajach jest koronawirus i w których państwach SARS CoV-2 jest najgroźniejszy.
Epidemia koronawirusa
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Koronawirus na świecie

W ciągu kilkunastu tygodni koronawirus na świecie pochłonął życie 69,488 istnień ludzkich, z czego zdecydowana większość ofiar zmarła w drugiej połowie marca oraz na początku kwietnia. I nikt nie ma dziś wątpliwości, że ostateczny bilans będzie dużo bardziej tragiczny. Jak oceniają eksperci, w większości krajów pandemia dopiero nabiera rozpędu, a jej kulminacyjny moment wciąż jest przed nami. Z danych na dzień 6 kwietnia 2020 r., zebranych z całego świata przez serwis worldometers.info wynika, że wirusem SARS CoV-2 zaraziło się dotąd 1,274,589 osób. Z tej liczby jedynie 264,840 zostało uleczonych. Pozostali nie żyją lub wciąż toczą nierówną walkę z chorobą.

Pochodzący z Chin koronawirus wywołuje ciężką niewydolność krążeniowo-oddechową – schorzenie roboczo nazwane Covid-19. Medycyna nie zna lekarstwa, nie ma też skutecznej szczepionki przeciw SARS. Chorzy w ciężkim stanie wprowadzani są w stan śpiączki farmakologicznej, intubowani oraz podłączani do respiratorów i jest to w zasadzie jedyne panaceum.

Wszystkim zdrowym zaś pozostaje daleko posunięta profilaktyka, w głównej mierze polegająca na zaawansowanej społecznej izolacji. Dlatego w walce z koronawirusem na świecie pobrzmiewa dziś jeden wspólny apel: zostań w domu. Stay at home.

Źródło: Oficjalny profil WHO

Reklama

W jakich krajach jest koronawirus?

W jakich krajach jest koronawirus? Wystarczy rzut oka na mapę zakażeń sygnowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO): SARS CoV-2 jest wszędzie, a konkretnie w 208 krajach i terytoriach zależnych. Od Stanów Zjednoczonych, po Timor Wschodni.

Pandemia, wówczas jeszcze mająca cechy jedynie lokalnej epidemii, rozpoczęła się w chińskim mieście Wuhan w połowie grudnia, by w kolejnych tygodniach rozpowszechnić się z potężną siłą na całym świecie.

Dzięki zastosowaniu zaawansowanych metod izolacji, w połowie marca Chińczycy ogłosili opanowanie sytuacji, w tym jednak momencie wirus panował już w innych częściach globu. Obecnie koronawirus na świecie w najszybszym tempie rozprzestrzenia się w Stanach Zjednoczonych, które w ciągu kilkunastu ostatnich dni stały się nowym epicentrum pandemii. Dalej w zestawieniach dotyczących liczby zachorowań i zgonów plasują się państwa zachodniej i południowej Europy, a także Chiny, Iran i Turcja.

Reklama

Koronawirus – kraje najbardziej dotknięte pandemią

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje statystyczne dotyczące koronawirusa w krajach dotkniętych pandemią w największym stopniu (dane: worldometers.info, na dzień 5/6 kwietnia):

  • koronawirus w USA
    • 336,830 przypadków
    • 9,618 zmarłych
    • 29 zgonów na 1 milion mieszkańców
    • 17,977 wyleczonych
    • 1,772,369 wykonanych testów
  • koronawirus w Hiszpanii
    • 131,646 przypadków
    • 12,641 zmarłych
    • 270 zgonów/1 milion
    • 38,080 wyleczonych
    • 355,000 wykonanych testów
  • koronawirus we Włoszech
    • 128,948 przypadków
    • 15,887 zmarłych
    • 263 zgony/1 milion
    • 21,815 wyleczonych
    • 691,461 wykonanych testów
  • koronawirus w Niemczech
    • 100,123 przypadków
    • 1,584zmarłych
    • 19 zgonów/1 milion
    • 28,700 wyleczonych
    • 918,460 wykonanych testów
  • koronawirus we Francji
    • 92,839 przypadków
    • 8,078 zmarłych
    • 124 zgony/1 milion
    • 16,183 wyleczonych
    • 224,254 wykonanych testów
  • koronawirus w Chinach
    • 81,708 przypadków
    • 3,331 zmarłych
    • 2 zgony/1 milion
    • 77,078 wyleczonych
    • Brak danych nt. wykonanych testów
  • koronawirus w Iranie
    • 58,226 przypadków
    • 3,603 zmarłych
    • 43 zgony/1 milion
    • 22,011 wyleczonych
    • 186,000 wykonanych testów
  • koronawirus w Wielkiej Brytanii
    • 47,806 przypadków
    • 4,934 zmarłych
    • 73 zgony/1 milion
    • 135 wyleczonych
    • 195,524 wykonanych testów
  • koronawirus w Turcji
    • 27,069 przypadków
    • 574 zmarłych
    • 7 zgonów/1 milion
    • 1042 wyleczonych
    • 181,445 wykonanych testów

Reklama

Koronawirus na świecie - Włochy, Hiszpania i USA

Z powyższego zestawienia warto wziąć pod uwagę kilka wybijających się danych, które w dużym stopniu oddają lokalne charakterystyki epidemii koronawirusa.

  • Nominalnie największa liczba zachorowań notowana jest w USA – ponad 336 tysięcy.
  • Amerykanie wykonują też zdecydowanie największą ilość testów –ponad 1,7 miliona.
  • Największa liczba zgonów wciąż utrzymuje się we Włoszech – w sumie to już blisko 16 tysięcy.
  • Najwyższa śmiertelność, czyli stosunek zgonów do ogółu przypadków, także jest we Włoszech – to aż 12,3 proc. Dla porównania, koronawirus w Izraelu zabija około 0,9 proc. chorych.
  • Najwyższą ilość zgonów w stosunku do liczby mieszkańców kraju, notuje się w innym państwie rejonu Morza Śródziemnego – Hiszpani. To aż 270 przypadków śmiertelnych na milion osób. Dla porównania – w USA współczynnik ten wynosi 29 a w Chinach zaledwie 2.

Jasno więc widać, że najciężej pandemię koronawirusa przechodzą Włochy i Hiszpania. Eksperci tłumaczą to na kilka sposobów:

  • tamtejsze społeczeństwa należą do statystycznie najstarszych na świecie, a to właśnie seniorzy najbardziej narażeni są na ciężki przebieg choroby i zgon.
  • Mieszkańcy południa Europy mają w naturze towarzyski styl życia oraz lekceważenie odgórnych zakazów, co w oczywisty sposób sprzyja transmisji wirusa.
  • Włochy jako pierwszy kraj europejski doświadczyły epidemii SARS CoV-2 w dużej skali, stąd duża ilość błędów popełnianych w jej pierwszej fazie i bardzo późne wprowadzenie obostrzeń dotyczących społecznej izolacji.

Warto przy tym spojrzeć na wykres prezentujący, jak wyglądają tzw. krzywe zachorowań w poszczególnych państwach, pokazujący regularność tragedii Włoch i Hiszpanii, gwałtowność ataku SARS-Cov-2 w USA i stabilizację w Chinach.

Reklama

Koronawirus w Europie – sytuacja w pozostałych krajach

Jeżeli chodzi o koronawirus w Europie, w pozostałych państwach sytuacja na początku kwietnia jest nieco lepsza, co wynika głównie z tego, że SARS CoV-2 dotarł tam później, dając więcej czasu na przygotowanie mechanizmów obronnych, polegających głównie na zamykaniu granic, ograniczaniu możliwości wychodzenia z domu, a także dozbrajaniu szpitali w respiratory, maseczki, rękawiczki i ubrania ochronne. W efekcie ekspansja koronawirusa w Europie, w Polsce i kilku innych krajach wygląda następująco (dane na dzień 5 kwietnia):

  • Koronawirus w Polsce
    • 4,102 przypadki
    • 94 zmarłych
    • 2 zgony/1 milion
    • 134 wyleczonych
    • 80,757 wykonanych testów
  • koronawirus w Rosji
    • 5,389 przypadków
    • 45 zmarłych
    • 0.3 zgonu/1 milion
    • 355 wyleczonych
    • 697,000 wykonanych testów
  • Koronawirus w Czechach
    • 4,587 przypadków
    • 67 zmarłych
    • 6 zgonów/1 milion
    • 96 wyleczonych
    • 80,304 wykonanych testów
  • koronawirus w Austrii
    • 12,051 przypadków
    • 204 zmarłych
    • 23 zgony/1 milion
    • 2998 wyleczonych
    • 108,416 wykonanych testów

Statystyki te są niższe, niż na zachodzie Europy, z każdą jednak godziną rosną, w szczególności w Polsce. W Polsce Ministerstwo Zdrowia raportuje o nowych zachorowaniach i kolejnych ofiarach śmiertelnych dwa razy dziennie. Napływające informacje są coraz poważniejsze, jak ta opublikowana wieczorem 5 kwietnia:

Źródło: Oficjalny profil Ministerstwa Zdrowia

Reklama

Koronawirus a kraje zamożne

Covid-19 dotyka kraje zamożne, a pandemia koronawirusa w niewielkim tylko stopniu dotyka kraje trzeciego świata, państwa położone na peryferiach, a także regiony wiejskie i mało atrakcyjne.

Koronawirus na świecie uderza w największym stopniu w potężne centra aktywności gospodarczej, kulturalnej, społecznej, turystycznej, transportowej. Rejonem najbardziej dziś dotkniętym przez SARS CoV-2 jest Nowy Jork, dla wielu nieformalna stolica całego świata. Do 5 kwietnia w aglomeracji nowojorskiej odnotowano 123,018 przypadków zachorowań, to jest niemal tyle samo, ile w całych Włoszech.

Podobnie rzecz wygląda w wielu innych państwach. We Francji, na stołeczny Paryż i otaczający go okręg Ile-de-France przypada blisko 5 tysięcy zgonów, co stanowi 70 procent wszystkich przypadków śmiertelnych w tym kraju.

W Rosji Moskwa kumuluje około 70 procent ogółu zachorowań na terenie państwa rozciągającego się od Bałtyku po Ocean Spokojny. W Hiszpanii tragedia w największym stopniu dotyka Madryt, a zaraz potem Barcelonę, które wspólnie mają blisko 50 procent zachorowań przypadających na cały kraj.

Znamienna jest też wysoka liczba osób znanych: artystów, polityków, sportowców, którzy zostali zakażeni koronawirusem. Wszystko to razem pokazuje, że SARS CoV-2 lub tłok, społeczną aktywność, bezpośredni kontakt. I dlatego właśnie najskuteczniejszym panaceum, póki co, jest społeczna izolacja.

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

  • Coronavirus disease (COVID-19) Situation Dashboard, Światowa Organizacja Zdrowia, https://experience.arcgis.com
  • https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries
  • https://www.gov.pl/web/zdrowie
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Darmowy jadłospis od NFZ. Jak skorzystać z diety DASH?
Produkty spożywcze dla osób z nadciśnieniem
Przeczytaj artykuł
Koronawirus (COVID-19) – przyczyny, objawy i leczenie
Wirusy pod mikroskopem
Przeczytaj artykuł
Koronawirus w Egipcie: zasięg, miasta i statystyki epidemii
Koronawirus
Podobne artykuły
Koronawirus
Test na koronawirusa – jak wygląda, ile trwa i gdzie kupić?
Dzieci na plaży w maseczkach jednorazowych
Wakacje a koronawirus – jak je zaplanować?
Łódź ulica Piotrkowska
Koronawirus w Łodzi i województwie - potwierdzone przypadki
Rynek Główny w Krakowie
Koronawirus w Krakowie i w Małopolsce - ile przypadków?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaką dawkę witaminy D stosujesz?