Nowy sklep

już ON-LINE

W każdym z nas żyje istota, która wywołuje stres - czyli o stresie w różnych kulturach

Wiele określeń, jedno zjawisko – stres. Czym jest w innych kręgach kulturowych? Czy zależy od kultury, w jakiej żyjemy? Przyjrzyjmy się przejawom stresu w różnych miejscach na świecie.

Spis treści

Z definicji stres jest pewnym rodzajem przystosowania jednostki do sytuacji, w jakiej się znajduje. Zdaje się, że zjawiska wywołujące stres są ogólnie znane i powszechne. Pozornie jednak, ponieważ rodzaj nerwów zależy w dużej mierze od kultury. W zależności od tego, w jakim miejscu żyjemy, stres może mieć przeróżne oblicza. Inaczej się go nazywa, diagnozuje i leczy.

Nerw-kołtun na Podlasiu

Jednym z takich przykładów jest znany na terenie Podlasia nerw-kołtun. Dolegliwość ta jest wciąż często spotykana. Przyczyną powstania kołtuna jest długotrwały stres. Choroba, nazywana gościńcem, to pewien rodzaj istoty żerującej w ludzkim ciele. Objawia się poprzez skurcze, paraliż części ciała lub guzy.

Do leczenia wykorzystuje się znane z medycyny ludowej środki, przede wszystkim miejscowe zioła. Nieprzyjemne skutki choroby niweluje także owcza wełna, pod którą chory powinien spać lub przykrywać dotknięte paraliżem miejsca. Powszechne jest również stosowanie odpowiednich modlitw oraz gestów. Leczenie polega na próbach „pozbycia” się istoty znajdującej się wewnątrz ciała chorego.

Czytaj: Czy przez stres wypadają włosy?

 

Koro na Dalekim Wschodzie

Wzmianka o chorobie koro pojawia się już w III wieku p.n.e. w starożytnych Chinach. Jest to paniczny lęk przed kurczeniem się męskich narządów płciowych.

Nazwa koro pochodzi prawdopodobnie od malajskiego słowa „głowa żółwia”. Schorzenie to charakterystyczne jest dla mieszkańców Chin, Malezji, Indii, Tajwanu, ale można spotkać się z pojedynczymi przypadkami koro na całym świecie.

W przekonaniu mężczyzn w wyniku zachwiania równowagi energii yin i yang może dojść do skurczenia się narządów płciowych oraz ich całkowitego zniknięcia. Stres objawia się poprzez paniczny lęk przed wchłonięciem genitaliów w głąb ciała.

Koro ma podłoże psychiczne. Osoby, które czują się dotknięte tym rodzajem stresu, często odczuwają fizyczne objawy, takie jak gorączka, bóle, mdłości czy przyspieszony puls.

Czy wiesz, że: Magnez łagodzi stres

Reklama

Susto w Ameryce Łacińskiej

Susto to kulturowa nazwa przewlekłego zmęczenia oraz długotrwałego stresu. Schorzenie to charakterystyczne jest dla mieszkańców Ameryki Łacińskiej. Objawia się poprzez brak apetytu, nerwowość, depresję, apatię oraz biegunkę. Chorzy zachowują się histerycznie, nie kontrolują ruchu ciała, występuje u nich nasilona strachliwość.

Bezpośrednią przyczyną występowania susto jest zaatakowanie przez złego ducha. W zależności od regionu susto może być postrzegane jako przewlekłe zmęczenie lub nagły atak paniki. Wpływ na kondycję chorego mogą mieć również zaburzenia lękowe oraz depresyjne, a także przeżyte traumy.

Reklama

Taijin kyofusho w Japonii

Inaczej TKS - to charakterystyczna dla japońskiego społeczeństwa choroba, która objawia się poczuciem stresu w sytuacji towarzyskiej. Osoba dotknięta tym schorzeniem ma wrażenie, że swoją niezdarnością i wycofaniem może wzbudzać u innych niechęć bądź nawet urazę.

Charakterystyczne dla TKS jest również stres związany z obawą o wydzielanie nieprzyjemnego zapachu w miejscu publicznym. Zaburzenie to zalicza się do fobii społecznych, które można spotkać również w Europie, w postaci węchowego zespołu odnoszącego. Szacuje się, że na TKS może cierpieć nawet 20% japońskiego społeczeństwa.

Należy pamiętać, że przedstawione syndromy stresu nie spełniają zachodnich kryteriów diagnostyki medycznej. Takie schorzenia jak koro, susto, TKS czy nerw-kołtun są uwarunkowane kulturowo i niekonieczne uważane przez dane społeczeństwo za rodzaj stresu.

Czytaj też: Jak postępować ze stresem?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)