W trosce o zdrowie dziecka: jak zaaranżować pokój?

Starszy niż rok
Dbałość o dziecko przejawia się nie tylko w sprawach kluczowych, jak bezpieczeństwo, edukacja czy żywienie. Duże znaczenie mogą mieć również detale - na co dzień niezauważane, ale mogące mieć istotny wpływ na zdrowie. Jednym z nich jest właściwe urządzenie pokoju.

Dobrze sprawdź produkt

Aranżując pomieszczenie, należy uwzględnić kilka wytycznych - m.in. bezpieczeństwo, funkcjonalność oraz ergonomię. Organizowanie przestrzeni zaczyna się od wyboru mebli. Trzeba pamiętać, że przez wzgląd na bezpieczeństwo meble te posiadają swoją specyfikę: zaokrąglone kanty, trwały materiał, odpowiedni sposób montażu. Większość producentów posiada certyfikaty. W celu zweryfikowania informacji umieszczonych na wyrobie z faktycznym stanem podczas użytkowania, warto poczytać o firmie lub zasięgnąć opinii innych rodziców.

Zdrowe nawyki

U dzieci postawa ciała dopiero się kształtuje, więc najprościej jest zapobiec złym przyzwyczajeniom, niż wkładać wysiłek w ich późniejsze pozbycie się. Za małe lub za duże meble prowokują przyjęcie nieprawidłowej pozycji. Z uwagi na fakt, że maluchy szybko rosną, wytwórcy znaleźli wyjście z sytuacji. Za pomocą regulacji istnieje możliwość dopasowania sprzętu, przez co nie trzeba martwić się o „krótką żywotność”.

Jedna przestrzeń wiele funkcji

Urządzanie dziecięcego pokoju zawsze stanowi spore wyzwanie dla rodziców. Energiczność i pomysłowość pociech często jest nie do okiełznania. Dlatego jedno pomieszczenie musi być miejscem nauki, zabawy, odpoczynku. Ważne, żeby współgrało z zainteresowaniami najmłodszych. Możemy się o to postarać, przeznaczając części powierzchni na akcenty związane z hobby, którą dziecko swobodnie będzie mogło zarządzać.

Gdzie zatem postawić biurko, łóżko…?

Odpowiednie ustawienie mebli to dylemat, który zawsze będzie towarzyszyć podczas aranżacji. Istnieją ogólne zasady, ułatwiające wybór miejsca. Poprawiają zarówno komfort fizyczny, jak i psychiczny. Biurko powinno znajdować się blisko okna, co zapewni maksymalny dopływ naturalnego światła, którego nie zastąpi żadna żarówka. Pole optymalnego widzenia, w którym umieszczamy najczęściej oglądane przedmioty, najlepiej dodatkowo doświetlić np. lampą przymocowaną do stolika. O ile pozwoli na to układ drzwi i okien, postarajmy się ustawić miejsce pracy tak, żeby dziecko nie siedziało tyłem do wejścia. Może to powodować nieprzyjemne, dekoncentrujące uczucie, że ktoś stoi za jego plecami.

Barwny świat

Nie bez znaczenia jest również kolor. Odpowiedni wybór zależy przede wszystkim od wieku. Architekci wnętrz inne barwy proponują dla dzieci do 3 roku życia, a inne dla starszych. Te w wieku szkolnym warto zapytać, posłuchać jakie odczucia wiążą z danym odcieniem. Jeśli trudno jest podjąć decyzję, zawsze można postawić na biel: przez zabawki, ubranka, rysunki dziecko na pewno wniesie do pomieszczenia całą gamę barw.

Urządzanie pokoju dla najmłodszych to nie lada wyzwanie. Jednak poświęcony czas na aranżację z pewnością nie będzie stracony i przyczyni się do stworzenia wielu miłych wspomnień.

Czytaj też: Jak dbać o dom, aby być zdrowym?

Zobacz też: Feng shui – harmonijna przestrzeń

Ewa Kuhnert - architekt z Poznania. Jej pasją jest design - sztuka użytkowa. Na łamach Medme.pl doradza, jak zadbać o swoje otoczenie, by sprzyjało zdrowiu i było przyjazne do życia.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA